הבית השרוף - בית קתרוס בירושלים

  • הבית השרוף - בית קתרוס בירושלים
5
ממוצע: 5 (2 דרוגים)

מוזיאון הבית השרוף - בית קתרוס הוא מבנה מפואר שהתגלה בזמן חפירות העיר העליונה הסמוכה לכותל המערבי בליבו של הרובע היהודי, ואשר זכה לשמו עקב היותו עדות מיוחדת במינה לתקופת חורבן ירושלים במאה הראשונה ושריפתה על ידי הרומאים.
החוקרים מניחים שהבית נשרף עם כיבוש העיר העליונה בידי הרומאים ביום ח' אלול - כחודש ימים לאחר חורבן בית המקדש בשנת 70 לספירה.

המוזיאון עצמו הינה קטנטן למדי ומורכב מגרם מדרגות המוביל את מעמקי האדמה - כ 6 מטר מתחת לרחובות הרובע היהודי כפי שהוא היום. במוזיאון ניתן לצפות במספר פריטים וממצאים יחודיים למקום כגון כלי אבן, כלי מטבח שונים ושאר ממצאים מימי בית שני.
למעשה, גולת הכותרת במוזיאון היא המצגת\הסרט המצויין המוצג במקום כל שעה עגולה לערך וממחיש בצורה דרמטית וריאליסטית במיוחד את אשר התרחש בבית זה בחודשים אשר קדמו למצור על ירושלים וחורבן בית המקדש השני. הסרט עצמו מתאר בפרטים את אורח החיים בבית ואת הסוף המר עת נשרף כליל על ידי הרומאים.

הביקור במקום מתאים גם לילדים מעל גיל 6 ועוזר להם להבין בצורה חוויתית את ההיסטוריה היהודית היחודית למקום - והסרט במקום ממחיש לבאים בדיוק נמרץ את אשר התרחש במקום וכל זאת באופן קולח ולא טרחני.
השימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים מאד והשילוב של ישן וחדש משאירים רושם עז על הצופה ומחזירים אותו בזמן. הסרט מוקרן מדי 40 דקות החל מהשעה 09:00 בשפות: עברית, אנגלית, ספרדית וצרפתית.
מומלץ מאד לכל המשפחה וגם לאורחים מחו"ל שיהנו בוודאי מהחוויה היחודית, המקום גם מקורה וממוזג ומהווה יופי של אתנחתא בימי הקיץ החמים מאד.
האתר נגיש גם לנכים בכסאות גלגלים.

כיצד להגיע - הבית השרוף נמצא בין הדוכנים והחנויות באזור ה''בזאר'' המקורה ברחוב תפארת ישראל, ליד המדרגות היורדות מהרובע היהודי אל הכותל המערבי.
חניה: חניון הר ציון או חניון קרתא (ממילא) ליד שער יפו. תחבורה ציבורית: קווי אגד - קו 38 (מיניבוס) אל החניון הרובע או קווים 1,2 לכותל.

מוזיאון הבית השרוף - בית קתרוס תשעה באב תשע"ב

דרוגי-גולשים

5
חוויה מצמררת. לראות את המקוואות, את הפאר את הניתוק של עשירי ירושלים בי ממעמד הכהונה מהעם שקיווה לצדק חברתי "וי לי מבית בייתוס אוי לי מאלתן, אוי לי מבית חנין אוי לי מלחישתן, אוי לי מבית קתרוס אוי לי מקולמוסן". העשירים החיים בפאר, מקפידים על קלה כחמורה, עם מקוואות מפוארות וכלים מפוארים. והקרע שנוצר במרקם החברתי, שנאת החינם. והתוצאה שאנו רואים בביקור, התקרה הבוערת שנפלה על הרצפה. ביקור לא קל.