פארק נחל חדרה

  • פארק נחל חדרה
  • פארק נחל חדרה
  • פארק נחל חדרה
3.166665
ממוצע: 3.2 (6 דרוגים)

פארק נחל חדרה, אשר היה בעבר בעיקר נקודת השפך של תחנת חברת החשמל עבר בשנים האחרונות מהפך, ושופץ על ידי אותה חברת חשמל אשר השתמשה בו במשך שנים כה רבות.
במסגרת השיפוץ, שוקם ערוץ הנחל נשתלה מדשאה גדולה, ונבנו מגוון מתקנים לרווחת הציבור אשר יכול כעת לנפוש במקום ללא כל חשש. גם חוף הים הסמוך נקי מאי פעם, ומאפשר לנופשים לשלב חופשה בטבע עם קצת ים נקי ומאוורר.

הידעתם כי השיר ”חופים הם לפעמים" למילותיו של נתן יונתן נכתב על נחל חדרה?!
... " השיר מפליג כמובן אל מעבר לתמונה הזו".. כתב המשורר..." אבל המראה של חוף שהנחל נטש אותו הוא תמונה ראשונית, ממנה צמח השיר". נחל חדרה של היום שב לחיים: ציפורים ועופות מים מקננים בו, וכמוהם גם הדגים. (לא מומלץ לאכול מדגי הנחל!)

המסלול:

אין שום בעיה לחצות את הנחל לצדו השני: שפך הנחל לים מאוד רדוד, כך שאפשר לחלוץ נעליים, לקפל את המכנסיים, ולעבור. למרגלות הסוללה של אותה גדה, המפרידה בין הנחל לתחנת הכוח, יש מפל מים בגובה של יותר משני מטרים, מים חמים, שיוצרים בריכה חביבה. במקום מדשאות ופרחים המנקדים את חומת הבטון המקיפה את התחנה.

רוחב הנחל מגיע בקטע זה לכ- 30 מטר. ליד המים יש רציף ארוך, עשוי מבטון, שנראה כמו מזח שממתין לסירות שייקשרו אליו. במרכז הרציף ממוקמת "כיכר המבוע" – מזרקה דמוית פטרייה ענקית, שבמרכזה גולשים מים שוצפים אל בריכה עגולה.
על רציף הבטון עומדים דייגים רבים, משליכים חכה למים.

לגדר תחנת הכוח צמודה סוללה בגובה של 17 מטר, הבנויה מפסולת של הפחם. על הסוללה יש צמחייה מפותחת, התברר כי אפר הפחם מהווה כר נוח לצמיחה, והדשא והפרחים הרבים הם עדות לכך. בניסוי מדעי שנערך בימים אלה במכון וולקני במימון חברת החשמל, הצליחו לגדל לאחרונה חסה בריאה על מצע אפר הפחם ובכך להוכיח כי הסיכון לזיהום מקורות מים על ידי אפר פחם הוא נמוך מאוד.

אפשר ללכת לאורך הנחל מזרחה, ליהנות מחורשת האיקליפטוס. בחורשה שולחנות לפיקניק ופינות משחק לילדים. וכשמגיעים לסכר הבטון קרוב לכביש החוף, אפשר לחצות את הנחל בהליכה עליו. או שיבש שם לגמרי, או שזרימת המים שם מסתכמת בלא יותר מזרזיף (בחורף יש יותר זרימת מים!).

אם אתם כבר בסביבה, אפשר לסור ל[[יער חדרה]], מרחק של לא יותר מ- 1.5 ק"מ מהנחל. אנו נחזור לכיוון מחלף אולגה, אבל במקום לפנות לכביש החוף, נמשיך ישר. מעט לפני צומת חדרה, נפנה לכיוון תחנת הרכבת (חדרה מערב). ושם נחנה בשולי יער איקליפטוס גדול. פעם הייתה במקום ביצה גדולה. ביער יש פינות רבות לפיקניק ומתקני משחק לילדים. אם תמשיכו לנסוע בדרכי העפר ביער, אפשר להגיע גם לחניון עצי אלון, ו"בריכת יער", שמורת טבע חביבה שבקיץ היא לא יותר משלולית גדולה. בחורף היא פינת חמד אמיתית.

wDL5juntGw4

דרוגי-גולשים

התמונה של מענית

4
היינו שם בחול המועד פסח, מקום יפה, חינם ויחסית לא עמוס. הגשר החדש סגור למעבר מעל הנחל ודי התאכזבנו. הנחל שמתחבר לים - גם יפה וגם אטרקציה מעולה לילדים!

3
מאיך שנראה בעבר האזור. אם כי לא משהו לנסוע במיוחד עבורו אלא לעצור בדרך, לעשות הליכה מערבה וחזרה, אולי אפילו רומנטית לקראת השקיעה. לילדים נחמד אבל לא אטרקטיבי ביוחד וממצים די מהר.

התמונה של רוני

3
יופי של עצירה בדרך מהצפון הרחוק למרכז הארץ, רק חבל שקצת מלוכלך לפעמים. החלק המערבי - שעל חוף הים הוא היפה ביותר, אל תשכחו להביא דלי וכלי משחק לחול!