עין קובי

4.5
ממוצע: 4.5 (2 דרוגים)
כתובת פארק בגין מבוא ביתר ישראל
שעות פתיחה
ללא הגבלה
דמי כניסה
חינם
התקשר מפה וייז
עין קובי

עין קובי הינו מעיין שכבה שופע בהרי ירושלים בסמוך לישוב מבוא ביתר.

המעיין הינו מקור המים של הכפר הערבי קאבו ששכן במקום עד למלחמת השחרור, השם קאבו משמר בתוכו את השם העברי הקדום של המקום הידוע כקובי או כאבו.

במקום בוסתן מקסים של עצי פרי שונים אשר מטופח על ידי הקק"ל ובמקום ניתן להבחין במערכת השקיית שלחין מפותחת ביותר בדומה לסטף, עין ביכורה וכדומה. בעין קובי יש מים בכל ימות השנה אשר נאגרים בבריכת אגירה תת קרקעית גדולה למדי המוארת על ידי פתח עליון בתקרת חדר האגירה.

בימות הקיץ החמים מאד מצטמצמת עד למאד כמות המים במעיין, ובכלל שפעתו בשנים האחרונות הולכת ופוחתת. גם גשמי הברכה של חורף 2013 לא הצליחו למלא את מערכת האגירה וברכות האיגום במקום.

המים עצמם קרים מאד וטובים לרחצה, לרוב המעיין נקי למדי ומאפשר טבילה הגונה. בסמוך לנביעה עצמה ניתן להבחין ב 2 -3 בריכות איגום חיצונייות ומטוייחות - ככל הנראה קדומות ביותר שרק עברו שיפוצים ושינויים שונים במהלך השנים. את כל בריכות האיגום מחברת נקבה באורך של כ 15 מטר מתחת לפני הקרקע המתאימה מאד לזחילה לילדים ואנשים צרים במיוחד - חוויה מאד מיוחדת. לא לשכוח להביא פנסים! לאחרונה עבר הבוסתן סביב המעיין שיפוץ מאסיבי ושוקמו בו השלטים, שולחנות הפיקניק, פחי אשפה ובוצעו בו אף עבודות נטיעה רבות בבוסתן הטבעי.

יש לקוות כי המקום לא יסבול מואנדליזם והשחתה כפי שקרה בעבר, עין קובי הוא פנינה אמיתית של הרי ירושלים. מיקומו של המעיין על שביל ישראל הופך אותו לפופולארי ביותר לעצירת התרעננות ואף ללינת לילה. המקום נגיש לכל סוגי כלי הרכב וממוקם בסמוך ליישוב מבוא ביתר, כחלק מפארק בגין.

מומלץ לא לבקר במקום לבד מכיוון שהמקום רגיש מעט מבחינה בטחונית וממוקם בסמוך לגדר ההפרדה ולכפרים ערבים עויינים למדי, למקום היסטוריה בעייתית בתחום ויש להיזהר ולפקוח עין היטב בעת ביקורכם במקום, מעבר לכך ההנאה מובטחת!

פסח תשעג 092

דרוגי-גולשים

התמונה של Itzhak Moreno

5
המקום הזה פנינת חמד אמיתית, גם מים גם צל ושולחנות פיקניק בשפע מה צריך יותר מזה. הילדים נהנו מאד במקום ולא הפסיקו לזחול ולמצוא מקומות מסתור חדשים ולא רצו לעזוב. מומלץ בחום גם בימים חמים.