נחל געתון - מעין אשחר לעין מירב

3
ממוצע: 3 (דרוג 1)
דרג את המקום
כתובת געתון געתון ישראל
שעות פתיחה
ללא הגבלה
דמי כניסה
חינם
התקשר מפה וייז

ערוץ נחל געתון בגליל המערבי מתעטף בפריחה ובלבלוב עם בוא האביב. תחת עצי האיקליפטוס, בסמוך לשדות מרעה עם פרות שמנות ומעיינות מים אפשר לתפוס הרבה שלווה עם סיכויים טובים לפרטיות. חלק ממי המעיינות אחוזים בצינורות, ועודפיהם זורמים בפלג צנוע באפיק הנחל כל ימות השנה. בצד המעיינות יש חורשות מצילות של עצי איקליפטוס וחניוני דרך עם שולחנות פיקניק וספסלים.
מסלול הטיול לוקח אתכם אל עיינות אשחר ומירב, שנוקה, נפרץ והוכשר ע"י בני נוער מתנדבים, דרך המשלבת נוף וטבע עם סיפורה של שיירת יחיעם במלחמת העצמאות. זה הזמן ליהנות גם מהתפרצות הצבעים והפריחות ברחבי הגליל. אפשר לחזות בפריחה של בן החצב היקינתוני - גיאופיט שתפרחותיו הגבוהות בנויות כחצב, ותפרחת פרחיו התכולים כיקינתון.
המסלול:
נתחיל במבנה השאיבה של עין אשחר. בחורפים גשומים במיוחד בוקע המעיין את "חומות הבטון" וזורם על פני הקרקע ליצירת ערוץ זרימה קצר במורד הנחל. שבילנו נכנס מהר מאד אל מעבה החורש, השביל נמצא במדרגה מעל לאפיק הנחל (מימיננו). החורש עשיר וכולל את האלון המצוי, לבנה רפואי, כליל החורש, חרוב ועוד. השביל ממשיך מערבה ומתחיל לעלות אל "האורן הגדול". זהו אורן ירושלים מרשים ביותר, שריד ליער האורנים שנטעה קק"ל (1948) בשלוחה הררית זו.
צילומים מתקופת המנדט הבריטי מראים כי השטח היה חשוף ודל בצמחייה עקב כריתות, שריפות ורעיית יתר. דווקא נטיעת היער ושמירתו הביאו להתחדשות החורש והתבססותו המרשימה. באמצע שנות ה- 90 הוסרו רוב האורנים בשל התייבשותם (התקפה של המזיק – המיצוקוקוס הארץ ישראלי), ונותר בגאון החורש הגבוה.
לאחר עצירה קצרה נמשיך בדרכנו. שביל המטיילים בו נלך נפרץ בסוכות תשס"ד (2003) ע"י נוער מתנדב מתנועת בני המושבים במסגרת מפעל "יוסי יפה". בצומת השבילים נבחר בדרך הפונה מעלה (שמאלה) אל תצפית החרוב. עלייה קצרה ועימה רווח גדול... הנוף המקסים נגלה לעינינו עם כל צעד. העלייה מסתיימת מהר בצילו הרענן של עץ חרוב ותיק גזע.
כאן נעתקת הנשימה לא מקוצר אוויר כי אם ממראה הנוף הנגלה לעין. עמק הגעתון נחשף כאן בכל הדרו. מעבר לפרדסים צצה לה חורבת געתון ובוסתן השקדים הנושק לה. אל תמונת הנוף הפסטורלית נוספים במערב מאגרי הגעתון, שקרן קימת לישראל הכשירה, האוספים את מי הקולחין של יישובי ההר ומטהרים אותם לשימוש בהשקיית הפרדסים. חורבת געתון הוא שריד לישוב החל מתקופת הברזל (ימי המלוכה, ראשית האלף הראשון לפני הספירה). געתון וראש מי געתון מצוינים ב ”ברייתת תחומי ארץ ישראל", המתארת את גבול ארץ ישראל לענייני הלכה. המקום מוזכר בתעודות משפטיות מהתקופה הצלבנית (המאות י"ב וי"ג לספירה) ומהתקופה