הר ארבל

  • הר ארבל
4
ממוצע: 4 (5 דרוגים)

מצוק ארבל יורד לכנרת בחדות ובעוצמה, ומרשים את עין כל רואיו. בתקופת המשנה והתלמוד היה האזור מיושב באוכלוסייה יהודית צפופה. שרידי בית כנסת, שנמצאו בין עתיקות ארבל, משמשים הוכחה ודוגמה לחיים היהודיים שפרחו בשעתם במקום.

נפתח בביקור באוהל הבדווי הנמצא בפתח החווה. מארחינו יגישו לנו קפה ותה, כמיטב מסורת הבדווים.

טיול רכוב על גבי אתונות:
נאגור כוחות ונצא, רכובים על גבי אתונות, לסיור ברמת ארבל. הרכיבה מקלה כמובן על קשיי הדרך, ויש בה הרבה מצבים משעשעים. למען הסר דאגה מלבנו, נדגיש כי האתונות יודעות את דרכן... פנינו מועדות אל תצפית מרהיבה משפת המצוק.

בדרך נחלוף על פני שדות מעובדים. בחורף ובאביב נוכל ליהנות גם מפריחה מרהיבה. נגיע לתצפית 3 על שפת מצוק ארבל. אנחנו בגובה של כ-181 מ' מעל פני הים, אבל הכנרת, כידוע, נמצאת במפלס של כ-209 מ' מתחת לפני הים! המראה המתגלה לעינינו עוצר נשימה: למרגלותינו נפרשת הכנרת, וסביבה בקעת כנרות, בקעת בית צידה ובקעת גיניסר. מעליה, במזרח - הרי הגולן והחרמון; בצפון ובמערב - הרי הגליל העליון והתחתון - הר מירון, צפת, הר חזון ועוד... היזהרו! אין להתקרב לשפת המצוק! למרגלות המצוק חבויות מערות, שבהן הסתתרו מורדים בתקופת בית שני, וכן מבצר שנבנה במאה ה-17 על ידי פאח`ר א-דין הדרוזי (מהתצפית שבה אנו עומדים לא נוכל לראות אתרים אלה). על-גבי האתונות נחזור מטה לעבר החווה.

מסלול הליכה ברגל:
מסלול זה קל להליכה, ונוכל ללכת בו גם בלא סיוע האתונות. מהחניון נלך בעקבות סימון שבילים אדום, שיוביל אותנו לפסגת המצוק ולטיילת התצפית. מהטיילת נשוב לחנייה.

קבר נבי שועייב 4:
מהר ארבל נשוב לכביש מס' 7717, ונפנה בו ימינה (מערבה). לאחר כ-1.5 ק"מ נפנה שמאלה (על פי שילוט) - בכביש המוביל לקבר נבי שועייב - האתר הקדוש ביותר לדרוזים בארץ. הדרוזים מאמינים כי כאן קבור הנביא שועייב, הוא יתרו, חותן משה. האתר מעניין ונוכל להתוודע כאן מעט אל העדה הדרוזית, אשר סוד דתה ידוע לחכמיה בלבד. האתר פתוח במשך כל שעות היממה.

איך מגיעים
ניסע בכביש מס' 77, בין צומת גולני לטבריה. בצומת כפר חיטים נפנה מערבה בכביש מס' 7717, על פי שילוט, לעבר היישובים כפר חיטים וארבל. ניכנס בכביש 1 המוביל למושב ארבל, נחצה את המושב ונגיע אל חוות החמורים של "אורחה" (משולט). שם נחנה את רכבנו בחנייה 2.

דרוגי-גולשים

4
הטיול של הר ארבל הוא מקסים והנוף באמת עוצר נשימה. הכי טוב אם אפשר להתארגן בשתי מכוניות כדי שאפשר יהיה לטייל את כל המסלול מלמעלה למטה. בחישוב הזמן צריך לשים לב כי לוקח לא מעט זמן כל התהליך של השארת מכונית אחת ונסיעה מסביב כדי לאסוף אותה. רצוי להשאיר במכונית שמחכה בסוף הדרך את הצדניות עם האוכל ולהתחיל להתארגן לארוכה בזמן שהנהגים מעבירים את הרכב השני אל נקודת הסיום.

4
לאחר הליכה לא קצרה מגיעים לתצפית מרהיבה על כל אזור טבריה, הכנרת, הגולן ובימים ממש טובים אפשר אפילו לראות את החרמון. מקום מקסים.