הר ברניקי מצודת העיר טבריה

0
עדיין אין דרוגים
כתובת שיכון א טבריה ישראל טלפון לא זמין
שעות פתיחה
ללא הגבלה
דמי כניסה
חינם
התקשר מפה וייז
מצודת ברניקי טבריה

במאה ה-6 לספירה החליט קיסר ביזנטי לבצר את העיר טבריה בחומת אבן. המיקום ההררי של העיר הפך את בניית החומה לפרויקט אדריכלי עצום ומסובך.
החומה הבצורה הקיפה לא רק את בתי העיר עצמה, אלא המשיכה גם לגב ההר התלול, ונבנתה בין שמיים וארץ עד לגבול פסגת הר ברניקי, הממוקמת כמעט מאתיים מטרים מעל לכנרת.
ההתעקשות לבנות על גבי ההר ופסגתו לא נבעו כנראה משיקולים ביטחוניים. נדמה שהמנזר והכנסייה שבפסגת ההר, כמצפה המשקיף על כל אזור הכנרת במלוא הדרו, קסמו לקיסר יותר מכל.
החומה האימתנית, אורכה כשלושה קילומטרים, העניקה הגנה מושלמת לעיר טבריה במשך מאות שנים.
המבצר וההר כולו קרוי על שמה של ברניקי- מלכה יהודיה מבית הורדוס ובית חשמונאי, והמאהבת של טיטוס.

גם אתם מוזמנים לעמוד על גג העולם וליהנות מנוף עוצר נשימה כשהכנרת והעיר טבריה לכף רגלכם.

גם את שרידי "כנסיית העוגן" הקרויה על שם העוגן במשקל חצי הטון שנמצא קבור במרכזה, ניתן לראות כיום באתר. כנסייה זו מאוחרת יותר- מאזור המאה ה-8 לספירה. היא רחבת ידיים, אורכה כמעט 30 מטרים, בסגנון הבנייה "בסיליקה": אולם מרכזי שמשני עבריו מעברים צרים יותר. שני טורי העמודים שתמכו בתקרת הכנסייה, שרדו וניתן לראות אותם ואת עיטוריהם המרהיבים.
ברצפת הכנסייה אריחי פסיפס שונים, ורצפת החצר הגדולה הייתה עשויה פסיפס שחור לבן. במרכז החצר בור בנוי ששימש לאיסוף מים.

בהר ברניקי ישנם גם שרידי מגדל המנשא לגובה חמישה מטרים וחומה עתיקה בעובי שלושה מטרים. ניתן לזהות גם שרידים אחרונים של שער הכניסה המערבי לעיר טבריה.

רעידות האדמה הרבות שפקדו את האזור במהלך ההיסטוריה הביאו לבנייה מחודשת בתקופות שונות, וכך גם הממצאים והשרידים במקום משלבים תקופות שונות. (באחת התקופות שימשה הכנסייה אף כבית מגורים אצילי).

ההגעה:

יוצאים משיכון א' בטבריה דרום-מערבה לדרך עפר נוחה העולה להר ברניקי.

צילום: אורן פלס Oren Peles מתוך אתר פיקיוויקי

הר ברניקי-טבריה-