טיול בעמק האלה - מחורבת חנות לעין מטע ועין תנור

  • טיול בעמק האלה
4.5
ממוצע: 4.5 (2 דרוגים)

מסלול קצר, מדוייק, אשר מתאים במיוחד לימי חורף שטופי שמש, בהם הוא טובע בירוק, בפריחת כלניות ורקפות ובשקדיות פורחות.

תחילת המסלול בחורבת חנות - בה ניתן לערוך סיור מקדים למסלול. במקום נמצאות שאריות היסטוריות של המבנים שהיו במקום אשר יושב בעבר בתקופה הביזנטית ובתקופה הממלוכית. במרכז המתחם נמצא מבנה ממלוכי גדול, אשר רצפתו עשויה מלאכת מחשבת של פסיפס מקסים. הצעירים בגופם ו/או ברוחם יהנו מניקוי הפסיפס הזה וגילוי המרקם היפה אשר תחתיו בעזרת המברשות אשר מצויות במקום.

אם אתם להוטים להתחיל במסלול - זו תהיה נקודת עצירה מצויינת גם בסיום המסלול, בשעה בה המבוגרים שבחבורה ירצו לנוח ולשתות כוס תה, בעוד הצעירים מגלים פסיפסים ועתיקות..

תחילת המסלול - בקצהו של החניון, עם סימון השבילים השחור, או הלבן - כחול - כתום (חוצה ישראל), אשר לוקח אותנו דרך חורש טבעי יפהפה אל מעבר לואדי.
המסלול מתפתל ונמתח במשך כ-20 דקות של הליכה קלה, עד להגעה למוקד העניין הראשון - עין מטע, הנמצא לרגלי חורשת אקליפטוס מרשימה. בעלי רכב 4X4 יוכלו להגיע לעין מטע דרך המסלול המסומן אדום ומקביל פחות או יותר למסלול הרגלי.

בצל האקליפטוסים נובע מעיין עין מטע, ולצידם חורבות כפר ערבי נטוש. נקודה מצויינת לעצירה והתרעננות.

לאחר ביקור במתחם זה, חוזרים עם השביל השחור עד למפגש עם שביל כחול. ממשיכים עם השביל הכחול מרחק קצר של כ-200 מטר, עד שמגיעים לעוד מתחם בתים נטושים שהיה פעם מנזר צלבני, ולידו - עין תנור.
עין תנור הוא מעיין נסתר, אשר הדרך הקלה ביותר לגלות אותו הנה מעקב אחר צינור הברזל. בסיומו של הצינור ימצא המעיין.
כאן נמצאת נקבה יפה במיוחד ולה דפנות מאבני גזית ותקרה קמרונית, וסיומה במערה חצובה וברצפתה נביעה.

לאחר הביקור בעין תנור, שמים פעמינו בחזרה לכיוון הרכבים - עם המסלול הכחול ואחר כך השחור.

דרוגי-גולשים

5
גם למי שלא עושה את כל הסיור. כיף להגיע לעין מטע . פינה מתוקה שחבל שלא שומרים עליה יותר. שהיינו היה טיפה מלוכלך

התמונה של Itzhak Moreno

4
חורבת חנות נגישה וקרובה לכביש, השקדיות מסביב בעונה באמת מיוחדות, והאטרקציה האמיתית היא אכן רצפת הפסיפס המשומרת במקום. מומלץ להביא ראשי מטאטא ישנים אתכם ולתת לילדים לגלות את הפסיפס על ידי הסרת החול ממנו - כיף לכולם.