ככר השעון ביפו

3.42857
ממוצע: 3.4 (7 דרוגים)
דרג את המקום
כתובת יפת תל אביב - יפו ישראל טלפון לא זמין
שעות פתיחה
ללא הגבלה
דמי כניסה
חינם
התקשר מפה וייז
ככר השעון ביפו
ככר השעון ביפו בראשית המאה שעברה

חלק כמעט הכרחי ממה שהיה מוגדר פעם כלימודי ידיעת הארץ או של"ח היה מסע אל כיכר השעון ביפו באמצע יום שמש קופחת במיוחד.
מצויידים במימייות וסנדווצים שנמסו בחום עמדו, ועומדים כך נדמה לי עדיין, מרבית הילדים הגרים בתחומי גוש דן והסביבה ונאלצים לשמוע בהתלהבות ממדריך של"ח צרוד על עברה ההיסטורי של הכיכר בעודם כמהים בסך הכול לסיומו של הסיור המיוחל במאפיית אבולעפיה הסמוכה.

כיכר השעון היא חתיכת היסטוריה רצינית באמצע העיר היפה הזו יפו, ומשהו בבאווירת הניין השעון שעומד שם מתריס נגד הזמן, הארץ ושליטיה המתחלפים הוא בעצם סוד קסמה.
כיכר השעון היא יפו בכל זמן ועת ובחמשת השנים האחרונות הכיכר היא יפו הנוברושית הצמאה לכרישי נדל"ן מחו"ל וסוג של חלון ראווה לא מוצלח לגמרי.

לכאורה, שיפוצה של הכיכר ביד אמן והתחשבות בקווי המתאר היחודיים שלה נעשה בדייקנות מופלאה, אבל בו בעת חלק מקסמה שהיה קשור אולי בהתפוררותה והציע אותנטיות מירבית של יפו העתיקה, התפוג ונמוג..
הכיכר נקייה ומסודרת מאד היום ותחושה קלה של סנטטיות עולה בהתבוננות בה כשהיא מטופחת. אולי מטופחת מדי.

עדין, יש משהו מרשים בעמידה אל מול השעון המיתולוגי שלה והעובדה שהיא משמשת כצומת דרכים בין תל אביב ליפו, שלמרות שיש להן עיריה אחת משותפת הרי שהן שני עולמות שונים לגמרי והכיכר, יפה ככל שתהיה, עדין מודיעה בנוכחותה על כניסתך לעידן, לזמן ולמרחב גיאוגרפי שונה.

לא כשחם. נדמה תמיד שהכי שם בעולם ושעוד שניה מדריך השל"ח יפצח בהסבר נוסף על השלטון העותומנאי.
שעות השקיעה הכי קסומות בה.

והנה מה שיש לאתר ויקיפידיה העברי לומר לכם על כיכר השעון:
כיכר השעון (או כיכר הסוכנות) הינה כיכר מרכזית בקצה הצפון מזרחי של יפו העתיקה. הכיכר נמצאת בקצה רחוב יפת וסוף רחוב רזיאל שהיה בעבר חלק מן הדרך הראשית מיפו לפתח תקווה ולשכם.
הכיכר קיבלה את שמה בשל מגדל השעון אשר נמצא במרכזה, שנבנה לרגל מלאת 25 שנים לשלטון הסולטן הטורקי עבדול חמיד השני, אבן הפינה הונחה בשנת 1900 והבנייה הושלמה בשנת 1906. הכיכר והשעון נבנו, יחד עם עשרות מגדלי שעונים נוספים ברחבי האימפריה העות'מאנית, אשר כללו מגדלים נוספים גם בארץ ישראל, בין השאר בירושלים, עכו וחיפה כולם נבנו לרגל חצי היובל לשלטון הסולטן.

הכיכר שימשה כמרכז חשוב במאה ה-19 וסביבה התקיימו משרדי שלטון רבים כמו גם מרכז כלכלי ותחבורתי חשוב. מסביב לכיכר ובאזורה נבנו בית הממשלה הטורקית (א-סראיה אל-ג'דידה), בניין משטרה, בית במעצר ומבנים נוספים.

מגדל השעון עצמו מצופה באבן כורכר וכולל שלוש קומות, כאשר בראשו שני שעונים אשר פעילים עד היום.
בשנת 2001 לאחר הזנחה ארוכת-שנים שופץ מגדל השעון בשיפוץ כללי והוספה תאורה לילית, ובשנים 2005-2006 שופצה הכיכר ותשתיותיה והחלו בשימור ושחזור המבנים סביבה. עבודות השיפוץ והשימור כללו שיפוץ כל החזיתות המקיפות את הכיכר, פיתוח השטח שסביבה והסדרת תנועת כלי הרכב שסביבה על ידי מעגל תנועה.

כיום משמשת הכיכר כאתר תיירות, מסעדנות ומלונאות ומעבר ראשי לשוק הפשפשים אשר מזרחית לה.

frJFCzbaij0

שתף/שמור

דרוגי-גולשים

3
ממוצע: 3 (דרוג 1)
מסביב לכיכר מסלולים טיול מעניינים מערבה לנמל יפו, מעלה ליפו העתיקה, או מזרחה לשוק הפשפשים או צפונה לגן צ'רלס קלור. בכיכר עצמה בתי קפה נחמדים, גלידריות, וברחובות מסביב לא מעט חנויות נעליים.

4
ממוצע: 4 (דרוג 1)
כיף לטייל שם, במיוחד בערבים. מומלץ לאכול סמבוסק פיצה באבולעפיה ליד. עמוס מאוד בין השעות 16:00-19:00 בגלל החזרה מהעבודה.

3
ממוצע: 3 (דרוג 1)
כיכר יפה מאוד עם מבנים עתיקים בסביבה, נחמד לעבור שם ולאכול סמבוסק מאבולעפיה ולהמשיך לשוק הפשפשים הסמוך
התמונה של רוני

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
למרות שזו אטרקציה תיירותית ממדרגה ראשונה, המקום נהיה ממש מקסים. עיריית תל אביב עשתה כאן פרוייקט חידוש ושימור מקסים, ומאוד נחמד להסתובב כאן.

3
ממוצע: 3 (דרוג 1)
כשרואים פעם ראשונה מתרגשים קמעה. לאחר מכן, זה הופך ציון דרך לחלוף דרכו. לפני כמה וכמה שנים שלחו לי מצגת מכובדת על האיזור ביפו וטרחתי לקרוא וללמוד אותה. לא נשאר לי הרבה בזכרון. בקרבת מקום המוסד של מאפיית אבולעפיה.
התמונה של Olga Pulisman

3
ממוצע: 3 (דרוג 1)
אני אישית מאוד אוהבת את יפו, זה נחמד לשלב את הטיול באיזור השעון עם ביקור בעיר העתיקה של יפו. לטיול בכיכר השעון מספיקה חצי שעה וזהו, כך שזה די משעמם.
התמונה של shelley10

3
ממוצע: 3 (דרוג 1)
בכיכר עצמה אין ממש מה לעשות. אבל מעט צפונית לה הכניסה לעיר העתיקה ולנמל - מקסים. וצפונית לה שוק הפשפשים.