מקורות הירקון - גן לאומי תל אפק

4.5
ממוצע: 4.5 (6 דרוגים)
דרג את המקום
כתובת מקורות הירקון פתח תקווה ישראל טלפון 03-9030760
שעות פתיחה
אפריל-ספטמבר: 08:00-17:00 אוקטובר-מרץ: 08:00-16:00
דמי כניסה
10-25 שח
התקשר מפה וייז
מבצר אנטיפטרוס

את פארק מקורות הירקון, ופארק מבצר אפק מכירים כל מי שבילו ילדותם בגוש דן, או בסביבה כמקום חופשי ופתוח, אבל גם קצת מוזנח.

בשנים האחרונות השתנתה התמונה- והכניסה למקום היא בתשלום. הצד החיובי של כל העניין הוא כי סוף כל סוף, לאחר שנים רבות של הזנחה - המקום נראה מצויין, ובילוי של חצי יום במקום הוא פשוט תענוג. כדאי להתחיל את הסיור ממבצר אפק - מבצר עותמני ישן אשר השתמר באופן יפה לאורך השנים. הנוף מהמקום צופה על מעיינות הירקון, ומקורות המים שלו. העיר אפק שלטה בימי קדם על המעבר החשוב בדרך הים - הדרך הבינלאומית שהוליכה ממצרים לדמשק.

המקום נזכר במקרא כמקום היערכות הפלשתים לקרב מכריע נגד בני ישראל (מאה 11 לפני סה"נ). בני ישראל התיישבו באפק בראשית המאה ה - 10 לפני סה"נ, בעקבות ניצחונו של דוד המלך על הפלשתים. מדרום למבצר העות'מני נחשפו רצפת הרחוב הראשי והרובע המסחרי של העיר הרומית אנטיפטריס, שאותה הקים המלך הורדוס. השליח פאולוס התעכב כאן כאשר הנציב הרומי בקיסריה ציווה להביאו אליו מירושלים.

ניתן לצאת מכאן לסיור לאורך הירקון העילי, בשביל המוליך לגן לאומי מקורות הירקון. בקטע זה של הנחל זורמים מים נקיים ובו צמחיית מים עשירה. ניתן לשלב ביקור עם תחנת השאיבה של חברת "מקורות" בתיאום מראש בטלפון 03-9388961. מכאן - מומלץ להמשיך את הטיול לכיוון פארק מקורות הירקון, העשיר בצמחייה מיוחדת ,בפינות ישיבה ובגני שעשועים רבים.

הפארק כולו מוצל בעצי אקליפטוס שנשתלו כאן כאשר חלוצי פתח תקוה ייבשו את הביצות, וברובו יש דשא. את הרכב ניתן להחנות בסמוך למקום בו יושבים, והגישה לנכים ועגלות ילדים מאוד נוחה. כמה מהנקודות שכדאי לבקר בפארק: - הסכר - בריכת הנופרים - והאגם הגדול - הנמצא מעט דרומית לגשר הרבת. שם ניתן אף להתרחץ ולדוג. - גשר הרכבת - נמצא בקצהו הדרומי של הפארק, וכיום שוב עוברות בו רכבות.

q9DctYRqGYM

שתף/שמור

דרוגי-גולשים

התמונה של Itzhak Moreno

4
ממוצע: 4 (דרוג 1)
המקום יפה ומטופח מאד. המון מקום למשחקים מסוגים שונים, עמדות מחזור מתקדמות לזבל, אגם חביב עם מים נקיים. מומלץ לא לוותר על הסיור במבצר והמסלול הקצר בין מתחם עין אפק (אנטיפטרוס) למתחם כפר הבפטיסטים העובר מתחת לגשר הרכבת.
התמונה של dm1170

4
ממוצע: 4 (דרוג 1)
פארק ענק שנותן לכל המשפחה קצת היסטוריה ועם זאת גם יופי, אפשר לעשות טיולים רבים של יותר משעה אפילו יחד עם הילדים ולהינות ביחד מיופיו של הטבע. ממליץ בחום!

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
פינת חמד המשלבת הסטוריה עם המבצר שניתן לטפס עליו, טבע נפלא כמו בריכת הנופרים המקסימים, עצים ופינות נעימות לפיקניק, שטחים רחבים להשתוללות הילדים ללא חשש, כיף גדול.

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
בהתחלה לא אהבתי את העובדה שגידרו את המקום והחלו לגבות דמי כניסה. בפועל המקום הפך לשמור ומטופח יותר, העתיקות נחמדות והסיור בגן הלאומי עצמו מהנה במיוחד. מתאים לבילוי משפחתי או למפגש חברים.

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)
יש שם את איזור תל אפק עם העתיקות ואיזור מקורות הירקון, עם סבך צמחייה. הנופר הצהוב מהמם! וכמובן, הרבה מים.
התמונה של Olga Pulisman

4
ממוצע: 4 (דרוג 1)
פארק גדול מאוד שיש לילדים מרחב לרוץ ולהתרוצץ. אין מה לעשות, כשמשלמים על כניסה מקבלים פארק יותר נקי עם שירותים וברזיות. מקום נחמד לעשות בו פיקניק ואף למנגל.