חוקוק - טיול לגבעת הבריכה, לעמוד הלא גמור ולגבעת הקידות

0
עדיין אין דרוגים
דרג את המקום
כתובת קיבוץ חוקוק ישראל
שעות פתיחה
רצוי בשעות היום
דמי כניסה
חינם
התקשר מפה וייז
הפסל בחוקוק

יוצאים משער הכניסה של הקיבוץ והולכים בשביל הלבן לגבעת הפסל שהקים וטיפח מרדכי צ'ובינסקי ז"ל. ליד הפסל, בצילה של אלה אטלנטית, יש שולחן אבן (למי שרוצה טיול קצר עם פיקניק לילדים קטנים).

מהפסל נחצה את הגבעה מזרחה ונגיע למשטח סלע עליו חצובה גת גדולה המצויה מצפון מערב לבריכה. מתחם הגת כולל משטח דריכה עם שקע מרכזי, בור שיקוע עגול, תעלה להעברת התירוש, בור רבוע עמוק לאיסוף התירוש, ושני בורות עגולים לאיסוף אחסון ואולי למילוי בקבוקים וקנקנים. מהגת נלך בדרך לכיוון השכונה הקהילתית "גבעת החלומות". נפנה לכיוון בית הקברות ונלך עד לקצה מגרש החניה של בית הקברות. נמשיך לאורך הגדר המזרחית של בית הקברות בשביל המוליך צפונה כ-400 מ', ונגיע לעמוד הלא גמור. עמוד זה הוא חלק ממחצבה שהייתה במקום בעת העתיקה כנראה בתקופה רומית או ביזנטית.

משם נחזור לכיוון המשק (לא לצאת מהגדר). נלך בתוך שטח הבקר לכיוון דרום מערב, ונגיע לראש גבעת הקידות, שם נראה שלולית חורף גדולה (כמובן רק בחורף ובראשית האביב) עם שפע של בעלי חיים זעירים (כדאי להביא זכוכית מגדלת וכלי איסוף קטנים, זו פעילות מרתקת לילדים). ממערב לשלולית נמצאים שני בורות מים פעמוניים חצובים בסלע. הבורות גדולים וניתן לרדת אליהם בזהירות רבה (רצוי להיעזר בחבלים שמביאים מראש). בעבר היה במקום סולם. פתחי הבורות אומנם מכוסים בלוח עץ ולוח פח אך כדאי מאוד לשמור היטב על הילדים ולהישמר שאיש לא ייפול פנימה כי הבורות עמוקים (כ - 10-15 מ'). משם נחזור לחוקוק דרך שביל בית הקברות.

הערה את המסלול הזה ניתן לחלק גם לשני טיולים קצרים: החלק של גבעת הברכה בטיול אחד, והחלק של העמוד הלא גמור וגבעת הקידות בטיול שני. אם מטיילים את כל המסלול יש לחשוב היטב על מקום לחניה ארוכה עם אוכל. ראוי לציין שאין מקום מוצל ונוח באמצע המסלול.

בורות מים פעמוניים על גבעת הקידות בראשה של גבעת הקידות (מצויה מצפון מערב לבית הקברות של הקיבוץ) מצויים שני בורות מים פעמוניים מחוברים החצובים בסלע. לידם נמצאות שתי שלוליות גדולות (בחורף). הבורות מצויים בקרבת שטח חקלאי ושימשו בעקר לחקלאות ושרות לעוברי דרך. מומלץ לבוא עם זכוכית מגדלת ולצפות בחי שבשלולית בימי חורף בהירים. בורות מים פעמוניים הם מאגרי המים התת-קרקעיים השכיחים ביותר בארץ. צורת הבור היא "בקבוקית" כלומר רחבים ליד קרקעיתם ונעשים צרים יותר כלפי מעלה. החלק העליון הוא דמוי צוואר צר כרוחב גופו של אדם שחפר או חצב את הבור, והיה צריך לרדת לנקותו לפחות אחת לשנה. את המים לבורות מעבירים ישירות על פני הקרקע, לרב בתעלות צרות שיש לנקותן מדי פעם או באמצעות מרזבי גגות המעבירים את מי הגשם אל הבור. מכאן הביטוי "אין הבור מתמלא מחולייתו", לאמור אין הבור מתמלא מפתחו בלבד אלא יש להביא אליו מים. הביטוי משמש בהשאלה כדי לומר "כשאני לעצמי, מה אני?" דהיינו, שאין האדם יכול לספק את כל צרכיו בעצמו מבלי להזדקק לעזרת אחרים.

כדי לשמור על המים מחלחול מטייחים את הבור. הגת על גבעת הבריכה על גבעת הבריכה מצפון מערב לבריכת השחייה מצויה גת עתיקה חצובה בסלע. המתחם כולל משטח דריכה עם שקע מרכזי, בור שיקוע עגול, תעלה להעברת התירוש, בור רבוע עמוק לאיסוף התירוש, ושני בורות עגולים לאיסוף אחסון ואולי למילוי בקבוקים וקנקנים. בחלקים מהגת נותר הטיח שתוארך לתקופה הרומית, ולתקופה הביזנטית. גת נוספת מצויה על המורד הצפוני של גבעת שייח' נאשי. באזור נמצאו שרידי גתות נוספות כולן מחוץ לישובים, והן מצביעות על כך שגידול הגפן ויצור היין היה אחד מענפי החקלאות המרכזיים של התושבים.

העמוד הלא גמור והפסל העמוד הלא גמור: ממזרח לקבוץ חוקוק, בין גבעת הקידות למוביל הארצי, מצויה מחצבה לאבני בנייה. על אחד ממשטחי הסלע מצוי עמוד אבן חצוב שלא נותק מסלע האם. אל האתר מוביל שביל היוצא מרחבת החנייה של בית הקברות של קיבוץ חוקוק בקצהו הצפון מזרחי. הפסל: הפסל עומד בכניסה לחוקוק ממזרח לכביש על גבעת הבריכה. את הפסל יצר הפסל יחיאל שמי ז"ל חבר קיבוץ כברי מאבן בזלת מקומית .הוא מתאר גבר צעיר הנושא על כתפיו ילד ומבטם צופה קדימה. הפסל הוקם לזכר תקופת הבידוד והניתוק שעברה על חוקוק בשנים הראשונות ולזכרו של מאיר הסמן ז"ל חבר חוקוק מקבוצת החיילים המשוחררים שטבע בוואדי עמוד בשיטפון בדצמבר 1951.

מסלול הטיול באדיבות עמותת התיירות עמק וכנרת – חופשת טבע מושלמת לחופי אגם. לפרטים על פעילויות נוספות באזור ניתן לבקר באתר העמותה: www.ekinneret.co.il איך מגיעים: המסלול מתחיל ומסתיים בשער הכניסה לקיבוץ חוקוק

שתף/שמור