בית הפגודה בתל אביב

0
עדיין אין דרוגים
כתובת נחמני פינת מונטיפיורי תל אביב - יפו ישראל
שעות פתיחה
ללא הגבלה
דמי כניסה
חינם
התקשר מפה וייז
בית הפגודה בתל אביב

אחד הבניינים היפים ועוצרי הנשימה ביותר בתל אביב נמצא בלב מתחם העיר הלבנה. בית הפגודה כפי שנוהגים לכנות נבנה בשנת 1924 על ידי האדריכל אלכסנדר לוי. סגננו האקלקטי והייחודי המשלב ערב רב של סגנונות קנה לו מעריצים ברחבי העולם.

הבניין אינו מעוצב בסגנון הבאוהאוס האופייני לאזור אלא בשילוב ועירוב של תפיסות ארכיטקטוניות שונות שהיו מקובלות באותה התקופה וכמו כן בדגש גדול על מוטיבים מזרחיים כיאה למיקומו בארץ הקודש. הבניין המקורי כלל גם את האטרקציה המרכזית של העיר תל אביב והמעלית הראשונה כך אומרים הותקנה בו. במשך שנים רבות היה הבית נטוש ועזוב והיה אולי הסמל הגדול ביותר להזנחה התל אביב של מקורות ההשראה שלה. עם השנים, ועם התגברות המודעות לייחוד הארכיטקטוני של תל אביב, הפך בית האגודה והדיון סביב שימורו, לחוד החנית במאבק הציבורי על שימור אופייה הארכיטקטוני של העיר.

בשנות התשעים נרכש הבניין על ידי תושב חול שהסכים לעמוד בתנאי השימור המחמירים שהציבה העירייה לשיפוץ הבניין והיענותו לאתגר הכלכלי המורכב של שימורו המדוקדק של חזית הבניין אפשרה את מכירתו ולפיכך גם את החזרת העטרה ליושנה לאחד מן הבתים עוצרי הנשימה ביותר בעיר תל אביב. מלאכת השיפוץ עצמה ארכה שנים לא מעטות, במהלכה הותאם חלקו הפנימי של הבית לדרישות דיירו החדש, איש עסקים שעומד עדיין בסירובו להיחשף ואילו חזיתו של הבית שוחזרה בצורה מדוקדקת עד לאווירת הנוי והגדר והוא מתנשא היום באי הרחובות בו הוא ממוקם שהגישה אליו היא משדרות רוטשילד דרך רחוב נחמני ומפאר בהדרו הישן חדש את העיר.

לדעתם של אדריכלים רבים, שימורו ומלאכת השיפוץ הדקדקנית שלו הם אבן דרך בגישתה של תל אביב ושל עיריית תל אביב לעברה. לדעת מומחי נדל"ן רבים הבניין נחשב לנכס הבית הפרטי היקר ביותר בארץ כולה ושוויו מוערך במיליונים רבים. טיול יום שבת במקום ועצירה במקום תוך כדי שאתם סובבים סביב הבניין תשבה גם אתכם בקסמו. מומלץ בימי שבת רגועים או בערבים, בהם הבניין לרוב מואר בתאורה ייחודית.