עין מודע

  • עין מודע
5
ממוצע: 5 (דרוג 1)

אנו נבקר הפעם בעמק בית שאן במעיין עין מודע למרגלות הגלבוע – "פינה רטובה" בעמק שהרב ריש לקיש בן המאה השלישית לספירה אמר עליה: "גן עדן, אם בארץ ישראל הוא- בית שאן פיתחה".
קק"ל שיקמה את המעיין שבמימיו הרדודים ילדים יכולים לשכשך רגליהם בכיף. יש שפע של שולחנות פיקניק בצל עצי האיקליפטוס וגשרון מעל לפלג שיוצרים מי המעיין.

המסלול:
בטרם נגיע אל שדרת העצים בהם נחבא המעיין, נחלוף בדרך עפר עם הרכב על דופן מאגר מים גדול, מאגר רשפים, שקרן קימת לישראל בנתה, בסיוע תרומות ידידי קק"ל בקנדה.
המאגר – אוגם 2.5 מיליון מ"ק מים והוא משמש גם לגידול דגים. בתום הצפייה נשוב לאחור כ- 200 מטרים ונפנה שמאלה לכיוון חורשת האיקליפטוס, מרחק של כ- 1 ק"מ מהמאגר.
ככל שנתקדם, בריכת עין מודע נראית כמו אי-ירוק ומיקומו הנחבא בין עצי האיקליפטוס יוצר תחושה של שקט ושלווה.

בין העצים נחבא עין מודע, שמימיו נאספים לבריכה שבנתה קק"ל. אפשר לכשכך כאן רגליים בכיף. המעיין נובע כל השנה למרגלות הגלבוע בלב שדות שלחין, בטמפרטורה של 24 מעלות צלזיוס, וקשור למעיינות שוקק וגן השלושה (הסחנה). מקור השם בשפה הערבית- "אל-מוודוע". ספיקת המעיין היא כ- 1,200 מ"ק לשעה בממוצע. מי המעיין זורמים לבריכה עמוקה עטורת עצים וצמחים חובבי מים. מכאן זורמים המים באפיק נחל מודע אל בריכות הדגים של קיבוץ שלוחות.

התורכים בנו בריכת אבן סביב נביעת המעיין. הבריטים שיפרו את הדיפון. יחידות רוכבים של המשטרה המנדטורית עשו את המקום לתחנה בנתיב הסיורים הכפריים שלהם. הבריכה מוקפת באיקליפטוסים, קזוארינות, ברושים, וכמובן דקלים, אשר אחד מהם מתעקל ממש על פני חלקת המים.

הבריכה, אשר דפנותיה היו בתהליך התפוררות מתקדם, תוחמה בשביל חצץ למניעת הכנסת בוץ לתחומיה, ושוליה נבנו מחדש, ומעל תעלת המוצא שלה הוצב גשרון קטן המאפשר חציית התעלה. ליד עין מודע נראים שרידי בית חווה מהתקופה הרומית, ולידם שרידי אמה שהובילה את מי המעיין אל בית שאן.

למעוניינים להמשיך, דרך עפר מסומנת בשחור ממשיכה מעין מודע צפונה דרך השדות לתל שוקק, המתנשא מעל נחל הקיבוצים.

K_uyWvXdSFA

דרוגי-גולשים

התמונה של Itzhak Moreno

5
יופי של נביעה המלאה במים קרירים. האזור עצמו מטופח ונקי מאד. שולחנות פיקניק רבים, צל, ושביל גישה נוח להולכי רגל ואופניים. רכבים אינם יכולים להיכנס למקום והחניה היא במרחק הליכה של 3 דקות. יופי של עצירה לארוחה קלה והתרעננות. טבילה מצויינת.