פארק גורן

5
ממוצע: 5 (2 דרוגים)
דרג את המקום
גורן ישראל
שעות פתיחה
ללא הגבלה
דמי כניסה
חינם
התקשר מפה וייז
פארק גורן
פארק גורן
פארק גורן

הפעם נטייל בפארק גורן שבגליל העליון - המערבי בין עצי אלון עבותים ומצלים שעברו לאחרונה דילול, גיזום וגם - טיפוח.
מי שיתמזל מזלו, ויפקוד את הפארק בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות אחרי הצהריים המאוחרות, יפגוש ביחמור הפרסי. אייל שהושב לאחרונה אל הפארק, ואוכלוסייתו הולכת ומתבססת בו.

בכל שנה, בעיקר לקראת חודשי הקיץ, תוכלו לצפות בעדרי צאן ובקר הפוקדים את פארק גורן ומסייעים ליערני קרן קימת לישראל במניעת שריפות יער. לעדרי הצאן יש אומנם מקום בפולקלור הישראלי, בשירה ובגעגועים לשיבה אל הטבע, אולם הכנסתם של עדרים אלה ליער נועדה לשמש ככלי למניעת שריפות יער. קק"ל מאפשרת רעייה מבוקרת בשטחי היערות והפארקים שלה כאמצעי עזר למניעת שרפות יער. העדרים, הניזונים מהעשבייה, מפחיתים את כמות חומרי הבערה היבשים העלולים להתלקח בשעת שריפה.

המסלול:

ממצפור מונפור למבצר מונפור – ממצפור מונפור נשקפים הנופים המרהיבים של נחל כזיב. אי אפשר שלא להבחין במבצר הממוקם בשליש הגובה של המדרון שממול, ומכאן יורד שביל להולכי רגל המסומן בצבע אדום, אל אפיק הנחל, סמוך למבנה אבן גדול כפי הנראה קשור לחוות המבצר בימי הביניים, בצד השני של הנחל השביל מטפס אל המבצר. מן המבצר יש לשוב לאפיק הנחל. עתה אפשר לחזור למצפור פארק גורן, או להמשיך בשביל האדום במעלה המדרון עד לחניון הילה. במקרה זה יש לדאוג לרכב שימתין בצידו השני של הנחל. משך הטיול כ- 3 שעות.

מפארק גורן לעין טמיר – מסלול הטיול מתחיל בחניון הזיתים בקצהו המזרחי של פארק גורן. מכאן יורד שביל רגלי (מסומן בצבע כחול), היישר לעין טמיר שבאפיק נחל כזיב. כאן אפשר ליהנות ממי המעיין, הבוקעים מתוך מחילה בסלע ומעצי הדולב הגדולים המעטרים את הסביבה. מי שמסתפק בכך יכול לשוב כלעומת שבא. משך הטיול כ- 1.5 שעות.

מי שמעוניין בטיול ממושך יותר טוב יעשה אם יצעד בשביל הנוח במורד הנחל, (המסומן בצבע ירוק). גם כאן אפשר לראות עצי דולב גדולים וצמחייה מגוונת המלווים את האפיק, שבו זורמים מים ברוב קטעיו. לאחר כשני קילומטרים נטפס בשביל (מסומן בצבע שחור) בחזרה לפארק גורן (מושב גורן). בתום המעלה יש לצעוד מזרחה (ימינה) לאורך ראש מצוק נחל כזיב עד לחניון הזיתים. משך הטיול כ- 4-3 שעות.

ממצפור מונפור לחורבת עקודים – מסלול קל יחסית, כולו בתחום הפארק, שביל משולט, מוליך ממצפה מונפור מערבה. השביל עובר בין עצי חורש לאורך 1 ק"מ, עד שהוא מגיע לחורבת עקודים, שבה נמצאים שרידים של יישוב מן התקופה הביזנטית. חוזרים למצפה מונפור בדיוק באותה דרך, משך הטיול כשעה עד שעה וחצי.

שתף/שמור

דרוגי-גולשים

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
מקום יפה מאוד עם תצפית מדהימה. מומלץ!!!

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
טיילנו עם ספר "מדריך מפה" שבו מוצג טיול מעגלי מפארק גורן. הטיול באמת מעגלי אבל לוקח הרבה יותר זמן ממה שכתוב בספר. יצאנו לפני הצהרים ובקושי הצלחנו להשלים את המסלול לפני החושך.