בית האומנויות בנאות סמדר

4
ממוצע: 4 (3 דרוגים)
דרג את המקום
כתובת נאות סמדר נאות סמדר ישראל טלפון 08-6358177
שעות פתיחה
סיור רגלי עצמאי, ללא הדרכה, כל יום כולל שבת, 11:00-14:00. דמי כניסה: 18 ש"ח לאיש.
דמי כניסה
25-50 שח
התקשר מפה וייז
בית האומנויות
בית האומנויות בנאות סמדר
ממרומי מגדל הקרור והתצפית בנאות סמדר

ביקור בבית האומנויות בנאות סמדר הוא חוויה יוצאת דופן הכוללת התרשמות מהמבנה על שלל הסדנאות, החצרות, העמודים, והאלמנטים הפיסוליים שבו, והתוודעות לקהילה מיוחדת שעניינה הוא ללמוד שיתוף פעולה בחיי המעשה היום יומיים. בית האומניות הינו מבנה נאה ביותר, באמת מיוחד ויוצא דופן, לא משהו שרואים ביום יום ויש לציין שגם האווירה והתחושה בתוך המבנה מיוחדת ונינוחה ביותר.

בקומה העליונה ביקרנו בתערוכה המתעדת את תהליך התכנון הבנייה של המבנה בידי אנשי המקום, המון נאיביות, ראשוניות וחלוציות נשקפות מכל תמונה ותמונה בתצוגה. עלינו אל מרפסת התצפית שבמגדל הקרור הפאסיבי (הפרסי) שבמקום ומשם אפשר גם לצפות מלמעלה אל נוף הבקעה הירוקה המעוטרת בניינים צבעוניים. זוהי נאת מדבר אורגנית מגוונת הכוללת מטעים של עצי פרי נשירים, זיתים, תמרים, שדות מרעה וגנים, הנפרשת לעיני הצופה אל מול נופי המדבר והרי אדום. מבנה בית האומנויות הוא גם ניסוי בקנה מידה גדול בבנייה מדברית, וכולל מגדל צינון פסיבי, קירות עבים מבודדים בלבני בוץ, ועוד. בגלריה\ חנות אפשר להתרשם ולקנות את מוצרי האומנות שנעשים כאן בסדנאות השונות בידי אומני המקום. הסדנאות כוללות צורפות, ויטראז', אריגה, נייר בעבודת יד, קרמיקה, ציור על משי, עבודות עץ, ועוד. אנחנו התרשמנו בעיקר משיכר המרולה שנמכר במקום ומאוסף הסביבונים היחודי שנמכרים במקום, מעולם לא נתקלתי בסביבונים כה מדוייקים אשר מסתובבים בצורה כל מושלמת במשך זמן כה רב, אכן סביבונים שנעשו בידי אומן.

המשכנו לגינת הירק המטופחת שבמקום, ולדירי העיזים והתיישים המטופחים המנמנמים רוב שעות היום, מי שחי כאן אוכל אוכל בריא, בריא מאד. בהמשך לסיור בבית האומנויות אפשר לבקר גם ביקב נאות סמדר, יקב בוטיק המכין יינות אורגניים מענבים שגדלים בשטחי הקיבוץ. אנחנו טעמנו בלנד של מרלו ושיראז שהיה מאוזן וטעים ביותר, אהבנו גם את מוסקט השמש שלהם שאכן מכיל תערובת יחודית של טעמים וניחוחות מדבריים יחודיים. זהו כנראה היקב הדרומי ביותר בחצי הכדור הצפוני, והיינות כאן מתאפיינים בטעמים מיוחדים שמקורם בענבים הגדלים באקלים המדברי. ניכן כי היינן במקום מכיר את מלאכתו היטב והתוצאות בהתאם. מומלץ לסיים את הסיור במנוחה וארוחה בפונדק נאות סמדר, קפה ומסעדת דרכים המגישה ארוחות צמחוניות עם מיטב המוצרים האורגניים שגדלים בקיבוץ.

הפונדק הוא גם חנות מוצרים בה ניתן למצוא את כל המוצרים של נאות סמדר: גבינות, יינות, שמן זית וזיתים, ריבות, מיצים, גלידת יוגורט ועוד. הכניסה לבית האומנויות בסיור מודרך בלבד, אותנו ליוותה ענת החיננית שענתה לנו על כל שאלה ושאלה בצורה ישירה ואף הייתה סבלנית ביותר עם הילדים והזאטוטים שבחבורה.

סיור רגלי העצמאי, ללא הדרכה, כל יום כולל שבת, 11:00-14:00. דמי כניסה: 18 ש"ח לאיש. 

 משער הקיבוץ טלפנו: 054-9798966

בית האומנויות בנאות סמדר

שתף/שמור

דרוגי-גולשים

4
ממוצע: 4 (דרוג 1)
כמי שחרש את הארץ לא מעט, הופתעתי למצוא פנינה מקסימה בנאות סמדר (לשעבר "שיזפון" ליוצאי הצבא שבינינו....) הקיבוץ מטופח, פורח ושובה לב, ובמרכזו נמצא הבניין המדהים של בית האומנויות, מעשה ידי חברי הגרעין שהקים את הקיבוץ מחורבותיו. שווה לבקר - ואפילו רק בשביל לראות את המבנה המיוחד ואת העבודות המיוחדות של אמני הקיבוץ!!!
התמונה של Michal Moreno

4
ממוצע: 4 (דרוג 1)
כמו אואזיס בלב מדבר נגלה לעינינו המבנה המקסים הזה הניצב בלבו של קיבוץ נאות סמדר. בית האמנויות נבנה בעמל כפיהם של תושבי נאות סמדר, אשר שמו להם למטרה ללמוד את חיי העשיה השיתופית - בלב המדבר. המקום עצמו - מוקפד עד לרמת הפרט הקטן ביותר, והסיור שהעבירה ענת תושבת המקום - חיבר את העשייה והמבנה, לקהילה המתגוררת בנאות סמדר. אנחנו יצאנו מהמקום מלאי השראה, ויין טוב :-)
התמונה של Itzhak Moreno

4
ממוצע: 4 (דרוג 1)
ללא ספק לא אתר תיירות סטנדרטי. המקום הזה יוצא דופן בנוף המקומי. נהנתי מאד מסיור במבנה וההסבר עליו. תצוגת האומניות שבמקום אכן מרשימה והנוף הנשקף ממגדל התצפית מרהיב ביופיו, אם הגעתם כבר לאזור, בהחלט שווה ביקור.