נחל ערוגות

  • נחל ערוגות
4
ממוצע: 4 (3 דרוגים)

נחל ערוגות הוא נחל גדול המנקז את מי הגשמים של מרכז מדבר יהודה. יובליו העליונים מתחילים ממזרח לחברון, ושפכו מצפון לעין גדי.

נחל ערוגות הוא נחל גדול בעל אגן ניקוז של יותר מ-200 קמ"ר. בקילומטרים האחרונים שלו לפני ים המלח הוא נופל אל קניון עצום, שעמקו מעל 500 מטר וזורמים בו מי מעיינות כל השנה.

בקניון הזורם עובר מסלול טיול יפה, שנמשך מחניון השמורה עד ל"מפל הנסתר" ו"הבריכות העליונות" שבנחל.

בחלקי הנחל השונים זרימת מים בתדירות משתנה לאורך כל השנה, ובימי החורף - הנחל מתמלא מים גשמים ושטפונות - בעונה. מסלול הטיול לאחר שהשארנו את הרכב בכניסה לשמורת נחל ערוגות, ניכנס לכיוון ערוץ הנחל המקסים.

הדרך אינה מסומנת, אולם הכיוון ברור, והאטרציות והנופים רבים בה. כאן נפגוש גבי מים ומפלים קטנים העושים את ההליכה בימי הקיץ למרעננת ונעימה.

המסלול אינו מסומן משום שבימי השטפונות הגדולים - זהו אחד מערוצי הנחל הסוערים ביותר, ותווי פני השטח בו משתנה מדי שנה. בסמוך לנחל עובר שביל יותר נוח להליכה - אליו אפשר לפרוש במקומות בהם ההליכה במים קשה מדי. לאחר הליכה של שעה וחצי עד שעתיים - נגיע למפל שגובהו כ-150 מ', ובקצהו בריכה מקסימה. זהו קיצו של המסלול, ומכאן חוזרים. אפשר לעשות הפסקת התרעננות והפסקת תה-קפה (הכנסת מזון למסלול אסורה..), ולהתחיל בדרך חזרה.

המסלול מאוד מומלץ, ומתאים מאוד למשפחות עם ילדים מעל גיל 5-6, וילדים במנשא.

איך מגיעים לנחל ערוגות?

נקודת המוצא של הטיול היא בשמורת עין גדי, אשר היא פנייה מכביש מספר 90 מדרום לקילומטר ה-245 (בהתאם לשילוט לשמורת עין גדי) לאחר שעוברים את מגרש החניה של השמורה, ממשיכים לנסוע בכביש השמורה, העובר לרגלי אתר ההיאחזות הראשון של קיבוץ עין גדי.

משמאל לכביש תראו את בית הכנסת של עין גדי הקדומה, ומיד אחר-כך הכביש מתעקל עיקול חד לכיוון ימין ומגיע לרגלי תל גורן.

מכאן הכביש ממשיךלכיוון דרום - לשער הכניסה לנחל ערוגות.

את הרכב משאירים במגרש החניה אשר בכניסה לשמורת נחל ערוגות, משלמים (חינם למנויי מטמון) ונכנסים לכיוון ערוץ הנחל.

7k7NFw68Vyw

דרוגי-גולשים

4
כשחם ומחפשים מסלול עם הליכה במים, בהחלט מומלץ. צמחייה יפה. מסלע מעניין וגם מפלונים, אז אל תשכחו את המצלמות, שיהיה מזכרת לחוויות מהטיול.

התמונה של יעלי22

4
מסלול הכולל כניסה למים, פחות עמוס יחסית מעין גדי ולכן הוא עדיף. אפשר גם לא להכנס למים, לא חייבים. אבל מסלול נהדר, וקצר למשפחות.