פארק הירדן

  • פארק הירדן
  • סירות קייאקים ורפטינג בפארק הירדן
  • פארק הירדן ההררי
  • קמפינג בפארק הירדן
3
ממוצע: 3 (2 דרוגים)

פארק ענק לחוף נהר הירדן, שאת פיתוחו החלה הקק"ל כבר משנת 1975. 

פארק הירדן משלב מגוון של אתרים ומתקני נופש ובהם מסלולי סיור מסומנים, אתר טחנות קמח עתיקות ובו אמות מים ובריכות, האתר הארכיאולוגי של בית ציידה, שיט בקייאקים ובאבובים, מדשאות, שולחנות פיקניק, פינות חמד לאורך פלגי הירדן המתפצלים לאפיקים קטנים ורגועים, אפשרות לדוג דגים ולחזות בסבך הצמחייה בעופות מים הנחבאים כמו אנפה וסופית וכן בצבי ביצה.

הכניסה לפארק כרוכה בתשלום (הנחה מיוחדת לחברי חוג ידידי קק"ל). הפארק מופעל ע"י חברת "גמלא ירדן יזום והשקעות" ושייך למועצה האזורית גולן, והוא מנוהל ע"י מינהלה ציבורית הכוללת את הגופים: קרן קימת לישראל, מועצה אזורית גולן, החברה הממשלתית לתיירות (חמ"ת), מנהלת הכנרת ורשות הטבע והגנים הלאומיים.

 

מסלולים בפארק הירדן 

פארק הירדן מציע 3 מסלולי הליכה. קצר, בינוני וארוך. המסלולים מסומנים ומשולטים:

מסלול טחנות הקמח:

סימון השביל: אדום.

אופי המסלול: מסלול הליכה נוח בין פלגי הירדן וטחנות קמח חרבות, בצל עצי ערבה נאים ובלב צמחיה שופעת. המסלול מוליך אל מרכז הנהר אשר זורם ללא הפסק. במהלך הטיול ניתן לראות צבי ביצות וברווזים באגם הקטן.

משך ההליכה: כ – 45 דקות.

המסלול טבעתי, והוא מתחיל ומסתיים באתר הטחנות.

מסלול עדן:

סימון השביל: צהוב.

אופי המסלול: מסלול הליכה נוח לאורך פלגי הירדן, בצל עצי ערבה, צמחיית מים וקנה מצוי. בדרכו מתחבר למסלול האדום ובסיום מתחבר למסלול הכחול. כאשר מסתיים החלק הצמוד לירדן, מגיעים מאמת מים עתיקה באורך של 600 מטר, ניתן ללכת באמה בנעליים או בסנדלים וקיימת אפשרות הליכה בשביל שלצד האמה עד לטחנות.

משך ההליכה: כ- 1.5 שעות.

המסלול מתחיל בגשרון שליד חורשת האיקליפטוס בחלקו הדרומי-מערבי של הפארק ומסתיים באתר טחנות הקמח.

מסלול אמות המים:

סימון השביל: כחול.

אופי המסלול: המסלול עולה לתצפית אל פלגי הירדן, בדרכו עובר בין שרידי טחנות קמח ישנות. מכיוון שאינו מוצל, יש להימנע מלטייל במסלול בשעות החמות של היום ורצוי להצטייד במים וכובע.

משך ההליכה: 2.5 שעות.

המסלול מעגלי והוא מתחיל באתר טחנות הקמח, ממשיך אל תצפית גבוהה ממנה ניתן לראות את הירדן במלוא יופיו, יורדים אל אמת המים וניתן ללכת בתוך האמה עם סנדלים או נעליים ולחילופין ללכת לצד האמה. בדרך רואים שרידי טחנת קמח נוספת. המסלול מסתיים בטחנות הקמח.

 

האתרים בפארק הירדן

בקעת בית ציידה, היא אגם שהתמלא בסחף אשר הביאו עימם נהר הירדן והנחלים היורדים מן הגולן: נחל יהודיה, נחל דליות ונחל משושים. השטח המישורי צובר סחף רב הגורם לירדן לחסום את הערוץ בו זורמים מימיו הוא, על כן נוצרים כאן אפיקים משניים, העוקפים את המחסומים ומחפשים מוצא אל הכנרת.

