התיאטרון הערבי- עברי ביפו

  • התיאטרון הערבי- עברי ביפו
4.5
ממוצע: 4.5 (2 דרוגים)

שתי קבוצות תיאטרון פועלות בשיתוף פעולה ולחוד, בעברית ובערבית, ביפו העתיקה.
התיאטרון הערבי-עברי הוקם בשנת 1998 במבנה הציורי של בית הסראייה הישן, ששימש בעבר כמקום מושבו של המושל הטורקי בעיר. המבנה הייחודי עתיר הקשתות הוא חלל מאתגר ליצירה בימתית. שתי הלהקות שעובדות בו הן קבוצת "תיאטרון מקומי" שנוסדה ב-1990 בידי יגאל עזרתי וגבי אלדור. קבוצה זו יוצרת בשיתוף פעולה עם שחקנים יהודים וערבים. הקבוצה השניה היא "תיאטרון אל סראייא הערבי – יפו" ( נוסדה ב- 1998 ) ובה יש אמנים ויוצרים ערבים.

המבנה, המיועד לשימור, ניתן לתיאטראות המשותפים בהשאלה על ידי עיריית תל אביב יפו ועבר שיפוצים והתאמה לעולם הבמה.

רב-תרבותיות ביחס לתיאטרון זה היא לא מילה נשגבת, אלא עובדה מוחשית בשטח. נעשים גם שיתוף פעולה עם תושבי יפו, בין השאר, ביקורים של תלמידי בתי ספר ערבים ואחרים וכן סדנאות משחק המשותפות לנוער ערבי ויהודי.

התקציב של התיאטרון לא רב ולמרות זאת הוא מוציא מתחת ידיו יצירות בעלות רמה מקצועית. הוא נתמך על ידי עיריית תל אביב ומשרד התרבות בגלל שהם רואים משמעות בחזונו אודות איחוד קהילות.

רוב האמנים המופיעים הם צעירים. משנת 2010 מנכ"ל התיאטרון הוא יעקב אגמון.

מיוחד להגיע ליפו, לטיילת מפרץ שלמה ולסור למבנה האקזוטי. בפנים אולם די קטן וגם מזנון ובו מוכרים מעין פיתות-פיצות ועוד מיני דברים ושתייה. יש גם כסאות ושולחנות לישיבה, אך אם כבר נמצאים באיזור, עדיף להמתין לשעת ההצגה בחוץ, כשהכל יפה באיזור.

נחמד לבוא למקום לאירועים כמו התיאטרונטו, כשברחבה בחוץ, יש היידפארק אמנותי של ביה"ס לאמנויות הבמה של סמינר הקיבוצים והכל מסביב ססגוני ורב עושר.

פסטיבל האישה הערביה ה-5 תיאטרון ערבי-עברי 10-12.3.201

דרוגי-גולשים

התמונה של צפה ברוגע

5
לגבי התיאטרון עצמו - אולם קטן. נגישות נמוכה (אולי בגלל החג והפסטיבל). מקומות ישיבה על כסאות רגילים. לוגיסטיקה נמוכה. צפינו עם הילדים (שניהם בני 6) בהופעת הבכורה של ההצגה שתיים. הילדים התרגשו, צחקו ונהנו מאד מההצגה. הם גם יצאו משם עם כמה תובנות משלהם. לדעתנו, ההצגה מיועדת לקהל מבוגר יותר (מוגדרת כהצגת ילדים). הרעיון של הדיאלוגים המתורגמים אחת על ידי השניה, נהדר. סה"כ חוות דעת חיובית.

4
מעבר לכך, לאחרונה ראיתי שם שתי הצגות מהתיאטרונטו, שלא במיוחד אהבתי. אולי זה לא המבחר המקורי. הצגות אחרות, בעצם, היו כן טובות. במיוחד "אלף לילה ולילה". קצת קטן וצפוף שם. המבנה מעניין והמזנון לא מלהיב במיוחד.