בניין הכנסת בירושלים

  • בניין הכנסת בירושלים
0
עדיין אין דרוגים

הפרלמנט של מדינת ישראל המכונה ''הכנסת'' נדד ממבנה למבנה עד שהגיע למשכנו הסופי בגבעת רם בירושלים בשנת 1966.

הכסף לבנין הנוכחי הגיע מהברון ג'יימס דה-רוטשילד אשר השאיר בצוואתו 6 מליון ל''י לצורך הקמת המשכן וגם השאיר מכתב אישי לבן גוריון בו כתב:''יהי רצון ויהא בניין הכנסת בעיני כל העולם סמל לנצחיותה של מדינת ישראל''. תוכניתו האדריכלית של יוסף קלרוין היא זו שזכתה במכרז, אך תוכנית זו זכתה גם להתנגדות רבה בקרב אדריכלים שונים. בסופו של דבר התוכנית עברה תיקונים ושיפורים רבים על ידי דב ורם כרמי. אדריכלים ואמנים רבים עסקו בבניין, והוא נחנך באוגוסט 1966 בטקס רב רושם.

אחת מן הסיבות המרכזיות לנטיעת עצים רבים סביב למשכן הכנסת הייתה ביטחונית. בניין זה נבנה בתקופת ''הקו העירוני''- בה ירושלים הייתה מחולקת בין מדינת ישראל לממלכת ירדן, ועל הגבעות הדרומיות שכנו תצפיתני ותותחי הלגיון הירדני. זוהי גם הסיבה שפתח המשכן ורחבת הכניסה פונים צפונה.

שער הרחבה עוצב על ידי דוד פלומבו אשר עיצב גם את ''אש התמיד'' לזכר חללי צה''ל הנמצאת מימין לכניסה המרכזית. כניסה זו מובילה לקומה הרביעית של הבניין.

בכניסה לטרקלין אפשר לראות העתק מדויק של מגילת העצמאות אשר תוכנה הוקרא ביום הקמת המדינה בה' באייר תש''ח - 14.5.48 (המגילה המקורית שמורה בגנזך המדינה). הטרקלין עצמו עוצב על ידי האמן היהודי –צרפתי מארק שאגאל והוא כולל שלושה שטיחי קיר העוסקים בקורותיו של עם ישראל, 12 פסיפסים על הרצפה ועוד פסיפס אחד על הקיר.

האולם המרכזי בו מתקיימים דיוני הכנסת הוא אולם המליאה. בכנסת 120 חברים אשר כיסאותיהם באולם מסודרים בצורת מנורה. חברי הכנסת יושבים לפי סיעותיהם ובחלק הפנימי של האולם נמצאים כסאות חברי הממשלה. במרכז הבימה נמצא כיסאו של יו''ר הכנסת, מימינו דוכן הנואמים, ומאחוריהם קיר מעוצב, עליו תלויה תמונתו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל.

לבד מאולם המליאה, הבניין מכיל חדרים רבים אחרים, ביניהם: חדר ישיבות לממשלה, לשכות אישיות, וחדרים לוועדות. בתחילת שנות התשעים נוסף אגף דרומי לבניין, ובימים אלו נבנה אגף מזרחי.
מצפון למשכן הכנסת נמצאים מנורת הכנסת, וגן הוורדים אשר מומלץ מאוד לבקר בהם.

הכנסת עורכת סיורים לקהל הרחב.
הביקור אינו כרוך בתשלום.
הסיורים נערכים בימים ראשון עד חמישי.
משך הביקור כשעה.
הסיורים מלווים בהדרכה בעברית, ערבית, אנגלית, צרפתית, ספרדית, גרמנית, רוסית ואמהרית.
ביום ראשון וביום חמישי נערכים סיורים למבקרים יחידים ולקבוצות בשעות 14:00-08:30.

מבקר יחיד המבקש להשתתף בסיור אינו נדרש לתאם מראש את השתתפותו. עליו להגיע עם תעודת זהות או דרכון לצורך הסדרת כניסתו למשכן הכנסת.

להלן לוח הזמנים של הסיורים בימים ראשון וחמישי, לפי שפות למבקר יחיד:
עברית: 09:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00
גרמנית: 08:30
אנגלית: 08:30, 12:00, 14:00
ספרדית: 10:00
רוסית: 11:00
צרפתית: 13:00
ערבית:13:30

נכתב על ידי צוות מרכז רחל ינאית בן צבי ללימודי ירושלים,2007.

V25RDG0K1Gc