מנהרות הכותל

4.933335
ממוצע: 4.9 (15 דרוגים)
דרג את המקום
ירושלים ישראל טלפון 5958*
שעות פתיחה
ימים א עד ה 07:00 - שעות הערב, ימי שישי וערבי חג 07:00 עד 12:00 - יש לתאם מראש
דמי כניסה
10-25 שח
התקשר מפה וייז

מנהראות הכותל הוא אחד מהאתרים המדהימים ביותר בהם יכול אדם לבקר בישראל בכלל, ובירושלים בפרט.
הביקור במנהרות הכותל מציע למבקר בהן חוייה ייחודית של מציאות ונופים אשר נדמה כאילו הוקפאו לפני אלפיים שנה.
למרות שהחפירות במקום החלו כ-20 שנה לפני כן, מנהרות הכותל נחשפו מתחת לשכונת מגורים ברובע המוסלמי של העיר העתיקה בשנת 1996, חשיפה אשר לוותה בלא מעט מהומות בזמנו, ואשר מאפשרת למבקרים בירושלים הצצה נדירה אל החיים של ירושלים העתיקה.
במנהרה אפשר לראות את הלבנים העצומות אשר מהן בנוי הכותל המערבי, ולהעריך את הארכיטקטורה המיוחדת של הכותל - ארכיטקטורה אשר אין שני לה בישראל.
כמו כן, נערך סיור בשרידיו של רחוב הרודיאני שעבר למרגלות הר הבית, בורות מים עתיקים ותעלת מים קדומה מימי החשמונאים, וגם כמה מפעלי בנייה מוסלמיים ואת המחצבה
ממנה חצבו את אבני הכותל.
שער וורן הנמצא בדרום המנהרה הוא השער האחרון אשר נותר בשלמותו מתוך ארבעת שערי הר הבית.
במנהרה הקימה הקרן למורשת הכותל המערבי גם דגם מוקטן של הר הבית, אשר ממחיש בתצוגה אורקולית את הדינמיקה של החיים לצד הר הבית בימי בית שני.
היציאה מהמנהרה מובילה הישר ל"ויה דלורוזה" אשר ברובע המוסלמי, ולכן בימים של מתיחות בטחונית - הסיורים הנערכים במנהרה חוזרים על עקבותיהם ויוצאים מנקודת הכניסה. בימים יותר רגועים יוצאים המבקרים לתוך ה"ויה דלורוזה" בליווי בטחוני.
הביקור במנהרה הנו אחת מהאטרקציות התיירותיות המבוקשות בישראל, ולכן יש לתאם ביקור מראש, ולפעמים צריך גם כמה שבועות מראש בשל חוסר במקום.
בעת הביקור תוכלו לראות כי המנהרות תחומות בחלל מאוד מוגבל, ומכאן נובע החוסר במקום לאורחים ומבקרים והצורך בתזמון שלהם.
מומלץ מאוד - גם למי שלא מחפש את החיבור להיסטוריה היהודית. פשוט מרתק!

Wt_qqZeb22I

שתף/שמור

דרוגי-גולשים

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
ביקור קצר ומרגש בהיסטוריה. זו תחושה מדהימה להסתובב במנהרות ולקבל תחושה של העבר. מעבר לכך, גם לצינים יותר, החיבור הרגשי לירושלים ההיסטורית הוא מדהים.

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
היינו במערות הכתל עם הדרכה של המקום. היה מרתק. אחד הדברים שלא ידעתי למשל היה כי לאורך כל תקופת האימפריה הרומית, לאחר החורבן, יהודים הורשו להגיע לירושלים רק ב ט' באב. והיה עליהם לשלם על הזכות הזו - לבוא ולבכות ליד הכתל. מאות שנים שהרגילו אותנו לבכות ועוד לשלם על זה בודאי עשו לנו משהו כעם.

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
מקום מדהים הנמצא מתחת לכותל, המלמד אותנו ממה הכותל באמת בנוי והיסטוריה. אני זוכרת את האבן הענקית בגודל של אוטובוס שממנה עשוי הכותל ופשוט לא להאמין איך פעם לפני 2000 שנה יכלו לבנות ככה בלי ציוד מכני.ממליצה לחוות את החוויה הזו.
התמונה של dm1170

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
כדאי ואפילו חובה ללכת לסיור במנהרות הכותל שממש ליד רחבת הכותל המערבי, בסיור, אתם בעצם מתחילים מההתחלה (אבן השתיה) ועוברים במסע שאם נפלתם על מדריך טוב- באמת יהיה לכם מעניין ותהיו מרותקים. העלות דיי ממוצעת ונוחה והתמורה ענקית!!
התמונה של גירית הדבש

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
אוירה רוחנית חזקה, היסטוריה נפלאה, כיהודים זוהי הזדמנות נדירה להציץ אל העבר, אל ירושלים העתיקה.
התמונה של eyal

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
חוויה מעניינת ומיוחדת. לא לפספס.

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
מומלץ מומלץ מומלץ.. כל פעם יש חשק לחזור לשם!(:
התמונה של רוני

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
חוויה רוחנית ממעלה ראשונה - גם למי מאיתנו שפחות מחוברים לרוחניות שבהם. צעדה בלב האדמה, שמרגישה כמו זריקה לאחור של 2000 שנים. מומלץ לכולם!
התמונה של carmela

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
מקום מרשים ומרגש, מרתק ומשאיר חשק לחזור לשם שוב.
התמונה של קאטיושה

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
אני פשוט מצטמררת כל פעם שאני נזכרת בביקור שלי שם. חוויה שכל אדם צריך לעבור. לא הייתי כל כך ממליצה לבוא לשם עם ילדים קטנים משום שהם מאבדים את הסבלנות מהר מאוד ורצים לצאת. חשוב לתאם מקום מראש ולבחור במדריך בעברית במידה ורוצים ( לא מובן מאליו ).