עין סטף

  • עין סטף
  • עין סטף
  • עין סטף
4.333335
ממוצע: 4.3 (6 דרוגים)

בלב הארץ, בהרי ירושלים, ישנו עולם קסום בו נובעים שני מעיינות, נקבה ולידם בריכות אגירה, שמרווים בוסתנים וערוגות של ירקות שגדלים בעזרת שיטות חקלאיות עתיקות.

המים זורמים בתעלות ומפכפכים בין הערוגות באוושה נעימה ברוח "משל הכרם" – "כרם היה לידידי בקרן בן שמן. ויסקלהו ויטעו שורק, ויבן מגדל בתוכו וגם יקב חצב בו" (ישעיהו ה'). קרן קימת לישראל שיקמה במקום את המדרגות החקלאיות וטיפחה את תעלות הולכת המים לגידולי השלחין. היא גם מטפחת במקום יותר מאלף דונם של נופי מדרגות, עטורים בעצי בוסתן, שאותם מגדלים ללא השקיה מלאכותית (חקלאות בעל).

אנו נתחיל את סיורנו במסלול ההליכה, המתחיל במגרש החנייה העליון (בסמוך לתחנת המידע). השביל, המסומן בירוק, העובר בתוואי קדום בין מטעי זיתים וחלקות מעובדות, יורד לפינת עופר, ממנה נשקפת תצפית מרשימה על האתר. מכאן נראים היטב בתי הכפר הנטוש סטף, שאליו ממשיך השביל. מתחת למטע הזיתים נחפר אתר מן התקופה הכלכוליתית (כ - 4,000 שנה לפנה"ס), שבו נמצאו השרידים הקדומים ביותר להתיישבות חקלאית באזור.

מכאן נפנה לעין סטף, שהיה המעיין המרכזי של הכפר. מהמדרגה שמעל לבריכה ניתן לרדת בזהירות למערת הנביעה החצובה בחלקה בסלע כדי להגביר את ספיקת המעיין. מהמערה יוצאת נקבה בנויה, שבה זורמים המים לבריכה גדולה, בנפח של כ – 180 מ"ק. אפשר לעבור בתוך הנקבה בקומה שפופה ולצאת מן הצד השני. בתוך הקיר האחורי של הבריכה בנוי חדר קטן, שבו כנראה כיבסו נשות הכפר את בגדיהן. בבריכה ישנו "פקק" המווסת את מעבר המים אל תעלות ההשקיה לשם ויסותם.

מהבריכה אפשר לצעוד לפי השילוט אל חלקות השלחין. במדרגה שמשמאל נמצאת נקבת המוצא של בריכת עין סטף. תעלות בנויות ומטויחות מוליכות את המים אל החלקות, כשהן מתגברות בשיטות שונות על הפרשי הגובה שיוצרות המדרגות. אפשר לסטות מן השביל הפונה שמאלה לחלקות השלחין, ולפנות ימינה לכיוון קיר אבן גבוה בעל שער ברזל. מאחוריו נמצא "בוסתן עצי ארץ ישראל", שבו מעבדים בשיטות מסורתיות חלקות של עצי פרי מן הזנים המקוריים שידעה הארץ: זית, תאנה רימון וגפן. מכאן ניתן לחזור אל חלקות השלחין בהן מגדלים ירקות וצמחי תבלין בערוגות או בתלמים – הכל בשיטת החקלאות האורגנית. מתחת לחלקות השלחין נמצאות המדרגות המעובדות של ה"בוסתנוף". כאן מאפשרת קק"ל למעוניינים לעבד גינות ירק קטנות כתחביב וכעיסוק לשעות הפנאי. מחלקות השלחין אפשר להמשיך לעין ביכורה (המעיין התחתון).

