נחל כזיב

4.857145
ממוצע: 4.9 (7 דרוגים)
דרג את המקום
כתובת נחל כזיב גורן ישראל טלפון לא זמין
שעות פתיחה
בשעות היום
דמי כניסה
חינם
התקשר מפה וייז
נחל כזיב
נחל כזיב
מבצר מונפורט תצפית מפארק גורן
נחל כזיב
נחל כזיב

נחל כזיב משלב בו את כל המרכיבים שמסלול צריך להכיל: טיול מאתגר, נוף עוצר נשימה (מבצר המונפורט), מים זורמים - גם בשיא הקיץ, וצמיחת פטל טבעית בחודשים הנכונים (אוגוסט).

המסלול מתאים למשפחות, אבל קחו בחשבון כי הוא מיועד למיטיבי לכת, וכי ילדים מתחת לגיל 5 יתקשו בהליכת המסלול לכל אורכו.

את המסלול מתחילים בירידה מהמצפה לכיוון הנחל. הנוף הנשקף מהמצפה משקיף על מבצר מונפורט, והוא אחת מהתצפיות היפות ביותר למבצר. השביל היורד מהמצפה - מסומן אדום, ובו ירידה לא קלה, אשר אורכת כ-40 דקות. עם סיום הירידה נפגוש בערוץ נחל כזיב ובמעיין עין מצור אשר בסמוך אליו שאריות מבנה חווה צלבנית. מבנה זה שימש בתקופה הצלבנית כחווה, וניתן לראות לידו שאריות של סכר אשר נועד להטות את מי הנחל להשקיית חלקות חקלאיות סמוכות.

המונפורט ונחל כזיב

במפגש עם הנחל נוכל להמשיך במסלול האדום ולעלות לכיוון המונפורט, או להמשיך לכיוון המעיינות - במסלול הירוק. אנחנו ממשיכים במסלול הירוק. בהמשך השביל, נראה טחנת קמח ישנה, ולאחר הליכה נוספת של 20 עד 30 דקות, נגיע לחלק מעניין יותר של המסלול המוקף בחורש טבעי לצד הנחל. בחלק זה נראה צמחייה שופעת ומגוונת (ראה סוגי צמחייה בהמשך). עם הגיענו לבריכה הראשונה נוכל לעצור להפסקה, או להמשיך אל החלק היפה ביותר של המסלול - הנחל והמעיינות. מכאן, נוכל להמשיך את המסלול תוך הליכה במימי הנחל, או בשביל אשר לצידו. אנו נעבור דרך שורה של בריכות קטנות הנמצאות בתווי הנחל, והאחרונה שבהן - היא המגוונת ביותר, ובה גם מפל קטן. לקראת סוף המסלול (כ-200 מטר מהבריכה ובה המפל), נגיע לעין טמיר הבוקע מתוך סלעים לבנים. אלו מכם אשר הגיעו עם בגדי ים ויודעים ומעוניינים לשחות, יכולים לאתר את הנקיק אשר מסתיים במערה הנכנסת לסביבת מקור המעיין. במורד נחל כזיב - הבריכה הראשונה לאחר שמיצינו את נושא המים, נוכל לחזור מעין טמיר לכיוון הרכבים, וזאת נעשה באמצעות מסלול המסומן בכחול. מסלול זה יעלה בחזרה לכיוון פארק גורן. לאחר החזרה לפארק גורן, יש להמשיך וללכת בדרך הרכב של הפארק לכיוון המצפור -שם מחכים הרכבים.

צמחיה לאורך המסלול: כמו נחלים רבים, גם מסלול זה שופע צמחיה ארצישראלית, אשר בעונות המעבר צובעת את המסלול בשלל צבעים. בין הצמחים אשר במסלול ניתן לראות עצי אלון, פטל הצומח לאורך הנחל, עצי תאנה, שקדיות, כליל החורש ועצי חרוב.

