ראש הנקרה - ראש הניקרה

4.75
ממוצע: 4.8 (12 דרוגים)
כתובת ראש הניקרה ראש הניקרה ישראל טלפון 9857109 - 04
שעות פתיחה
ראשון עד שישי בין 9.00 עד 16.00 בשבת 9.00 עד 18.00
דמי כניסה
50-100 שח
התקשר מפה וייז
הנוף מראש הנקרה
ראש הנקרה - ראש הניקרה
ועוד קצת מהנוף של ראש הניקרה

ההיסטוריה של ראש הנקרה
בתולדות התרבות באגן המזרחי של הים התיכון, מהווה צוק ראש הנקרה נקודת מעבר לשיירות סוחרים וצבאות בין סוריה ולבנון, התרבויות שמצפון לארץ ישראל, ולמצרים ואפריקה ותרבויות מדרום לארץ ישראל. בספר יהושוע נזכר המקום "משרפות מים" מדרום לצוק ראש הנקרה כגבול ההתנחלות של שבטי ישראל באותה תקופה. חז"ל קראו למקום "סולם צור" ואמנם, האזור היה חלק מרצועת החוף הפיניקית, והתאפיין בתרבות זו מבחינת הפולחן הדתי והתרבות החומרית.שרידים רבים לתקופה זו נמצאו בחפירות ארכיאולוגיות באזור, והם מוצגים כיום במוזיאון ישראל ובמוזיאון העירוני בנהריה.
עם הכיבוש הערבי שונה שמו של מקום זה ל "א-נאקאוור" (הנקרות) ואילו השם העברי הוא עברות של שמו הערבי של המקום "ראס-א-נקורה".

את חפירת המעבר הראשון בראש הניקרה מייחסים לאלכסנדר מוקדון, למעבר צבאותיו לאחר המצור שהטיל על צור. בכתבים ובמיורים של עולי רגל לארץ מובאות עדויות על מדרגות החצובות בסלע ששימשו למעבר השיירות השונות. הדרך הראשונה למעבר כלי רכב נפרצה על ידי הצבא הבריטי עוד בימי מלחמת העולם הראשונה בשנת 1951. במלחמת העולם השניה בשנת 1943 חצב הצבא הבריטי מערכת מנהרות שארכן הכולל היה כ 250 מטר, והניח את פסי הרכבת למסילת חיפה-ביירות. המטרה העיקרית היתה על תנועת הצבא והאספקה בקווים ישירים שנמשכו עד מצריים בדרום. בזמן המנדט הבריטי בארץ ישראל נסלל בתוואי הדרך כביש, ואף הוקמו בו מעבר גבול ותחנת מכס.

עם פינוי הבריטים מהארץ וסוף תקופת המנדט הועבר השטח לידי ישראל. בחודש מרץ 1948, במלחמת השחרור פוצץ הפלמ"ח את גשרי הרכבת בנקרות על מנת למנוע את מעבר צבאות ערב ופלישה אפשרית של צבא לבנון. מאז ועד היום נותק קו רכבת חשוב זה ואנו מקווים כי הוא יפתח בעתיד הקרוב. בינואר 1949 הוקם על מורד הרכס קבוץ ראש הנקרה.

הנקרות
אלה הן מערות שהים חתר בסלע הקירטון הרך לאורך השנים. ארכן הכולל כ 200 מטר ולמעשה קיימות שתי הסתעפויות עיקריות המחוברון ביניהן. בעבר היתה דרך הים דרך הגישה היחידית לאתר, ולמעשה התאפשרה גישה לאתר המקסים לשחיינים וצוללנים מיומנים בלבד. על מנת לאפשר לציבור הרחב להינות מקסמו של אתר מרהיב זה, נחצבה בשנת 1968 מנהרה להולכי רגל המאפשרת גישה חופשית אל הנקרות הטבעיות. המנהרה נחצבה בגובה מועט מעל לפני המים, ארכה כ 400 מטר וחציבתה נמשכה כשנתיים.

