שפך דליות - לגונת מג'רסה

  • שפך דליות - לגונת מג'רסה
  • שפך דליות - לגונת מג'רסה
  • שפך דליות - לגונת מג'רסה
  • שפך דליות - לגונת מג'רסה
4
ממוצע: 4 (7 דרוגים)

לפנינו מסלול בלתי-נשכח של הליכה "רטובה", בתוך ג'ונגל של צמחייה, מים קרים, ואפילו פגישה עם בעלי חיים ימיים.

על האיזור
בקעת בית צידה (בטייחה) היא משמורות הטבע היפות והמעניינות בארצנו. הבקעה מנקזת את מימיהם של נחלי רמת הגולן - משושים, זוויתן, יהודייה ובתרה. הנחלים מתפצלים בבקעה זו ל-15 יובלים, היוצרים לגונות בשפכיהם אלה לכנרת. שפך דליות (מג`רסה) הוא אחת מלגונות אלה

מסלול
לאחר שנתרגל לקרירות המים, נלך בכיוון הזרם. גובה המים משתנה לאורך האפיק מ-20 ס"מ עד ל-3 מטרים - תלוי בעונה. גובה המים בלגונות מושפע מכמה גורמים: העונה שבה אנו מטיילים, כמות הגשמים שירדה במשך השנה וכמות המים הנשאבת מהכנרת. גם למפלס הכנרת יש השפעה על כמות המים בלגונות: ככל שהמפלס נמוך, כך קטנה בהן כמות המים, והערוצים מתעמקים; עם עליית המפלס, המים מתפשטים, האפיקים נעשים רדודים, ולעתים אף נחסמים בשל הסחף, וכך נוצרים אפיקים חדשים. כאשר מפלס מי הכנרת יורד במידה קיצונית, ניתק לעתים הקשר בין הכנרת ללגונות הקטנות, דבר שעלול לגרום להתייבשותן ולמות החי והצומח שבהן.

בתחילת הקיץ, עת כמות המים גדולה, נחצה את הערוץ בשחייה. בסוף עונת הקיץ, כשהמים מתמעטים, נסתפק בהליכה (ראו הערות במידע הכללי). מג`רסה היא לגונה קטנה בשפך נחל דליות, דרומית- מזרחית ללגונת זאכי (שפך משושים) הגדולה יותר. כשהנחלים הזורמים באפיק מגיעים לבקעה, עוצמת זרימתם נחלשת והם מתפצלים ליובלים המפלסים להם דרך לשפך. הטעונת שנסחפה עמם הולכת ושוקעת במהלך הדרך: ראשית שוקעות האבנים הגדולות, וככל שהמים מאבדים מעוצמתם, מצטרפות האבנים הקטנות, ובסוף שוקע גם הטין, המכסה את הקרקע סמוך לשפך. כך נוצרו גם הלגונות בבקעת בית צידה.

למקור השם מג`רסה שתי גרסאות: לפי האחת - מניחים שבמקום זה גרסו וטחנו קמח. הגרסה השנייה קושרת את המקום לארץ הגרגשים - ששמה השתבש למג`רסה - המוזכרת בברית החדשה כמקום שבו עשה ישו את נס החזירים.

הצמחייה בלגונה מותאמת למים וללחות, והיא מגוונת ועשירה: ערבה מחודדת, נענה משובלת, הרדוף הנחלים ושיח אברהם הבולט בקיץ בפרחיו הסגולים, ועליו פרושים ככף יד. מזרעיו הכינו בעבר חומר שנועד, כפי שהאמינו, להפחית את המשיכה המינית, ומכאן שמו הלועזי: "פלפל הנזירות" או "עץ הצניעות".

על פי המסורת היהודית, זהו השיח שבו נאחז האיל בקרניו במעמד עקדת יצחק, ומכאן שמו העברי. בינות לצמחי המים נוכל לראות את סרטן-הנחלים, צבי-מים, עופות-מים וגם דגי אמנון הנכנסים ללגונות מהכנרת, בעיקר בתקופת הטלת הביצים, כדי למצוא מחסה בתוך הצמחייה. בסיום המסלול נגיע לאזור שבו, משני צדי הנחל, משתרעת חורשת אקליפטוסים 5. מימין (בגדה הצפונית) נבחין בשלט האוסר מכאן והלאה את ההליכה במים.
כדי לא לפגוע בחי ובצומח הייחודיים של הלגונה נקבע אזור זה כשמורת טבע סגורה. נשוב אפוא על עקבותינו. משמאל (בגדה הדרומית) יש דרך עפר, ובה נחזור (כ-15 דקות הליכה), במקביל לתוואי הנחל, עד לכרם הזיתים שבו השארנו את הרכב.

איך מגיעים:
ניסע בכביש עוקף כנרת (מס' 92). בצומת מעלה גמלא 1 נפנה מערבה. בקצה הכביש 2 נפנה ימינה בדרך עפר, עד שנגיע לפרשת דרכים 3. ניסע שמאלה על פי השלט המכוון ל"חניון הזיתים", נמשיך כ-1.5 ק"מ עד שנגיע לכרם זיתים, ושם נחנה 4. על יד כרם הזיתים יש פרצה בסבך הצמחייה; ניכנס דרכה למי הלגונה ונתחיל בהליכה.

mgcAedl6OBQ

דרוגי-גולשים

4
יופי של טיול בקיץ. חלק גדול מההליכה הוא בבוץ וצריך להערך בהתאם. הטוב ביותר הוא סנדלי "שורש" או משהו דומה. ואפשר גם נעלי התעמלות ישנות שלא אכפת עליהן. בסיום המסלול חיכתה לנו הפתעה. מטע של "מנגו מאיה". שהקטיף בו כבר הסתיים אך נותרו על העצים פירות קטנים. אכלנו עד שהיינו כתומים לגמרי. יופי של סיום מתוק לטיול יפה.

4
עשיתי אותו לפני מספר שנים ועשיתי שוב לאחרונה. חבל שדי בחטף כי היינו חברה שהתפצלו. לא כולם רצו לשלם את ה- 27 ₪ ( די יקר למי שרוצה רק לעבור ולהמשיך ולטייל במקום אחרים ואינו מתכוון להנות מיום פיקניק במקום לידי השולחנות בצל העצים. הפריע גם שהיינו בחגים והיו יותר מדי אנשים.

4
מסלול של שעה נינוחה ביותר לכל המשפחה, המסלול מעגלי ובאמת לא ארוך. מומלץ להגיע כמה שיותר מוקדם בכדי לא להיקלע לעומס מטיילים שכן האתר פופולרי מאד. באופן מוצע המים לא עוברים גובה מותני אדם מבוגר. יש במקום גם הרבה שולחנות פיקניק וצל מעצי הזית - כך שאפר לאכול בניחותא במקום. אסור להדליק מנגלים, רק גזיות לבישול ובמקומות המיועדים לכך. מקום מקסים, מסלול חובה למטיילים בצפון.

4
מסלול מים קצר ולא קשה, אך לאנשים שרוצים לא להירטב מוצע מסלול יבש. אורך המסלול קצר אך הוא מספק ומהנה. מומלץ לטיול עם ילדים.

התמונה של יעלי22

3
טיול מים כייפי, אחד המסלולים היחידים בארץ שממש כולו מים- לשים לב לא להביא שום דבר שעלול להנזק מהמים!! המים מגיעים עד המתניים למבוגרים, קחו זאת בחשבון