שבע טחנות

  • שבע טחנות
  • שבע טחנות
  • שבע טחנות
4.375
ממוצע: 4.4 (8 דרוגים)

אתר שבע טחנות הידוע בכינויו גם כ "גריסה" או "ג'רישה" בשל סמיכותו לתל גריסה הוא אחד מהאתרים היפים ביותר שלאורכו של נהר הירקון המשתקם, ולאחרונה הפך אף ליפה עוד יותר בשל עבודות השימור, השחזור והפיתוח הסביבתי המאסיביות שמתבצעות במקום.

באתר ניתן לראות שרידי מכלולי שלוש טחנות קמח ע'ותמאניות מן המאה ה- 19, הממוקמים על גבי שרידים מתקופה קדומה. באתר עצמו סכר אבנים מודרני (המשופץ בימים אלו ממש) הסוכר את מי הירקון ונבנה מעל גבי סכר ההסטה המקורי של התחנות, ובסמוך אליו וגשר עץ מעל נתיב המים המשמש למעבר אל עבר פארק הירקון (פארק גני יהושוע) ולתל אביב.

מקור השם "שבע טחנות" בשבע מערכות טחינה שפעלו במקום והמילה גריסה בשם המקום מעידה (כנראה) על מהות המקום. טחנות הקמח שבמקום היו פעילות עד שנת 1936 ותחילתו של המרד הערבי הגדול, ומאוחר יותר אף פעל במקום עד לשנת 1948 בית קפה קטן ששירת את קציני המנדט הבריטי עד לעזיבתם את הארץ.

כיום שופץ המקום ללא הכר והוא כולל שחזור נאמן של בריכות ההסטה, בריכת מים מלאכותית, צמחיה מקומית שננטעה באופן שובה לב, שבילי הליכה סלולים המחברים את המקום הן לגבעת נפוליאון - תל נפוליאון הסמוך, ולגן השעשועים ראש ציפור המקסים. רמת גנים ותיקים משתמשים לרוב בקיצור רגלי זה דרך אתר שבע טחנות בדרכם לקונצרטים הענקיים שנערכים מידי פעם בפעם בפארק הירקון וחסכים לעצמם הרבה בעיות של חניה ופקקים.
אתר שבע תחנות מזכיר לכולנו עד כמה יפה הוא הירקון, ואת גודל הטרגדיה שבהשחתתו ועל הנזק שאנו גורמים לסביבה ולדורות הבאים. עם זאת ראוי לציין כי למרות הנזק הרב שעדיין נגרם לנחל הירקון, המצב כיום טוב לאין שיעור מהשנים הקודמות שבהם הפך למזבלה של ממש לאורך כל גדותיו.

בכל שבת ראשונה בחודש נערכים במקום סיורים מודרכים ללא תשלום על ידי מכון אבשלום לידיעת הארץ. הסיורים יוצאים כל חצי שעה בין השעות 10:00 ועד 13:00 ונמשכים כחצי שעה.קבוצות יכולות לתאם סיורים מודרכים בטלפון הבא: 03-6990735.
מומלץ בחום לכולם ובחינם (בינתיים) - לכל המשפחה!

pkduwzysxLc