מנהרות הכותל

4.933335
ממוצע: 4.9 (15 דרוגים)

מנהראות הכותל הוא אחד מהאתרים המדהימים ביותר בהם יכול אדם לבקר בישראל בכלל, ובירושלים בפרט.
הביקור במנהרות הכותל מציע למבקר בהן חוייה ייחודית של מציאות ונופים אשר נדמה כאילו הוקפאו לפני אלפיים שנה.
למרות שהחפירות במקום החלו כ-20 שנה לפני כן, מנהרות הכותל נחשפו מתחת לשכונת מגורים ברובע המוסלמי של העיר העתיקה בשנת 1996, חשיפה אשר לוותה בלא מעט מהומות בזמנו, ואשר מאפשרת למבקרים בירושלים הצצה נדירה אל החיים של ירושלים העתיקה.
במנהרה אפשר לראות את הלבנים העצומות אשר מהן בנוי הכותל המערבי, ולהעריך את הארכיטקטורה המיוחדת של הכותל - ארכיטקטורה אשר אין שני לה בישראל.
כמו כן, נערך סיור בשרידיו של רחוב הרודיאני שעבר למרגלות הר הבית, בורות מים עתיקים ותעלת מים קדומה מימי החשמונאים, וגם כמה מפעלי בנייה מוסלמיים ואת המחצבה
ממנה חצבו את אבני הכותל.
שער וורן הנמצא בדרום המנהרה הוא השער האחרון אשר נותר בשלמותו מתוך ארבעת שערי הר הבית.
במנהרה הקימה הקרן למורשת הכותל המערבי גם דגם מוקטן של הר הבית, אשר ממחיש בתצוגה אורקולית את הדינמיקה של החיים לצד הר הבית בימי בית שני.
היציאה מהמנהרה מובילה הישר ל"ויה דלורוזה" אשר ברובע המוסלמי, ולכן בימים של מתיחות בטחונית - הסיורים הנערכים במנהרה חוזרים על עקבותיהם ויוצאים מנקודת הכניסה. בימים יותר רגועים יוצאים המבקרים לתוך ה"ויה דלורוזה" בליווי בטחוני.
הביקור במנהרה הנו אחת מהאטרקציות התיירותיות המבוקשות בישראל, ולכן יש לתאם ביקור מראש, ולפעמים צריך גם כמה שבועות מראש בשל חוסר במקום.
בעת הביקור תוכלו לראות כי המנהרות תחומות בחלל מאוד מוגבל, ומכאן נובע החוסר במקום לאורחים ומבקרים והצורך בתזמון שלהם.
מומלץ מאוד - גם למי שלא מחפש את החיבור להיסטוריה היהודית. פשוט מרתק!

Wt_qqZeb22I