מבוך השקרים-2014-Im Labyrinth des Schweigens

מבוך השקרים-2014-Im Labyrinth des Schweigens

הכתבה באדיבות TVC בלוג הקולנוע והטלוויזיה של אלי מורנו

למן הרגע הראשון של הסרט החשוב והמרתק הזה, הנגמע כמעט בכל פריים של השכלתנות שלו בהנאה קולנועית מהזן השמור לרגעים קולנועיים משובחים במיוחד, מתקיים פער קולנועי שהוא תמצית ההנאה של הסרט הזה: הפער בין מה שידוע לצופה לבין גיבור הסרט.

תהליך הדה-נאציפיקציה של גרמניה הנאצית היה הפתרון היחיד עבור מעצמות המערב בבואן לשקם את גרמניה הנאצית מחורבות סוף המלחמה. איך תוכל לשקם אומה שלמה שהתגייסה למלחמה הקשה ביותר שידע העולם, שסופה היה למעלה מעשרים מליון בני אדם הרוגים בכל רחבי אירופה, רובם הגדול אזרחים ומדינתם שלהם שחרבה בשל ציות עיוור לגדול הדיקטטורים שידעה ההיסטוריה? הדרך היחידה לשקם מדינה שלמה שהתגייסה להגשמת הפנזטיה הצבאית והגזענית של שליטה הייתה פשוט למתוח קו על תאריך מסויים ולהכריז כי המדינה הזו, על תושביה חדורי הפאנטיות היא מדינה ככל המדינות. וכך רק מספר זעום של פושעים נאצים מוצא גזר דין מוות במשפטי נירנרגברג, פחות ממאתיים איש, חוק התיישנות מוכרז על עבירות שבוצעו במהלך המלחמה לשלוש שנים למעט פשעי רצח, אבל האמת הפשוטה היא שאיש אינו מנסה לאתר פושעים, רוצחים או רוצחות נאציים וכל אנשי מכונת ההרג הגרמנית פשוט משתלבים בחזרה בחברה הגרמנית בתפקידי כוח מרכזיים בקלות יחסית.

על רקע המחיקה של הזיכרון הקולקטיבי הזה שהיתה חשובה כל כל למעצמות העל על מנת לשקם את גרמניה פועל תובע גרמני צעיר להעמיד לדין רוצח נאצי. לכאורה סיפור בנאלי ושגרתי אבל הוא רק הרקע לסיפור האמיתי של הסרט השקט והחודר הזה: דרך מסעו הדון קישוטי של התובע הצעיר מתחיל מסעה של גרמניה "החדשה" עם הדמוקרטיה הצעירה שלה אל תוך מחזות הזיכרון הקולקטיבי הרדום שלה ומתחיל המסע אל שלטון הזוועות, משמעויותיו ותוצאותיו.

גרמניה של 1958 כפי שהיא מתוארת בסרט היא בעיקר אומה הרוצה לשכוח. לא לזכור, לא להיות מופרעת על ידי אמיתות קשות מדי. [תרגום שמו הגרמני של הסרט בצורה יותר מדויקת היה מספק את התשובה: מבוך הבושה.]

יש משהו עוצמתי במיוחד בסרט דובר גרמני העוסק בנושא השואה, וזו לא קלישאה. זו לא רק הניגון המוכר של אותה השפה מסרטי תעמולה, זהו גם אופן הצגת הנושא והקילוף של שכבות ההיסטוריה הרדומות. פני הרוע הם תמיד בסופו של דבר פנים אנושיות, חשיפתן היא הודאה בסל תכונות שאנחנו לא מוכנים להודות שקיים בכלל.

יש כאן בימוי יעיל, משחק משובח של צוות השחקנים וקצב פנימי מרתק שיותיר אתכם ישובים על הכיסאות לכל אורכו. למעט סצינה אחת שמצאתי אותה מעט צדקנית, [ביקור של התובע במחנה הריכוז אושוויץ], הרי שכוחו של הסרט הזה הוא דווקא בתמונה המאוזנת שהוא מציג ובשאלת העל המרכזית הכל כל מרתקת שלו: האם הזיכרון וחקר העבר חיוניים לחיי העתיד ומה קורה לנו כשאנחנו חיים בהווה חסר ידיעה.

 

נפלא, מדויק, פנינה קולנועית משובחת במיוחד.

מבוך השקרים - טריילר ישראלי

דרוגי-גולשים

התמונה של Avner Omri

5
ממוצע: 5 (דרוג 1)

סרט חובה לכל יהודי ובמיוחד דור שני, שלישי לשואה.
אולי ידענו או שמענו, כדאי להיזכר בעובדה ש-14 שנה אחרי תום מלחמת העולם השניה,
רבים בגרמניה "שכחו" שהיתה שואה.