טיול מים לים - מהים התיכון לימת הכנרת

5
ממוצע: 5 (2 דרוגים)

כשכל דבר מסביב עולה כסף ואפשר גם בחינם נצא לטייל באתרי קק"ל במסלול שצבעיו כחול וירוק - "מים אל ים".
אם אתם רוצים להרגיש את הטבע במלוא עוצמתו, להתעורר עם אור ראשון כשהזריחה בפתח האוהל, לנשום אוויר נקי ולהריח ריחות משכרים ואולי יותר מכל גם לחסוך בהוצאות - כדאי ללון בשטח.
קחו נשימה עמוקה, הריחו את גלי הים המתנפצים אל הסלעים בחוף בצת, משם יחל "המסע" שלנו. נבקר ביערות המוריקים והמצלים של פארק אדמית ופארק גורן, נדרים אל אגמון החולה ונסיים לחופה של הכנרת.
המסלול:
"הרביירה" הישראלית של חוף בצת - זהו השם שבחרו אנשי פיתוח תשתיות בקרן קימת לישראל עבור דרך הנוף, שעוברת ברצועת החוף אכזיב-בצת. אורכה כ- 3.5 ק"מ. עד לא מזמן הדרך שימשה את כוחות הביטחון, ולאחרונה הפכה לדרך נוף למטיילים. אפשר לעשות טיול רגלי ו/או באופניים (לעת שקיעה!). צפונית לנו ראש הנקרה בוהקת בלבן, ממערב הים הכחול וממזרח הגליל המערבי.
נתחיל בחורבת נמל אכזיב הקדומה ובשרידי המבצר הצלבני שלרגלי התל, משם נמשיך אל שפך נחל כזיב מצפון ומזרחה עד לגשר הרכבת ואנדרטת יד בי"ד לזכר לוחמי הפלמ"ח שנהרגו בדרכם לפיצוץ הגשר. גשר הרכבת הוקם מעל נחל בצת ע"י הבריטים לצורך הנחת מסילת ברזל מחיפה לביירות. סלעים גדולים (בולדרים) הוצבו ע"י קק"ל במקום למניעת ירידה של כלי רכב לחוף. במשך השנים יצרו גלי הים מפרצונים ובריכות קטנות שבהם דגים, קיפודי ים וחלזונות. למעוניינים – אפשר להמשיך אל ראש הנקרה, לרדת ברכבל אל הנקרות (בתשלום!).
נחזור אל הרכב ונפנה בצומת בצת מזרחה אל כביש 899 (הכביש העובר בין יישובי גבול הלבנון). נחלוף על שלומי ובכביש 2245 המתפתל צפונה, נעלה אל פארק אדמית ואל מערת קשת. נצפה בנוף המהמם, עם הבריזה העולה מן הים, ספסלי עץ ותפאורה מושלמת של ים, הרים, ירוק-כחול והרבה אוויר צלול. (ראה מסלול טיול E ירוק - גיליון מס' 3).
נצא אל הכביש (899), בין סימני הק"מ 11-12, נחלוף על פני קיבוץ איילון ונגיע אל חניון הזיתים בפארק גורן. בצל עצי אלון גדולים נצפה אל נחל כזיב ומבצר הצלבני המונפור. בעזרת משקפת נוכל לראות (תלוי בשעות היום וגם במזל!) שפני סלע, תנים וחזירי בר. (ראה מסלול טיול E ירוק – גיליון מס' 42).
נחזור לכביש 899 כ- 50 מטר צפונה ליישוב גרנות, נפנה שמאלה בדרך שנסללה לאחרונה, (בעקבות שילוט לנחל שרך) ואנו בחורבת דנעילה. בתוך חורש טבעי מוצל ישנו מסלול הליכה מעגלי, שבו אוצרות ארכיאולוגיים מהתקופה הרומית הקדומה מהתקופה הביזנטית. לאורך שביל הטיול פזורים מבנים רבים ובורות מים – זהירות!
נוכל לטייל בין בתי הבד במסלול מעגלי.
מחורבת דנעילה נחזור אל כביש הצפון (כביש 899) וניסע מזרחה אל עמק החולה. כביש הצפון נפגש עם כביש 90 בצומת כוח, כאן נדרים כ- 2 ק"מ אל אגמון החולה. שטח ההצפה החדש, צאצא של אגם החולה, שזכה לעדנה בשנים האחרונות בזכות הפיתוח והשיקום של קרן קימת לישראל. קק"ל עורכת במקום טיולים לכל המשפחה. יש גם תחנת מידע ואפשרות לשכור ציוד של משקפות ואופניים. בימי הקיץ החמים כדאי להגיע למקום בשעות הבוקר המוקדמות או אחר הצהריים. (ראה מסלול טיול E ירוק – גיליון מס' 18). המסע שהחל בים התיכון, מסתיים בחופי כנרת. ( ראה מסלול טיול E ירוק מס' 38).
למעוניינים - ניתן לבקר בפארק הירדן (הכניסה בתשלום!). לשם כך יש לנסוע בכביש המקיף את חלקה הצפוני של הכנרת, (כביש 888). בפארק מסלולים מסומנים, אתר טחנות קמח, אמות מים, שייט קיאקים ואבובים, פינות פיקניק לאורך פלגי הירדן, מתקני שעשועים לילדים והרבה צל.

דרוגי-גולשים

התמונה של dm1170

5
לכל מי שאוהב את האתגרים של הטיולים, השינה בטבע, ההליכה הקשה ואת כל הדברים שקשורים למחנאות וטיולים - כדאי מאוד. זה אולי אחד הטיולים היותר מהנים שהיו לי, באמת אפשר לקחת כמה ימים ולראות כמה הארץ שלנו יפה.

התמונה של יעלי22

5
אנחנו עשינו את הטיול מחוף הים באכזיב, דרך שדות גשר הזיו לכיוון אבירים ושם לנו את הלילה הראשון בחווה. היום השני הוא הקשה ביותר שהוא כולל את הטיפוס למירון ואת חניון נחל עמוד. היום השלישי הוא איזי יחסית והוא כל נחל עמוד עד לכנרת. עונות מומלצות - אוקטובר- ספטמבר או מרץ-אפריל. כשחם יותר לא כדאי. וגם - צאו מוקדם מוקדם בבוקר. אנחנו ביום הראשון יצאנו ב-8 וזה היה בעוכרנו. יש לא מעט נקודות מים בדרך, אין צורך לקחת יותר מ4.5 ליטר לאדם. תהנו!