בדרך אפשר להבחין במדרגות התלויות בקיר הטראסה, שיטה יעילה לחיסכון בשטח קרקע יקר. גם כאן ניתן לסייר בנקבה עד למערת הנביעה, הפעם בקומה זקופה. במערכה נמצאים נטיפים וזקיפים. השביל העולה מבריכת עין ביכורה משוחזר כשביל הררי מסורתי. לצדו נטוע כרם, מוקף בגדרות אבן ובשערים. בכרם משתמשים בשיטות הדלייה שונות: סוכה (עריס), עמוד (דלית) וגפן שרועה (רוגלית). בהמשך הדרך ניתן לפנות לשביל המטפס בחזרה לרכב שבמגרש החנייה העליון, או לצאת לטיול בשביל קדום היורד לכיוון עין חנדק. אפשרות אחרת היא לחזור לבריכת עין סטף דרך שרידי הכפר סטף, ומשם לרדת לחניון התחתון, בנחל שורק (יש לדאוג לרכב שימתין בנקודת הסיום), או לפנות למגרש החנייה התיכון , או מגרש החניה העליון, היכן שהוחנה הרכב שלכם. במפגש הדרכים שבצומת סטף פונה דרך סלולה לסטף. מכביש נחל שורק שלרגלי האתר (מס' 386) מטפס ועולה גם שביל מסומן להולכי רגל. חניונים ומתקנים: שולחנות פיקניק ומתקני משחק מפוזרים בכל שלוחת הר איתן ובחורשת האורנים שליד החנייה התיכונה. בתחנת המידע שרות הסעדה, ברזי מים ושירותים.

התאמה למוגבלים בתנועה: חלק מהשולחנות המפוזרים בהר נגישים למוגבלי תנועה כמו גם תחנת המידע .

דרוגי-גולשים

3
הייתי במקום ביום שבת עם המוני מטיילם מסביב והיה נחמד. חוויה אחרת לגמרי היתה כאשר חברה הזמינה אותי עם עוד כמה חברות ליום חול אחר הצהרים לטקס מים במקום. נכנסו למערה בתוך המעיין שהיתה מוארת בנרות, התרחצנו במים והרגשנו את זרם המים, זרם החיים וההתחדשות זורמת בכולנו. הסף הוא מקום מדהים. אגב למי שמבקרר במקום מומלץ להגיע לחוות העיזים הנמצאת לא רחוק עם גבינות צאן משובחות.

5
ועוד כשיש שם אטרקציות של מחילה שצריך לעבור עם פנסים, בריכה חביבה, עצים ושיחי פרי כמו סברס...בהחלט ממליצה ובמיוחד לאתר סברס-ים :)

התמונה של Olga Pulisman

5
אנחנו מאוד אוהבים את המקום בכלל ובפרט בתקופת פריחת השקדיה, הכל הופך ליפה במיוחד. הבונוס הנוסף הוא אופציית השכרת האופניים בשבתות, המאפשרת לשלב טיול בטבע עם טיול אופניים.

התמונה של צפה ברוגע

5
טיול מאוד נחמד שבסופו מנהרה שבה מים עד גובה הקרסוליים ההליכה לאורך המנהרה מאוד כיפית והילדים מתלהבים מזה. המסלול אינו קשה במיוחד ומתאים גם לילדים. הנוף יפהפה אויר הרים צלול כיין וריח עצי הפרי מוסיף לאוירה. ניתן לבחור במסלול קצר כך שכל הטיול יהיה כשעה

התמונה של גירית הדבש

5
שווה לטייל שם שלא חם מידי, מזכיר קצת את צפון הארץ ובסוף המסלול מים, מלא צמחיה וטבע. יש גם במצפה למעלה בית קפה מגניב שצופה על כל הנוף ואם קצת ממשיכים למטה יש מחלבת עיזים מ-ד-ה-י-מ-ה שבה ניתן לקנות גבינות ויין ולאכול שם בחיק הטבע (יש שלטים שמכוונים למחלבה ליד המודיעין במצפה)

התמונה של Olga Pulisman

5
המקום מציע כמה מסלולי טיול לפי רמת קושי, והמקום בהחלט שווה ביקור במיוחד בתקופת פריחת השקדיות. הכל פורח, הטיול לא קשה מדי - פשוט תהנו מהנוף ומהאוויר הצלול.

3
בזמנו הזמינה אותי לסטף חברה שעשתה שם טקס לעצמה. נכנסנו אל תוך המנהרה החצובה עם נרות שהאירו את הדרך. מים זורמים, בריכה, צל עצים. יש משהו מאוד מאוד מיוחד במקום הזה

התמונה של shelley10

3
מטיילים בין כרמים ובוסתנים, נחמד מאוד. אבל לא לצפות ליותר מידי. בסוף יש הפתעה קטנה לילדים. מעבר בתוך מערה חשוכה (להביא פנסים) שיוצא לתוך בריכה קטנה של מים.