טחנות הקמח – בתחומי הפארק פעלו בעבר לפחות תריסר טחנות קמח שהתבססו על שפע המים הזורמים בירדן. לטחנות הגיעו המים בארבע תעלות מטויחות. אחת מהן שופצה, והיא מוליכה מים לאורך 600 מטרים אל שתי טחנות ששוחזרו בסמוך לחניון המרכזי. (חלק מהטחנות חבויות באדמה ורק חלקן העליון חשוף).

טחנות הקמח הן מטיפוס "טחנות מגלש" שבהן גלשו המים במגלשה אלכסונית לקומה התחתונה של המבנה. שם הם סובבו גלגל כנפיים גדול. הגלגל סובב באמצעות ציר את אבן הרכב שנמצאה בקומה העליונה, שם נטחנו גרגרי החיטה. טיפוס אחר של טחנות הוא "טחנות ארובה" שנבנו במקומות שבהם היו רק מעט מים והם צנחו בארובה גבוהה, דבר שהגביר את כוחם.

תל בית צידה (תל משפע) – שרידי כפר דייגים, ואתר חשוב לעולי רגל צליינים. בימי בית ראשון שכנה כאן העיר צר, בירת ממלכת גשור. נבנו בה ארמון, חומה איתנה ובניינים מרשימים. גשור קיימה קשרים הדוקים עם המלך דוד שנשא לאשה את מעכה, בת תלמי מלך גשור שילדה את בנם אבשלום.

משמעו של השם בית צידה הוא "בית הדיג". בימי בית שני שכן כאן כפר דייגים והמקום היה עשיר בדייג. פיליפוס, בנו של הורדוס, ירש לאחר מות אביו את הגולן, ובכלל זה את בית ציידה. בשנת 30 לסה"נ הוא פיתח את היישוב ושינה את שמו ליוליאס, על שמה של אשת הקיסר הרומי אוגוסטוס. פיליפוס נטה חיבה מיוחדת לעיר והוא בחר להיקבר בה (34 לסה"נ).

בבית צידה נולדו שלושה מחשובי השליחים של הכנסייה הנוצרית: פטרוס, אחיו אנדריאס ופיליפוס. על פי המסורת הנוצרית, ביקר ישו בעיר וחולל בה ניסים כגון השבת מאור עיניו של אדם עיוור ונס הלחם והדגים. מאוחר יותר העתיקה המסורת הנוצרית את נס הלחם והדגים לטבח'ה.

בתחילת המרד הגדול נגד הרומאים נערך בקרבת העיר קרב עם צבאו של יוסף בן מתתיהו שבו נהרסה העיר. ההריסות נחשפו על ידי החוקר אדוארד רובינזון באמצע המאה ה- 19. חלקים מהעיר המקראית ומכפר הדייגים נחשפו בשנים האחרונות ובאתר הוכשר מסלול טיול משולט.

בתל מתנהלות חפירות מאז שנת 1987, בראשותו של פרופ' רמי ערב. החפירות חשפו חלקים מהעיר המקראית ומכפר הדייגים של ימי בית שני. באתר הוכשר מסלול משולט ובו הצעות לשחזור שרידי המבנים החשובים שנחשפו במקום וציטוטים של מקורות קדומים המתארים את בית ציידה.

עין משפע – למרגלות תל בית צידה נובע מעיין הנמצא מדרום-מערב לאתר. במקום הנביעה קיימת בריכה יפה שממנה נמשך פלג הנשפך לירדן. לאורך הפלג הוצבו שולחנות פיקניק. במקום שביל היקפי המאפשר ליהנות מהצמחייה העשירה וציוץ הציפורים בשתי גדות הנחל (מסומן במפה בירוק).

bBWbO89cYNs

דרוגי-גולשים

3
מקום חמוד, בעל חניון גדול, אפשר לעשות שם קמפינג ועל האש. יש מסלול הליכה נחמד בין קני סוף

3
למרות שחלק גדול של הפארק הזה הוא "חוות מנגלים" אפשר להיכנס פנימה ולמצוא פינה שקטה. התרחקנו מהרעש ועשינו טיול לאורך הנחל , פגשנו דייגים שדגו דגים גדולים ופינות שקטות ומוצלות .