הרכבל
על מנת להקל על המטיילים את הגישה אל פתח המנהרה נבנה במקום רכבל בעל שני קרוניות בצבעים צהוב ואדום המסוגלים להסיע כ 10 נוסעים כל אחד בו זמנית. אורך הנסיעה בכל כיוון הוא פחות מדקה. חוויה אמיתית למבוגרים וקטנים כאחד המאפשרת תצפית פנורמית על על המצוק עצמו וחוף הים.

מספרים ועובדות
אורך מנהרות הנקרות הטבעיות: כ 200 מטר
אורך מסלול הטיול החצוב בסלע: כ 400 מטרים
שיפוע מורד הרכבל: 60 מעלות
מרחק הנסיעה ברכבל: 102 מטר לכל כיוון.
הרכבל יוצר במפעל דופלמאיר באוסטריה ונמצא תחת פיקוח החברה המייצרת והטכניון
באתר מסעדה כשרה (סגורה בשבת)

dICB7DeSxDI

דרוגי-גולשים

התמונה של Itzhak Moreno

3
המקום עצמו יפה ומיוחד מאד, מחירי הכניסה שערוריתיים בכל קנה מידה, ובוודאי יחסית לתמורה. כמו כן הגיע הזמן לבצע מתיחת פנים כוללת למתקני המקום - זה ישן מידי ולא אטרקטיבי בעליל. למי שבכל זאת באזור, עלו עד הכניסה והשתמשו בגשר התצפית החדש, תצפתו על הנוף המדהים ושימרו לעצמכם את דמי הכניסה - זה פשוט יקר מידי ולא שווה את התמורה.
התמונה של Olga Pulisman

5
מאוד יפה, אבל ממש ממש לא מומלץ לבקר שם בחגים. התור לקופה ולרכבל לקח מעל שעה. וראיתי הורים עם ילדים צעירים שהבילוי פשוט הפך לסבל.
התמונה של dm1170

5
אני אישית מאוד אוהב את האיזור של ראש הניקרה ואוהב לטייל שם עם המשפחה, בהחלט נחמד להגיע למקום ולהתרשם מכל הנקרות ומהסרט שיש במתחם, ואחר כך לטייל באיזור ליד הים וכמובן לעלות על הרכבל הכיפי.

5
ההתחלה בנסיעה ברכבל עם השילוב של ההר והים היוצרים עוצמה מרהיבה רק מכינים לקראת המראות הקסומים ועוצמתיים באמת של הסיור בניקבות עצמן, בעיקר בחורף כשהגלים מתנפצים במלוא עוצמתם. ללבוש מעילי גשם ולא להתקרב מידי! עוצר נשימה ממש!

5
הרכבל קצר מדי וחבל..אבל אחלה מקום..מחיר סביר..כיף לראות את הנקרות- דבר יפהפה..יש במקום מעין טלויזיות של הדרכה והסבר על המקום..ככה שזו גם חוויה לימודית. ממש נהנתי

5
חובה: 1. לרדת ברכבל לנקרות. 2. לגשת לגבול עם לבנון ולהגיד היי לחיילים. טיפ: יש אפשרות לרדת לים (בסמוך לנקרות) ויש שם מקומות טובים לקפוץ למים (צוקים של 2-4 מטרים).

5
ואיזור הניקרות יפהפה. בהחלט מומלץ לטייל באיזור!

5
מקום מדהים עם נוף משגע מתאים לכל המשפחה וחברים.

5
אחד מהאתרים הכי יפים בישראל. כיף אמיתי. מתאים לטיול עם חברים או עם הילדים. רצוי לטייל שם כשכבר חמים בחוץ.
התמונה של יעלי22

4
לא רק בתור ילדים, הביקור בראש הנקרה מרגש אותי בכל פעם מחדש. גם השילוב של ההר והים, גם השילוב של הגבול עם לבנון... ניתן אח"כ לעשות טיול אופניים לאורך קו חוף הים הצפוני - כיף גדול