מצפה נוקייב בכנרת

  • מצפה נוקייב בכנרת
3
ממוצע: 3 (דרוג 1)

נקודת תצפית מרהיבה על הכנרת, עצירה נחמדה לפני או אחרי טיול בגולן ובסובב כנרת.

מגיעים מכביש 92, עוקף כנרת המזרחי. כ2 ק"מ צפונית לעין גב נבחין בשלט גדול התלוי על עמוד בזלת המוצב בימין הכביש ומציין את ההגעה לגולן. ("גולן"- בעברית, ערבית ואנגלית). בעברו השמאלי של הכביש נמצא המצפה. עליכם לפנות פניית פרסה במעגל התנועה שבהמשך, כי מסומן כאן פס הפרדה רצוף.

מגיעים לרחבת כורכר קטנה ועולים ברגל כדקה, יש שביל גישה לנכים בצד העלייה.

הכנרת פרושה במלוא הדרה לרגלי הנמצאים בנקודת תצפית זו. לפני מלחמת ששת הימים היה ממוקם באזור האסטרטגי הזה מוצב סורי. במהלך שנת 1962 אירעו מקרי ירי חוזרים ונשנים מהמוצבים הסוריים ומהכפר נוקייב ששכן באזור לעבר דייגים ישראלים ששטו בצפון מזרח הכנרת.
בעקבות כך שלח צה"ל כוחות משולבים של חטיבת גולני ושייטת 13 לפעולה שנתקלה בכוח סורי גדול מכפי שציפו. לאחר קרב קשה בו נהרגו שמונה לוחמים, אחד נעדר עד היום, נכבש המוצב. הסורים המשיכו לשלוט באזור עד לשנת 1967 ושחרור הגולן.

האנדרטה המנציחה את שמות הלוחמים ממוקמת בראש תל המשקיף לכנרת, ברחבת חצץ שחור.
בחזית הרחבה סלע נמוך ושטוח בו שרטוט מפורט של הנוף הנשקף לפנינו; הכנרת ומאחוריה רכסי הרים רבים, מהחרמון, דרך רכסים שונים, הר כנען, הר מירון, הארבל, טבריה, ועד לגלבוע ומוצא הירדן.

דרוגי-גולשים

3
אבל לא מספיק בשביל יום טיול, כדאי לבוא אם הוא נמצא על הדרך. נוף מהמם ורוח מזרחית. מקום נחמד להצטלם. התרשמנו מהגישה לנכים. מי שמתחבר למורשת קרב מומלץ לקרוא קצת לפני, ולהפנים: איפה ישבו הסורים ומה הם יכלו לראות משם...