מסע מים אל ים חלק 1 מ 3 - חוף אכזיב לאבירים

  • מסע מים אל ים חלק 1 מ 3 - חוף אכזיב לאבירים
  • מסע מים אל ים חלק 1 מ 3 - חוף אכזיב לאבירים
  • גשר הרכבת יד לי"ד
0
עדיין אין דרוגים

מסע מים לים הוא אחד מהמסלולים היפים ביותר שתוכלו לעשות בארץ.

זהו מסלול כל כך נעים ויפה עד ששמו יצא למרחוק ובעונת הטיולים אביב עד סתיו תוכלו לפגוש בו גם הרבה מטיילים מחוץ לארץ.

מסע מים אל ים - היום הראשון: מחוף אכזיב לאבירים

יומו הראשון של מסע רגלי מים אל ים מתחיל עם שחר בחוף אכזיב ומסתיים לעת ערב באבירים.

המסע מתאים לאנשים בעלי כושר הליכה וסיבולת בינונית עד גבוהה ומתאים מאד גם לילדים מעל גיל 10 המתורגלים בהליכה עם הוריהם.

אורך המסלול כ- 72 ק"מ והוא עובר באחד מתוואי הנוף המקסימים ביותר של ארצנו ומציע נופים המחיים את הגוף והנפש כאחד.

מסלול זה מחלק את המסע לשלושה ימים מאתגרים למדי, אך יש כאלו שיחלקו מסע זה גם לארבעה ימים או יותר, הכל תלוי בזמן המצוי, במה שרוצים להספיק לראות, ובכושר האישי.

בטרם יציאה לטיול יש להיערך היטב מבחינת ההצטיידות והטיפ שלנו אליכם - לסחוב כמה שפחות בכדי שתוכלו להנות מהדרך כמה שיותר מבלי להיסחב עם ציוד מיותר.

יש להצטייד במפת סימון שבילים מספר 2 - גליל עליון.

יש היוצאים לדרך ומתכננים את הלינה במקומות בצימרים בסביבה במהלך הלילה ויש כאלו (ואנחנו ממליצים) שיתכננו את לינתם בחניונים פתוחים או אתרי קמפינג בתשלום סמלי, שם תוכלו לפגוש תמיד מטיילים רבים אחרים, וביננו זה כל העניין בסופו של יום סביב מדורת סיפורים.

יוצאים לדרך

את היום הראשון להליכה אנחנו מתחילים על שפכו של נחל כזיב, במפגשו עם הים התיכון. בכדי להתחיל עם שחר מומלץ ללון ערב קודם במקום בתחילת המסלול.

למגיעים בתחבורה ציבורית מומלץ להגיע לתחנה המרכזית של נהריה באוטובוס או רכבת ומשם להמשיך במונית שרות או מונית ספיישל שעלותה אינה גבוהה באופן יחסי שתיקח אתכם עד תחילת המסלול.

אתרי לינה אפשריים: גן לאומי חוף אכזיב (בתשלום), מדינת אכזיב של אלי אביבי (בתשלום), חוף בצת הדרומי (ללא תשלום), חורשת האקליפטוסים ליד גשר הי"ד (ללא תשלום). פריטים שתגלו כי שכחתם תוכלו להשלים בתחנת הדלק של גשר הזיו אם כי המלאי שם מוגבל למדי והמחירים גבוהים למדי.

המסלול עצמו מסומן היטב באמצעות מפת סימוני השבילים וקל מאד ללכת בתוואי המוצע כאן באתר גם ללא יכולות ניווט מסובכות. גם טלפונים סלולריים עם אפליקציית מפות זו או אחרת יספקו אינדיקציה מדוייקת לרוב אם כי בקטעים שונים של ערוץ נחל כזיב לא תהיה תמיד קליטה.

חלק א' של היום הראשון

תחילתו של המסלול עם שפך נחל כזיב. יש לוודא שאתם נמצאים בגדתו הדרומית של הנחל ומתחילים ללכת לצידו. חלק זה אינו מסומן בסימון שבילים וזוהי למעשה דרך חקלאית באורך של כ 5 ק"מ על גדתו הדרומית של הנחל. 

עוברים מתחת לגשר הכביש ומגיעים עד לגשר הרכבת ומתחתיו שלט הנצחה ל י"ד גיבורי הפלמ"ח אשר נהרגו בליל הגשרים המפורסם בעת נסיון לפוצץ את גשר הרכבת. ממשיכים ללכת לאורך מטעי הבננות הרבים ומסיימים באזור בית האיזה שנושק לכביש הראשי כביש מספר 70 ומצפון לצומת מנות.

חוצים את הכביש בזהירות מרובה בנקודה מתאימה וממשיכים דרומה, לימינכם עד אשר מגיעים לצומת מנות. בצומת ממשיכים מזרחה לכיוון היישוב עבדון.

לאחר כ ק"מ תבחינו בפניה ימינה לכיוון מצפה מנות, אך אתם ממשיכים ישר לכיוון עבדון - זוהי רק אינדיקציה שאתם בכיוון הנכון.

