תל כסלון

0
עדיין אין דרוגים
כתובת מטה יהודה כסלון ישראל טלפון לא זמין
שעות פתיחה
ללא הגבלה
דמי כניסה
חינם
התקשר מפה וייז
תל כסלון
תל כסלון
פריחה בתל כסלון
פריחה בתל כסלון

תל כסלון הוא גבעה קטנה המתנשאת בין נחל כסלון מצפון לנחל רזיאל שבשיפוליו הדרומיים. דרך בסימון שבילים חום חוצה את התל ממזרח למערב.

הכפר הערבי כִּסְלָא שננטש בשנת 1948 שימר את שמה של העיר המקראית כסלון המוזכרת בתנ"ך, בספר יהושע, כעיר גבול בין נחלת שבט בנימין לנחלת שבט יהודה. "כסל" פירושו מותניים, ומקורו במיקום הטופוגרפי של התל- על מותניו של צלע ההר.

בין שרידי העיר פזורים חרסים קדומים רבים. מסביב גם שרידיו של הכפר כִּסְלָא.

עין כִּסְלָא, המעיין הנובע במורדות שממערב לראש התל סיפק מי שתייה לתושבי הכפר. ממזרח לתל נטועה חורשה. מדרום לתל מעיין נוסף, המכונה כיום עין כסלון, ושימש להשקיית השדות החקלאיים של הכפר כִּסְלָא שהיו ממוקמים בוואדי רחב הידיים שממערב לו.

את שרידיו של אזור התעשייה הקדום של תל כסלון ניתן לראות באוכף המחבר בין התל לתל הקטן המערבי לו. במקום שרידים של יקב קדום שנחצב בסלע בשיטה מתוחכמת. יש בו גתות עתיקות לדריכת ענבים ויצירת יין, ספלולים – גומות קטנות חצובות בסלע שככל הנראה שימשו בסיס למוטות שעליהם טיפסו הגפנים בכרם, וגם שרידי חומות.

האזור ירוק ופורח תודות לשפע הנחלים והמעיינות. הטיול בין חורבות התל ובורות המים שבו מומלץ במיוחד באביב. הפרחים מופיעים בשלל צבעים, וסביב המון פינות שקטות בטבע.

איך מגיעים לתל כסלון? נוסעים מערבה בכביש 395. בכיכר הכניסה ליישובים רמת רזיאל וכסלון ממשיכים ישר עוד כק"מ וחצי. כשמגיעים לעיקול חזק שמאלה פונים ימינה לדרך עפר ובה חורשת קק"ל. בפיצול הקרוב פונים שמאלה לדרך אספלט משובשת, לפי השילוט "תל כסלון, עין כסלון". הדרך ממשיכה הלאה ומקיפה את החורשה ואת צלע ההר.