הממלוכית (סוף המאה הי"ג לספירה). החלק המזרחי של האתר גבוה יותר ושם עיקר השרידים הקדומים. הם כוללים שרידי מבנים, בתי בד, ברכת מים חצובה ובית קברות מוסלמי שבמרכזו קבר שייח חוסין. בית חווה עות’מאני עומד בחלק המערבי של האתר. בבית החווה ניתן להבחין בארבעה שלבי בניה, כנראה שהשלב הקדום מהתקופה הצלבנית והשלב האחרון שימש את הממונה על אדמותיו של סורסוק שהיה בעל אדמות רבות בסביבה. בקצה המערבי של התל נובע מעיין געתון .
נחל געתון מתחיל את מסלולו בן ה- 18 ק"מ מערבה, בהר מעונה, מערבית למעלות. מורדותיו עטופים בחורש טבעי של אלונים ואלות. חורשים אלו הוגדרו במסגרת תמ"א 22 (תכנית המתאר הארצית ליער וייעור, 1995) כחורשים לשימור והם מטופלים ומטופחים ע"י קק"ל. מסלולנו לעין מירב חולף בתוך חורש שכזה.
אחר מנוחה ושאיפת אוויר, נחזור לשביל המסומן שחור, המוביל מזרחה. השביל מפלס נתיב בתוואי נוח למדי, לעיתים סלעי, על השלוחה דרומית לנחל געתון. בדרך נוכל לעצור בצל עצי החורש. כ- 20 דקות הליכה ואנו יורדים מהשלוחה אל עיינות אט. נחלוף על פני מנע הבקר (מחסום הברזל המונע מעבר פרות) ופנינו דרומה. השביל חולף על פני משטחי סלע חלקים ממים, אט אט לכם בחולפכם על פני עיינות אט!!
טרם נעבור את ערוץ נחל מירב, נפנה אל משטחי הסלע משמאלנו. כאן נמצא שני בורות חצובים בסלע. הראשון נראה יותר כבור מים, נתקרב לבור השני, בזהירות. בור חצוב זה היה כנראה מערת קבורה מהתקופה הרומית. רואים מדרגות חצובות ותאי קבורה, תקרת הקבר התמוטטה.
נחצה דרומה את אפיקו הרדוד של נחל מירב, כאן נפנה ימינה מערבה בדרך העפר ופנינו אל האיקליפטוס הענק ועין מירב. בדרך נחלוף על פני עצי חושחש מוזנחים.
עין מירב הוא מעיין איתן השופע כל השנה בצל מצוק סלע. המים זורמים אל בריכה עגולה בנויה אבני גוויל. כאן נאה השתיקה לנוכח עוצמת העץ ופכפוך המים. די במצע העלים בכדי להניח את הגב ולהרפות. ניתן לטבול בבריכה, לא לקפוץ !! המים רדודים.
המשך הטיול שלנו בדרך עפר לאורך נחל מירב. ממשיכים ישר (מערבה), כ- 300 מ', מפיצול דרך העפר. מיד לאחר המפגש עם 2 ברושי הענק נמצא שלט עץ (מימין) המפנה אותנו חזרה (ימינה) אל השביל לעין אשחר. 15 דקות הליכה ואנו שוב בעין אשחר.
למי שמעוניין, כדאי לבקר בגן לאומי מבצר יחיעם שליד קיבוץ יחיעם (כניסה בתשלום!) זהו מבצר צלבני עם תוספות מימי שליט הגליל דאהר אל-עומר, ששיקם את המבצר במאה ה- 18. סביב המחנה המשופץ יש גן מטופח, המשקיף אל הגליל המערבי, וממזרחו פסיפס של כנסייה ביזנטית. באתר הגן חיזיון אור קולי ומסעדה.

שתף/שמור

דרוגי-גולשים

התמונה של יעלי22

3
ממוצע: 3 (דרוג 1)
מסלול שברובו גם עביר לג'יפים, ולכן העניין יכול להיות פחות נעים בשבתות. כמו כן לא כדאי לבוא אחרי גשם הכל בוצי. הרוב מוצל. יש מעיין קטן בכניסה.