נחל אלכסנדר

  • נחל אלכסנדר
  • נחל אלכסנדר
  • נחל אלכסנדר
4.4
ממוצע: 4.4 (10 דרוגים)

נחל אלכסנדר המשוקם הוא כל מה שתושבי לב השרון מבקשים לעצמם - עולם של טבע ושלווה, נחל איתן בו זורמים מים כל ימות השנה, מרחבים פתוחים, שדות חקלאיים, עופות מים, צמחי גדות ואוכלוסייה הגדולה ביותר בישראל של הצב הרך.

הנחל זכה לעדנה בשנים האחרונות. לאורך גדות הנחל מדשאות, חניונים ומסלולי טיול להולכי רגל, לרוכבי אופניים ולנוסעים ברכב שטח. חובבי הטבע לא יחמיצו פגישה פנים אל פנים עם הצבים הענקיים שבפארק צבי-הנחל, ואילו הרומנטיקנים לא יוותרו על שקיעה במקום שבו נחל אלכסנדר נושק לים.
אבל למרות כל היופי הזה, הדרך לשיקומו המלא של הנחל עוד ארוכה ורבה.

המסלול:

נחנה את רכבנו ברחבת החנייה בלב חניון בו קרן קימת לישראל נטעה עצי חורש ובוסתן, בצד מדשאה מטופחת. בקצה המדשאה, קרוב לנחל, ניגש לחזות ב- 5 פסלי מתכת של עצים סמליים, מעשה תלמידי בית הספר רמות חפר מקיבוץ מעברות וחטיבת הביניים אבן סינא מקלנסווה.

מכאן נצא אל "קטע הנחל לדוגמה" שאורכו כ- 750 מטרים. כדי להגיע לשם יש לצעוד אל גדת נחל אלכסנדר מערבה מתחת לגשר כביש הגישה המוליך לקיבוץ מעברות. שימו לב לסרגל המדידה הקבוע בצידו המזרחי של הגשר. המספרים מציינים את הרום מעל פני הים. הנתונים בסרגל המדידה מעידים שגובה קרקעית ערוץ הנחל היא בערך כגובה פני הים ומכאן ניתן להסיק שמי הים מגיעים עד כאן. בשיטפונות החורף גובה המים בנחל עולה ב- 5 מטרים ואף יותר מכך. שיטפונות עזים במיוחד הציפו בעבר את הגשר כולו, המתנשא 9 מטרים מעל הנחל.

ב"קטע של הנחל לדוגמה" נעשו פעולות רבות שהפכו את המקום לפינת חמד. יש כאן שבילי הליכה שנבנו מאבן כדי לעמוד בפני הגאויות והשיטפונות בנחל. גדות הנחל מטופחות ומאפשרות גישה למים, יש פינות ישיבה וגישה לנכים לרוב האתרים שבמקום. המקום נראה כמו גן פורח. זה לא מפתיע לאור העובדה שנשתלו בו יותר מ- 35,000 שתילים וניטעו בו כ- 350 עצים. בין כל אלה יש שולחנות פיקניק, שירותים (ליד החנייה), פחי אשפה ושילוט מאיר עיניים. ליד סכרוני האבן הקטנים, המערבלים את המים שזורמים דרכם, מצטופפים שפמנונים ומיני דגים אחרים, כמו גם עופות מים, הנהנים מהחמצן הרב יחסית של המים המעורבלים. הפארק שבמקום נקרא גם "פארק איטליה" – בזכות תרומת קהילת ידידי קק"ל איטליה לפרויקט.

בקטע הנחל לדוגמא נמצאים שני גשרים. הראשון שבהם הוא "גשר הפרות" – גשר בטון ששימש את רועי הבקר של קיבוץ מעברות להעברת עדרי הבקר שלהם לשטחי המרעה . הגשר חסום והמעבר בו אסור כדי שלא להפריע לפרטיותם של חברי הקיבוץ.

מעט הלאה במורד הנחל נמצא גשר נוסף – "הגשר התלוי". זהו גשר תלוי, עשוי מפלדה, שהוצב בנחל בשנת 2001 כחלק משיקום הנחל. המטיילים יכולים לעלות על הגשר ולצפות על הנחל מעמדת התצפית שבמרכזו. בגדה הדרומית של הנחל, בתחום קיבוץ מעברות, פועל בסופי השבוע בית קפה.

