נחל המורה

0
עדיין אין דרוגים
דרג את המקום
מטולה ישראל
דמי כניסה
חינם
התקשר מפה וייז
עמק יזרעאל
עמק יזרעאל
עמק יזרעאל -נחל המורה

דרך הנוף מגבעת המורה אל שמורת בלפוריה עוברת בנופיו הציוריים והמוריקים של עמק יזרעאל, המבטיחים טיול קליל ומהנה ברגל ו/או באופניים. זהו מסלול טיול שהוכשר לאחרונה על ידי קרן קימת לישראל, כחלק מתכנון רחב היקף, שמטרתו הכשרת ציר למטיילים שתחילתו בים התיכון, עובר בגדות נחל הקישון אל שדות עמק יזרעאל, אגם כפר ברוך, שמורת בלפוריה וסיומו בגבעת המורה.

רכישת אדמות עמק יזרעאל ויישובן היה אחד מהמפעלים הגדולים הראשונים של קרן קימת לישראל. בשנות ה-90' של המאה הקודמת שבה קק"ל לטפל בתופעת המלחתם של הקרקעות החקלאיות. היא ניקזה את עודפי מי התהום ושטפה את הקרקע, זאת באמצעות התקנת מערכות ניקוז תת קרקעיות חדשניות. הדבר נעשה על ידי הטמנתה בקרקע של מערכת צינורות מחוררים, המשולבים ביניהם. חלקם בעומק של כ- 80 ס"מ וחלקם בעומק של עד 3 מטרים. מערכת הניקוז מפנה את המים המלוחים בקרקע לערוץ ניקוז עילי (נחל או תעלה). השטחים שהומלחו הפכו לשטחים מניבים.

באלה הימים כדאי לחזות בעמק בשדות החיטה המלבלבים, בעוד למעלה מחודש הם כבר יהפכו לצהובים, לקראת הקציר.

המסלול:

ראשיתו של המסלול בשכונת "עפולה הצעירה" שבגבעת המורה, המשכו בנחל טבת במפגש עם נחל עדשים וסיומו בכביש עפולה-נצרת (כביש 60). נחל המורה בשיפולי שכונת "עפולה הצעירה" הפך עם השנים למזבלה. נוף העמק כוסה בערמות של זבל שהביא עמו ריח של צחנה. עם ההחלטה לשקם את ה"חצר האחורית" של גבעת המורה חוסלה המזבלה לטובת הכשרתו של שביל טיול העובר בגדות נחלים, שדות חקלאיים וחורשות עצי איקליפטוס. (השביל משולט!)
בשיפולי השכונה נטעו יערני קק"ל עצי בוסתן, רחבי עלים, עצי מים במפגש הנחלים, והעתיקו עצי אלון בוגרים. אנשי הכשרת הקרקע הסדירו את מצע האבנים הבזלתיות מעל הקרקע החרסיתית, עליהם הניחו מצעים רגילים והידקו אותם למניעת סחף קרקע. לאורך השביל בוצעו עבודות ריסוס, גיזום, חשיפה ופתיחת בורות.

בהמשכו של השביל מצויה חורשת עצי האיקליפטוס שאחת מהם, זו הנמצאת לצד כביש עפולה- נצרת, ניטעה ע"י ד"ר יחיאל זוהר ממכון וולקני כחלקת אקלום.
מכאן נחצה את הכביש עפולה- נצרת (כביש 60) בזהירות רבה! אל אתר ההנצחה לנופלי בלפוריה ובריכת הג'מוסים שבשמורת בלפוריה. בכדי לשמר את בית הגידול על מגוון החי והצומח שבו, קק"ל הסדירה והעמיקה את בריכת הג'מוסים, שלמרגלות אנדרטת ההנצחה לנופלי בלפוריה. בבריכה חיים דגים, חלזונות, סרטנים וחיפושיות מים ובסביבת הבריכה חיים עופות מים ובעלי חיים יבשתיים שונים. הבריכה הינה שרידי ביצה קטנה ובה מגוון של צמחים חובבי מים; קנה מצוי, עדשת המים, ורבנה רפואית, ברוניקת המים, לוטוס הביצות, אגמון ימי ועוד. בשולי הביצה ובגבעת תל יפאר שבצפונה פורחים באביב תורמוס ההרים, עריוני צהוב ופרג הכרמל. בין צמחי הביצה מקננות ודוגרות ציפורי שיר אחדות, וכן ברכיות וסופיות.

למטיילים עם ילדים, כדאי לשלב ביקור גם ב"ברווזים בכפר" שבכפר ברוך, שם ניתן לצפות במחזור החיים של הברווז, מביצה ועד לבגרות. במקום גם פינות ליטוף ויצירה. אפשר גם לבקר ב"שביל פרות החלב" שבבית לחם הגלילית, המאפשר לילדים להתנסות בחליבה ידנית, בהאכלת עגלים ובהכנת שמנת מחלב, ובהכנת פיתות בטאבון.

לחץ כאן למפת הפארק

שתף/שמור