בעלי חיים לאורך המסלול: יחמורים - בסמוך למסלול ישנה חוות יחמורים, אשר חלקם מסתובבים חופשי במסלול. היחמור הנה חיה מרהיבה הדומה בצורתה לאיילה מנוקדת, או "במבי" בלשון העם, ובגודלה מגיעה עד לגודל של סוס בינוני. היחמורים, אשר היו בעבר הרחוק תושבים בחלקים רבים של הארץ, הושבו בשנות השמונים לישראל מפרס, וכעת מיושבים כבמה אזורים בישראל - הבולטים שבהם הם נחל זה, ונחל סורק אשר בקרבת בית שמש. לא מומלץ להתקרב אל היחמורים או לנסות ליצור אתם מגע. בעלי חיים נוספים אותם תוכלו לראות במסלול הם דורבנים, תנים (עם ירידת הערב או בשעות הבוקר המוקדמות), חזירי בר, ושפני סלע. מעל הנחל חגות ציפורי טרף מסוגים שונים - בעיקר עיטים, ובנחל עצמו ישנם דגים והרבה צפרדעים. כמו תמיד, על מנת לפגוש בחיות ומלנוע את בריחתן - מומלץ לשמור על שקט בעת ההליכה או המנוחה במסלול או בנחל.

תחילת המסלול הנה בפארק גורן - הכניסה מכביש הצפון (כביש מס' 899 - בין שלומי למושב גורן) בין סימני ק"מ 12-11. לאחר שחולפים על פני קיבוץ גורן פונים ימינה - לכיוון דרום ולתוך הפארק. עם ההגעה לפארק גורן, על מנת להגיע לתחילת המסלול - יש להגיע למצפה. המסלול מתחיל שם.

בחודשי הקיץ מומלץ להתחיל את המסלול מוקדם ככל האפשר, על מנת שלא להגיע לעליה בחזרה בשעות החמות של הצהריים. בחורף - אין להתחיל את המסלול לאחר השעה 14:00, וזאת על מנת להמנע מסיום המסלול בשעות החשכה.

צילום: נתן רפאלי

cmM-h1DjFxw

שתף/שמור

דרוגי-גולשים

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
עונה מופלאה לטייל בנחל , טיול נהדר למשפחות עם ילדים קטנים , הליכה במים הזורמים ובין עלי השלכת , נקי , יפה קסם של טיול.

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
אפשר לעשות מסלול דרך הנחל אל שמורת הטבע ולצאת במבצר מונפורט. מאוד יפה - אורך המסלול בין 3 ל-5 שעות. מומלץ!

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
אל תלכו - רוצו. נחל כזיב הוא המסלול הרטוב המוצלח ביותר בארץ. מתאים לכל המשפחה ובמיוחד לילדים קטנים - הם רק הולכים בו יותר לאט. אל תשכחו לקחת הרבה מים, העליות בחזרה לפארק קשות למדי ומצמיאות במיוחד.

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
מסלול יפה. בהתחלה יורדים ירידה רצינית ביותר ומגיעים לנחל, בו יש מים בשפע. נחמד להשתכשך בבריכות ומכאן שהמסלול מתאים ביותר לקיץ. הכי כיף היה לגלות שניתן להכנס למערה/נקיק, מה שבטיול הראשון באיזור לא ידעתי.

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
טיול אתגרי ומעניין - מומלץ לכל אוהבי הלכת.

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
טיילנו עם ספר של מדריך מפה. רצינו לעשות שנית את המסלול המתחיל מפארק תעשיה מעלות שבו אפשר לרדת עם רכב עד לנחל. המקום נחסם לכלי רכב ומדריכה נחמדה של רשות הטבע הסבירה לנו על החלופות. מצד אחד - חבל כי באמת היה מסלול קל בלי מאמץ. מצד שני - כך באמת מגיעים פחות אנשים והחוויה של טיול בנחל נשמרת
התמונה של יעלי22

4
ממוצע: 4 (דרוג 1)
כשאפשר להכנס למים - נחל אדיר. אפשר לעשות את כולו ואפשר את העלייה והירידה הפשוטים דרך המונפורט. המים זורמים והנחל לא מאכזב. רלוונטי לילדים גם, המים לא עמוקים במיוחד (בכל זאת , נחל בארץ, שואבים ממנו)