תצפית המגדל על טבריה

0
עדיין אין דרוגים

נתחיל את הטיול בנקודת תצפית מרהיבה על טבריה - תצפית ע"י מגדל המים של טבריה עילית .

הנקודה נקראת 200+ על שום גובהה וכך גם השכונה שלמרגלותנו קבלה את השם שכונת 200+ . כל העיר פרושה נגד עינינו ומכאן נוכל להכיר את צורתה, כוון התפשטותה והתפתחותה. אין אפשרות לראות מכאן את העיר הרומית - היא טבריה הקדומה, שנבנתה בשנת 18 לספירה ע"י הורדוס אנטיפס.

טבריה שמתגלית לנו כאן היא טבריה של התקופה הצלבנית שעל שטחה נבנתה עירו של ד'אהר אל עומר. על שטח העיר העתיקה מצויים היום בתי המלון החדישים של העיר, הבולטים בגודלם : מלון פלאזה, מלון נהר בירדן, מלון לב הגליל על שני חלקיו ומלון קיסר.

מנקודה זו בולט מבנה העיר, שהוא מבנה ארוך וצר, דבר שמקשה על תכנונה ומשאיר תלות של כל חלקי העיר במרכז אחד. מאחר וטבריה נמצאת על הדרך הראשית הרי שהיא גם דרך מעבר בינעירונית עובדה היוצרת בעיות תחבורה ותעבורה קשות.

כוון התפשטותה של טבריה הוא אחיד : ממזרח למערב. תנאיה הגיאוגרפים וההסטוריים לא מאפשרים כוונים אחרים. ממזרח נמצאת הכנרת. מצפון - המצוק לכוון כביש צפת והר ארבל, מדרום - בית בעלמין החדש ושרידי העיר הרומית וכן מורדות ההר שבו נמצא בית העלמין הקדום של טבריה.

נותרה, איפוא, אפשרות אחת והיא לכוון מערב. ואכן, השכונות החדשות נבנות במעלה הדרך, וטבריה עילית אף היא, נבנתה מחוץ לעיר על השטחים הפנויים.
אפשר להבחין מנקודת תצפית זו בצורות הבניה בשנים האחרונות : המבנים שבקרבת העיר העתיקה נמוכים ורחוקים זה מזה. חדי עין יוכלו להבחין גם באבני הבניה - אבן בזלת שחורה, מקומית. ככל שנתקדם במעלה הדרך מערבה הופכים הבתים להיות גבוהים יותר, לבנים ושגרתיים כבכל עיר אחרת, והבנינים שבסביבות מגרש הכדורגל הם בתי מגורים, קוביות, בנויות בצפיפות ובלי חן.

נקודה נוספת להסתכלות : הנתק שקיים בין שני חלקי העיר טבריה עד מגרש הכדורגל וטבריה עילית. יש להניח שבשנים הבאות יתחברו שני חלקי העיר לעיר אחת.
נפנה מבטנו שמאלה לעבר בקעת ארבל, שבה בולטים הישובים כפר חיטים, ארבל וכפר זיתים, ונאמר במבוא כי מכאן, מארבל, יבוא המשיח. . .

נרד מהתצפית העירה. נחלוף על פני שלט המציין את גובה פני הים, על פני מגרש הכדורגל ובצומת הראשון נפנה שמאלה לרחוב גולומב. בקצהו נפנה שוב שמאלה (רחוב השומר) ומול בית ההבראה "כנרות" נעלה על דרך עפר חדשה שתוליך אותנו לקבר האמהות .

איך מגיעים:
נסע לטבריה עילית, דרך שדרות ספיר ושכונות "בנה ביתך" החדשות, הנמצאות בצידי הדרך העולה. לאחר שהגענו למתנ"ס, נמשיך בכביש הראשי, ובצומת השני נפנה ימינה לרחוב דוד אלעזר. בקצה הרחוב נגיע לרחבה וממנה התצפית.