כנסיית הקבר בירושלים

  • חזית הכניסה לכנסיית הקבר בירושלים
  • אבן המשיחה בכניסה לכנסיית הקבר
4
ממוצע: 4 (דרוג 1)

כמה פעמים הייתם בכותל המערבי, הסתכלתם למעלה על כיפת מסגד הזהב הקדוש וזכרתם שירושלים קדושה לכל הדתות אבל למרות שמיקמתם את עצמכם בצורה טובה אל מול הוד הקדושה היהודי והמוסלמי הרי שאתם לא ממש סגורים על זה הנוצרי.

ובכן, הפתעה, הוא ממש קרוב והוא יותר משווה ביקור.
כנסיית הקבר הקדושה היא המקום הראשון בחשיבותו לכל נוצרי מאמין באשר הוא, וכמו המוסלמים, גם הנוצרים האדוקים מאמינים כי חובה עליהם לבקר במהלך חייהם לפחות פעם אחת במקום הזה.

בתוך כנסיית הקבר הקדוש שני אתרים בעלי חשיבות לנצרות, קברו של ישו על פי המסורת הנוצרית וכמו כן לוח האבן אשר שימש לרחיצת גופתו ממנה קם ועלה לתחייה.

לאחר מאות שנים של מאבקים בין הפלגים הנוצרים הרבים, הכנסיה מחולקת היום באופן טריטוריאלי בין שישה זרמים מרכזיים בנצרות כאשר כל אחד מהם מנהל את החלק שלו וכולם ביחד אחראים לכנסיה כולה.
ההגעה אל הכנסיה קלה ופשוטה במפתיע, אם אתם מגיעים עם רכב, כל שילוט מכניסת העיר יוביל אתכם אל "העיר העתיקה" ומעט לפני החומות תמצאו את חניון שער יפו הענקי. חנו שם את הרכב, במקסימום תשלמו חמישים שקלים ליום חניה שלם אבל זו תמורה משתלמת בעיקר בשל נגישותו של החניון ובשל האפשרות המוגבלת מאד להסתובב ברכב בתוך העיר העתיקה.

משרד התיירות מיקם משרד קטן המחלק מפות והסברים מיד בכניסה לשער יפו אשר ממוקם ממש ממול לחניון. תוכלו להצטייד שם במפה אשר תוביל אתכם לאחר הליכה קצרה בסימטאות העיר אל הכנסיה. יותר מסביר כי במהלך הדרך תתקלו בקבוצות מאורגנות רבות של צליינים במהלך כל שעות היום אשר פניהן מועדות אל הכנסייה ותוכלו פשוט לעקוב אחריהן.

בדרך תעברו מן הסתם בשוק הערבי ותרגישו מיד כאילו אתם במנהרת הזמן, הרוכלים לא שינו את מרכולתם הצבעונית ונדמה שגם כושר המיקוח העקשני שלהם נשאר כשהיה.
מיד בכניסה לרחבת הכנסייה תרגישו את יחודו של המקום. המבקרים הנוצרים הפוקדים אותו בכל ימות השנה בהמונים מגיעים למצב של אקסטזה והתרגשות גדולה כבר בשערי הכנסיה.
לוח האבן ממנו עלתה נשמתו של ישו השמימה על פי המסורת הנוצרית ממוקם מיד בכניסה של הכנסיה והמבקרים ההמומים פשוט נופלים עליו מרוב התרגשות בדמעות ומשתטחים עליו בהתקף דתי שקשה להתעלם מן האותנטיות שלו.

באדיבות הם מפנים את מקומם לבאים אחריהם והזרם כך נדמה אינו פוסק במשך כל שעות היום.
רבים מהם מגיעים עם מזכרות שונות שהם מניחים על הלוח ומיד אוספים אותן בחזרה, האמונה הקשורה בכך קובעת כי כל פריט המונח על לוח האבן הזה יביא מזל וברכה לבעליו וכל הצליינים מביאים איתם כמות עצומה של מזכרות מארץ הקודש על מנת לחלק לקרוביהם כשהם חוזרים הביתה.

כשעומדים בחוץ אפשר להרגיש כמה המקום הזה יחודי, קבוצות של חיילים, סטודנטים וסיורים לצליינים בכל השפות מתקיימים במקביל מחוץ לכנסיה האפרורית הזו לכאורה, שהגם שארכיטקטונית איננה המהודרת ביותר בעולם הרי שהיא הסיבה למסעות הצלב בימי הבינים וכל אבן שם טעונה בהיסטוריה אדירה והאוויר במקום מתוח ומלא בהתרגשות העולה מן המבקרים.

סיור בכניסה עצמה, אפלולית ככל שהיא, ירגש גם את האדישים והצינים שבינכם. עד כמה מקום כל כך פשוט יכול להיות כל כך חשוב, זו לכשלעצמה תופעה אנתרופולוגית ששווה ביקור שם.
רחבת הכותל נמצאת במרחק של עשר דקות הליכה משם והיא תמיד רעיון טוב לסיים את הביקור הזה ולחמוק ממנו החוצה אחרי יום טיול מרגש במיוחד.

איך מגיעים:
דרך שער יפו בעיר העתיקה, מסלול קל וקצר

5wqLBXq5bU8

דרוגי-גולשים

התמונה של עידית שרון

4
אחד מהאתרים הקדושים ביותר בנצרות, מלא באווירה ופאתוס. כדאי לבקר - ולו רק כדי לראות את ההדר והפאר.