תל יזרעאל - נחל חרוד

5
ממוצע: 5 (2 דרוגים)
כתובת יזרעאל יזרעאל ישראל
דמי כניסה
חינם
התקשר מפה וייז
תל יזרעאל - הנוף
עין חרוד
נחל חרוד

לחץ כאן למפת הפארק

הימים - ימי סוף האביב. מה שנזרע בסתיו נקצר עתה ברינה. בימים שבין אביב משתנה לקיץ לוהט, נחוג את חג השבועות - חגם של חלוצי ההתיישבות החקלאית. חג השבועות מתחבר לעמק יזרעאל ולעמק חרוד בחגיגה מסורתית, שבמרכזה הטבע והנוף, טקסי הבאת ביכורים, מופעי מחול וזמר עברי – "ימי חלב ודבש". אנו מזמינים אתכם לספוג את הנופים, המסורת, הצלילים, הטעמים והריחות.

לפני למעלה מעשר שנים הוקמה מינהלה לשיקום ולשיפור המערכת האקולוגית של אגן ההיקוות של נחל חרוד. הנחל הפך לציר בילוי וטיול אטרקטיבי. לאורך הנחל הכשירה קרן קימת לישראל דרך נופית בה ניטעו עצים ושיחים רבים, שהשיבו לנחל את בעלי החיים והכנף. תוכלו לחזות בשפע של ציפורים קבועות ונודדות המגיעות בהמוניהן אל הנחל בכל ימות השנה.

אנו נטייל במסלול לכל המשפחה המתאים לצעיר, לבוגר וגם לזקן, שבסופו - נזחל בנקבה (למעוניינים כמובן!) ונשתכשך במים.

המסלול:

תל יזרעאל, המתנשא לגובה של 70 מטרים מעל עמק יזרעאל ועמק חרוד, הינו אתר העיר המקראית שבה בנו מלכי בני עומרי את ארמון החורף שלהם. מראש התל אפשר לערוך תצפית מרהיבה על העמקים; חרוד ובית שאן. על התל נותרו שרידים מהכפר הערבי זרעין. קק"ל הקימה במקום חניון מטופח ומרפסת תצפית ונטעה עצי בוסתן. ביזרעאל התרחש הסיפור המקראי על המעשה בכרמו של נבות, שלא רצה למוכרו למלך אחאב. המלכה הצידונית, איזבל, אשת אחאב, השתלטה על הכרם לאחר שגרמה להוצאתו להורג של נבות במשפט מבויים (מלכים א' כ"א). במרכז התל שיחזור "גן נבות היזרעאלי", הזכור מ"כרם היה לנבות היזרעאלי" ו"הרצחת וגם ירשת". בבוסתן ממגוון עצי ארץ ישראל.

בתל יזרעאל מוצבת גם אנדרטה לזכר חללי הפלמ"ח שנפלו בקרבות הקשים שהתחוללו במלחמת העצמאות.

ממצפור הנוף בתל יזרעאל ישנו שביל נחמד שאורכו כ- 1 ק"מ, המוביל לעין יזרעאל. (אפשר ללכת אליו ברגל, או להגיע אליו ברכב, נתון לשיקולכם). במקום, מעיין שכבה הנובע לרגלי הגלבוע. המים זורמים לבריכה זו מנקבה תת קרקעית דרך תעלה תת קרקעית בצל עצי האיקליפטוס. המים מצויים בשפע לאורך כל השנה. מפלס המים יורד בשנים שחונות עד כדי ייבושם.
המעיין מזוהה כמקום שבו ערך שאול את צבאו לקראת הקרב האחרון שלו בפלשתים. במהלך הקרב מצאו המלך ובניו את מותם (שמואל א' כ"ט). גם כאן קק"ל הקימה חניון דרך נאה, הנהנה מצל העצים. מי המעיין מתנקזים בתעלה אל מרכז החורשה, ויוצרים בריכה של מים. המים קפואים להפליא.

מהבריכה מובילה תעלה נאה אל עבר ניקבה שאורכה כ- 50 מטר ויש לה שני פתחים. המיוחד בה שהיא עוברת בתוך שבר גיאולוגי שמנקז מים מהגלבוע. לשוחרי הרפתקאות, כדאי בסיוע פנסים לזחול בנקבת המעיין, שנחצבה בתקופה הבריטית כדי להגביר את שפיעת המים.

אנו נסיים את המסלול כאן, הרחק מן הכבישים, העשן והפיח. למעוניינים להמשיך לטייל לאורך הנחל, יש לנסוע בדרך הנוף לאורך הנחל עד לתל זוהרה. לחובבי רכיבה על אופניים קרן קימת לישראל סיימה להכשיר מסלול רכיבה לכל המשפחה. תחילת המסלול מהכניסה לגן השלושה (הסחנה). ליד הקנגורו הגדול של "גן גורו" ועל פי השילוט של קק"ל "דרך נוף נחל חרוד – לתל זוהרה", פונים שמאלה לכיוון בריכות הדגים לדרך כבושה. המסלול עובר בצמחייה עשירה של עצים ושיחים ומוביל אל גשר הקנטרה – הגשר הקשתי מעל לנחל, הממוקם בדיוק מעל למפל המים. אפשר לצעוד על הגשר, לבקר בחניון שמתחתיו ולשכשך רגליים בבריכה. המשך השביל מוביל לפאתי העיר בית שאן עד לפארק בית שאן ולקניון הבזלת.

המסלול באדיבות אי ירוק של קק"ל לקבלת מסלולי טיול נוספים ישירות למייל - הירשמו כאן.

דרוגי-גולשים

התמונה של עידית שרון

5
אחד מהאתרים הפחות מתויירים באזור, ולא בצדק. מים טריים, הרבה צל, והכל - בחינם.

5
היינו בטיול מקסים במקום. סתם ראינו מהדרך ועצרנו וטיילנו ואחר כך גילינו באנטרנט שיש במקום מעין . בפעם הבאה שנסע לשם - נגיע עד למעיין