משיכים ללכת על הכביש לכיוון עבדון ולאחר כ 2 ק"מ של הליכה על כביש מסוכן מאד שבו יש ללכת בצד שמאל בלבד בכדי שיבחינו בכם רואים פניה לשביל ימינה הפונה לנחל כזיב ומסומן בסימון שבילים ירוק בולט.

הליכה של כ 2 ק"מ נוספים מביאה אתכם לתחנת השאיבה הראשונה בנחל של מקורות, והליכה נוספת של כ 2 ק"מ מכניסה אתכם לאפיקו הירוק והסבוך של נחל כזיב - מכאן זהו כבר מסלול שונה לגמרי המפצה בהחלט על דרך האספלט הלא ממש נעימה.

מייד לאחר הכניסה לאפיק הנחל תבחינו בשער ירוק המונע מכלי רכב להיכנס לנחל ומיד לאחריו פינת עצירה נעימה בצל עצי דולב המתאימה מאד לארוחת הבוקר, שבו ותהנו - הרווחתם את זה.

כדאי להחליף לסנדלי הליכה במים כי החל מנקודה זו המסלול הופך להיות רטוב למדי בכל עונות השנה ובסופו של דבר תחליפו לסנדלים, מוטב מוקדם מאשר מאוחר.

לאחר הארוחה ממשיכים להתקדם באפיק נחל כזיב לפי סימון השבילים ונהנים מדרך יפה במיוחד עשירה בחי וצומח, באמת אחד המסלולים היפים בארץ.

הולכים עד אשר מבחינים באופק בשרידי מבצר המונפורט ומתקדמים עד למפגש הדרכים. ימינה עולים למבצר (ניתן להסליק את התיקים) ולטפס מעלה, או לחילופין לעלות לצד שמאל לגדה הצפונית בכדי להגיע למצפה מונפורט בפארק גורן.

ההמלצה שלנו היא להמשיך במסלול עצמו - אתם תזדקקו למלא הכוחות לקראת סופו. הליכה נוספת בתוואי הנחל המוצל ברובו לאורך מעברי מים רבים, שורשי דולב חשופים, תחנות קמח עתיקות ושלל בריכות קטנות המתאימות לעצירה ומנוחה לאורך של 4 ק"מ בערך.

שימו לב - הדרך עלולה להיות בוצית ומחליקה וכדאי מאד להיזהר, הרבה מטיילים לא זהירים נפצעים באזור זה שאיננו מסוכן כלל ועיקר אך דורש זהירות ושיקול דעת בבחירת הצעדים שלכם.

לאחר הליכה של 2 ק"מ שוב מפגש דרכים עם שביל שחור המטפס הפעם לעבר המושב גורן עצמו, לאינדיקציה בלבד - אתם בכיוון הנכון.

התחנה הבאה היא בריכת המים הגדולה שלפני עין טמיר, תוכלו לזהות אותה לפי התמונה ואנחנו מבטיחים לכם שכתראו אותה תבינו מיד במה דברים אמורים שכן הבריכה הזו גדולה ועמוקה מכל קודמותיה, יופי של מקום לארוחת צהריים.

מיד לאחר הבריכה הגדולה מגיעים אל עין טמיר שמצויין על ידי שלט קטן במקום ונקבת מים לא גדולה בגדה הדרומית שניתן אף לזחול פנימה עם פנס ולהתחקות על עיקבותיה.

במקום שוב מפגש שבילים עם שביל שחור המוביל לחניון הזיתים בפארק גורן, אך אנחנו ממשיכים בדרכנו מזרחה ולפי השילוט לכיוון עין זיוון.

מנקודה זו מבחינים במספר גשרים הנטויים על המים והמאפשרים מעבר נוח יותר מעל ערוץ הנחל, לאחר כ 2 ק"מ נבחין בהצטלבות דרכים עם שביל שחור ושילוט המוביל לאבירים, פונים בו שמאלה ונפרדים מערוץ הנחל ומחילים לטפס לכיוון אבירים. שימו לב כי זוהי עלייה תלולה ביותר ויפה ביותר, תזדקקו להרבה מים והרבה כוחות בכדי להגיע לסופה.

לקראת סוף העליה ולאחר כ 2 ק"מ ניתן להבחין בסימון שבילים "פיראטי" משהו בצבע צהוב המוביל לחווה של אייל "מקום בלב" אם תפנו בו ימינה תגיעו ישירות לחווה, למי שלא ממש בטוח ולא רוצה להסתבך, כדאי להמשיך עד למפגש עם הכביש ואז לפנות ימינה לשביל הגישה לאבירים.

אצל אייל במקום בלב תמצאו תחנת עצירה מדליקה ונעימה במיוחד עם אנשים נעימים. יש במקום גז לבישול, אוהלים, מקלחת טובה, גבינות עיזים טעימות ובכלל - יופי של מקום עצירה במחיר שווה לכל נפש של 50 ש"ח לראש. בהחלט שווה את התמורה.

לכו לישון מוקדם, מחר יומו הקשה ביותר של המשך המסע מים לים.

cmM-h1DjFxw