כ- 500 מטרים מצפון לנו, מול קטע הנחל לדוגמה, מתנשאת גבעה. זהו תל חפר. הארכיאולוגים ניסו לזהות אותו עם העיר המקראית חפר. אך הם נסוגו מדעתם זו. בחפירות שהתנהלו במקום התגלו ממצאים המוכיחים כי המקום היה מיושב מהאלף הרביעי לפני סה"נ ועד התקופה הערבית הקדומה (מאה שמינית). כיום שוכנים במורדות התל בתי העלמין של היישובים מעברות ואלישיב.

חורשת האיקליפטוסים, שבצילה שוכן חניון גדול לפיקניקים, מציינת את קצהו של קטע הנחל לדוגמא. מכאן והלאה מתחיל שביל הנחל.
זהו שביל סלול באורך של 2.7 קילומטרים , המקשר בין קטע הנחל לדוגמה לפארק צבי הנחל. לאורך השביל נשמר אופיים הטבעי של גדות הנחל, על צמחייתם הטבעית. בצד השביל יש פינות ישיבה רבות ומתקני משחק לילדים. ניתן לעצור ולבלות בהן. אם נצעד בשקט, נוכל להבחין מסביב בשפע של ציפורים ובמים בצבי ביצות ובנוטריות. מפעם לפעם נחלוף על פני מטעי פקאן ופרדסים מטופחים. תוך כדי הליכה בשביל כדאי לשים לב למפגש עם נחל אביחיל , הבא מדרום, מאזור התעשייה של העיר נתניה. בנחל אביחיל זורמים מים מטוהרים במידה זו או אחרת, אך לא מים שפירים.

בקצה השביל נמצאים פארק צבי הנחל וגשר הצבים. כאן חיה אוכלוסיית הצב הרך הגדולה ביותר בישראל. במסגרת הפארק טופחו גדות הנחל, הוקמה מרפסת תצפית לצפייה על הנחל ונבנו אמפיתיאטרון קטן, פינות ישיבה ומתקני משחק לילדים. ממגדל התצפית אפשר לצפות בעמק חפר כולו. בעתיד ישוחזר "גשר הצבים" במתכונת דומה לגשר ההיסטורי. הגשר הוקם בשנות ה- 30 של המאה ה- 20, על ידי ראשוני כפר ויתקין. זה היה גשר מרשים, בנוי מבולי עץ עבים. הוא נהרס בשיטפון גדול שהתחולל בשנת 1991. יש להיזהר מאוד בעת הצעידה על הגשר, שכן עוברות בו מכוניות. כיום מצוי במקום גשר בטון צר.

a1jDaUz5bD0

דרוגי-גולשים

5
שביל הליכה ונסיעה לאופניים מכיוון כביש 4 לאורך הנחל ועד לפארק צבי הנחל. דרך נעימה, נוחה וירוקה ומלאת הפתעות. אפשר לעשות פיקניק בחורשת האקליפטוס או בדשא שבקטע הנחל לדוגמא. הנאה מובטחת לכולם.

5
טיילתי שם יחד עם בן זוגי ביום שבת אביבי וממש נהנתי ושמחתי לגלות שיש מקום יפה כזה בארץ. יש שם מקומות ישיבה וכולם היו תפוסים כי היו שם הרבה אנשים ומשפחות לכן קצת פחות נהננו כי שמענו הרבה רעש של ילדים בוכים וצועקים. אבל אין ספק שזה היה החיסרון היחיד כי זה אחלה מקום לטיול קצרצר של כמה שעות ולפיקניק.

5
מתאים לכל המשפחה, ברגל או ברכיבה על אופניים. שבילים נוחים גם לעגלות ילדים ולרוכבים צעירים ממש. הצבים הרכים והשפמנונים הם האטרקציה כמובן בנחל, אבל לכל אורכו הוא נעים ונחמד.

4
מהנה מאד לכל המשפחה ובמיוחד לאלו שאינם מטיבי לכת, מסלול קליל למדי. גשר הצבים שבמקום מהווה אטרקציה לכולם ונחמד מאד לראות את הצבים מבצבצים מתחת למים.

4
עצי פרי בדרך, בין השאר תותים. בדרך עוברים בגשר הצבים ורואים את היצורים הענקיים בתוך המים. יש גם איזה חירבה ומבנה כלשהו. על אחד מהם טיפסתי. כבר לא זכור לי על איזה או אולי גם לא קיבלתי מידע...אפשר אחרי המסלול לערוך פיקניק. יפה שם באיזור. מלא צמחים, פרחים ( רקפות ועוד ) וכו'.

התמונה של עידית שרון

5
הטבע לא סובל ואקום - ומתפרץ איפה שרק נותנים לו. בשמורת נחל אלכסנדר זה בדיוק מה שקורה. אפשר להגיע עם הרכב ממש עד למקום של הצבים, ויש גם מסלול הליכה ואופניים מקסים.