נחל לוטם

1
ממוצע: 1 (דרוג 1)
דרג את המקום
כתובת שדרות הנשיא חיפה ישראל
שעות פתיחה
בשעות היום
דמי כניסה
חינם
התקשר מפה וייז
נחל לוטם
נחל לוטם
נחל לוטם

יותר מכל ואדי אחר יוצר ואדי לוטם את הניגוד בין מרכז עירוני תוסס ובנוי לבין השלווה, הרוגע והירוק המאפיינים את ואדיות הכרמל.

תחילת מסלולנו בגן האם.
נרד משמאל לגן החיות אל שלט המספר על שיקום נחל לוטם.

מפה מתחיל סימון שבילים כחול המלווה אותנו לאורך כל המסלול. מיד בכניסה לנחל נגיע לפינה בוטנית שבה פסיפס של מיני עצים, חלקם מקומיים וחלקם מהגרים כמו אורן הגלעין (או אורן הסלע), שזרעיו הם הצנוברים המפורסמים ואקליפטוס. מהמקומיים נמצא כאן את מלך החורש - האלון המצוי, את האשחר רחב העלים וכן עץ ענק של ער אציל, נמשיך במסלול לאורך הערוץ אל מעבה החורש, כאן יקדמו את פנינו מינים רבים של מטפסים (זלזלת, יערה, קיסוסית ועוד) ונפגוש גם את עצבונית החורש, בעלת פירות אדומים. מעט אחר כך נעבור על פני תחנת שאיבה ישנה. כעבור זמן מה נגיע אל ער האציל הידוע בשמו היווני דפנה, על שם הנימפה שהפכה לעץ בברחה מהאל אפולו מוכה האהבה.

כאן ישנה קבוצה צפופה של עצי ער ענקיים. נמשיך בשביל-כשמדי פעם נצא לקטע חשוף של הנחל ואחר נשוב ונטבע בחורש. כאשר הנחל נפתח, נפגוש מחשוף יפה מעט של סלע קירטון המשובץ עדשות צור קטנות. מהצומח נמצא בנחל הרבה שיחי לוטם, לוטם שעיר וגם מרווני. בחורש נזהה שליטה מוחלטת של אלונים מצויים ומתחתם ים של בלוטים. בקטע הפתוח הבא של הנחל כבר נראה בגדה הצפונית את הבתים של קריית שפרינצק. אנחנו נמצאים כ-2 ק"מ מתחילת המסלול, והבניינים הולכים ונצמדים אל הנחל, נעבור בפינה יפה של עצי חרוב, ואחר כך בחורשת אורנים.

הקטע האחרון של הנחל אמנם דחוק בין בתי השכונה אך עדיין יש בו עצים רבים, ואפילו מערה קטנה ויפה. סופו של המסלול בגן הציבורי ברחוב הרב אנקוואה מצפון לבית החולים 10 , מכאן תהינה הסעות לנקודת הסיום וההתכנסות ליד אכסנית הנוער.

שתף/שמור

דרוגי-גולשים

התמונה של carmela

1
ממוצע: 1 (דרוג 1)
נחל לוטם כמובן ללא זרימת מים אך ומסתיים בבריכת ביוב החוויה של מפגש עם חזירי בר כולל גורים ואימותיהם לא מומלץ...