דרך הג'יפים

דרוג הגולשים: 
4.5
ממוצע: 4.5 (2 דרוגים)
כתובת: 
הרי יהודה
מסילת ציון
דמי כניסה:
שעות פתיחה: 
מומלץ בשעות היום

המסלול

תוואי דרך בורמה מתחיל, כאמור, באזור מושב בקוע, חוצה את גבעותשפלת יהודה ועולה בהרי יהודה אל בית מאיר. הדרך נפרצה כדי לעקוף את אזור לטרון] שהיה בשליטת הצבא הירדני. שמה ניתן לה בעקבות דרך הררית קשה שנפרצה במלחמת העולם השנייה ע"י כוחות בנות הברית במזרח הרחוק.

אנו נתחיל את הטיול בדרך הג'יפים (בחלק העילי וההררי של "דרך בורמה") באתר הנצחה למתנדבי חוץ לארץ (מח"ל). האנדרטה נמצאת בפאתי שמורת "המסרק" בגן-לאומי הרי יהודה.

אנשי המח"ל מנו כ- 3,500 לוחמים, ביניהם גם לא יהודים. בין המתנדבים היו גם אנשים בעלי ניסיון צבאי. הבולט ביניהם היה קולונל דוד מרכוס, יהודי אמריקני שהגיע ארצה בשם מיקי סטון ופיקד על גזרת ירושלים במלחמת העצמאות. הוא נהרג בליל ה- 11 ביוני 1948 ועל שמו נקרא קיבוץ משמר דוד. 500 איש ממתנדבי מח"ל התיישבו בישראל בתום המלחמה. האנדרטה עשויה בדמות אותיות גדולות היוצרות את ראשי התיבות מח"ל. בקיר המקיף את האנדרטה חקוקים שמות חללי מח"ל וסמלי יחידות צה"ל שבמסגרתן פעלו המתנדבים. קק"ל הקימה במקום חניון פיקניק (חניון דרך בורמה), עשיר בשולחנות וברזי מים ונגיש לאוכלוסיית מוגבלי תנועה.

מהאנדרטה, נעלה בנתיב דרך בורמה ונעפיל צפונה, מי ברכב (רצוי 4X4), או מי ברגל אל רכס השיירות ואל משלטי הר אורנה: משלט 21 ומשלט 16 (הדרך מסומנת באדום), שם נתוודה לחשיבות האסטרטגית של הרכס השולט על שער הגיא – השער אל העיר ירושלים. משלטים אלה אפשרו לכפריים הערביים לגלוש ללא הפרעה לכיוון "צוואר הבקבוק" של הדרך לירושלים (קטע הכביש הצר והמפותל שבין שער הגיא לקסטל) כדי לחבל ולפגוע בכל ניסיונות ההגנה להעביר שיירות מזון ומים לירושלים.

משלט 21 - הגבעה (548 מ' מעל פני הים) נתפסה בידי לוחמי "פלמ"ח הראל" בליל ה- 10-9 במאי 1948 במסגרת מבצע "מכבי". למחרת ניסו הערבים להדוף את הלוחמים ובמקום התפתח קרב עז. בשל המורד התלול המשתפל ממנה מערבה יש ממנה תצפית מצוינת בעיקר למערב ולדרום. נרד מעט ימינה (לפי הסימון) אל שני לוחות פנורמה. לא להחמיץ – מראה כביש שער הגיא המתפתל למרגלותינו! במצפה חקוקות על גבי אבן שורות משירו של חיים גורי - "באב אל וואד" שהבאנו בפתיחה.

נמשיך אל משלט 16. על רכס ההר מוצבים שתי אנדרטאות לזכר לוחמי "פלמ"ח – הראל", העשויות אבנים ועליהם שיבולים. במשלט 16 היו נפגעים רבים מבין לוחמי חטיבת פלמ"ח-הראל. כאן הותקנה תצוגה קטנה של מודל וצילומים שנצרבו על לוחות מתכת, המתארת את כיבוש כפר מחסיר (בית מאיר).

כדאי לסור (ניתן רק ברגל) אל מצפה "רמה" הסמוך, מקום שקט ורומנטי, שהוכשר ע"י בני נוער מהארץ ומהתפוצות שלהם מפעל להכשרת אתרי טיולים בדרך המשלטים. בשביל ההליכה הקצר מצפור נוף וספסלי עץ בצל עץ אלון עתיק, החושף את המטייל לנוף מרהיב עין של כביש ירושלים-תל אביב. באזור שער הגיא.

נמשיך מכאן בשביל ללב השמורה ובסמוך לקרחת היער על יד קבר השייח', נראה שלטי הסבר על הקרב המכריע במבצע "מכבי", ונחבור בחזרה אל הדרך הראשית – היא דרך בורמה המקורית. למעוניינים להעמיק ידע, בגבעה סמוכה, החולשת על סוף דרך בורמה קיימים שלטי הסבר המספרים את סיפורו של המאבק. (הגישה אל הרכס מכביש 3955).

כדאי לנסוע בכביש 3955 אל אזור מושב שורש ולחזות בשיקום היער שנשרף בשריפה הגדולה שהתחוללה כאן בשנת 1995. כמו כן, ניתן לבקר במשלט 15, בו מערך חניונים לפיקניק. לפני העצירה בחניון, כדאי לסור לחלקת אקלום ניסיונית של קק"ל לגידול עצי ארז בהר הגבוה.

דרוגי-גולשים

4
לא למתחילים, מעט עליות לא פשוטת. בכל מקרה מסלול קלאסי שלא לוקח הרבה זמן. כדאי לנסות אותו אם יש לכם רכב 4*4 במקום לנסוע לירושלים בדרך הראשית.
התמונה של עידית שרון

5
יופי של מסלול ג'יפים - מאתגר, מוצל ועם הרבה היסטוריה. חובה לכל חובב ג'יפים
דרוגים ומקומות קרובים

4
לא למתחילים, מעט עליות לא פשוטת. בכל מקרה מסלול קלאסי שלא לוקח הרבה זמן. כדאי לנסות אותו אם יש לכם רכב 4*4 במקום לנסוע לירושלים בדרך הראשית.
התמונה של עידית שרון

5
יופי של מסלול ג'יפים - מאתגר, מוצל ועם הרבה היסטוריה. חובה לכל חובב ג'יפים