עין צובה

  • עין צובה
4
ממוצע: 4 (דרוג 1)

עין צובה הינה נביעה תת קרקעית מקורה ומוארת באורך 40 מטרים המנקזת בתוכה מספר נביעות קטנות אל אולם ומנהרה תת קרקעית חצובים בסלע.

המעיין ממוקם בשטחי המטעים של קיבוץ צובה ומתוחזק על ידי יברי הקיבוץ שאף נועלים את פתח הנקבה וגובים תשלום של 10 ש"ח לאדם עבור כניסה לנקבת המעיין.
אם רק תגיעו להשתכשך בבריכת האיגום שבקצה הנקבה המקורה לא תצטרכו לשלם.

בכלל, הנושא של גבית דמי כניסה למעיינות ואתרים השייכים לכולנו הוא בעייתי ביותר, אבל לזכותם של תושבי הקיבוץ יאמר שאם לא היו מנהלים בצורה זו את האתר הוא היה הופך למזבלה רבתי כמו רבים מהמעיינות בסביבה, ועדיין יש משהו מקומם בגביית דמי כניסה אלו (שלא ברורה כלל מידת חוקיותם).

הנקבה עצמה פתוחה בימים שישי ושבת במהלכם תמצאו קיבוצניק זה או אחר עם כובע ובקבוק מים מחוץ לנקבה ועם המפתח אליה.
ובכל מקרה בשאר ימי השבוע ניתן ורצוי לתאם ביקור במקום מראש....

עין צובה הוא אחד מהמעיינות המטופחים ביותר בהרי ירושלים, ובית המעיין והנקבה החצובה בו מרשימים ונאים.
מי המעיין זכים וטריים ומותרים לשתיה, הנקבה עצמה יכולה לשמש כמערת "חניכה" לילדים צעירים שאינם מורגלים בזחילה במערות ובנקבות מים בזכות גודלה הנוח יחסית שאינו מצריך זחילה ובזכות התאורה המלאכותית שהותקנה במקום.

יופי של מקום לעצירה והתרעננות, הילדים יהנו מאד גם מהטבילה בבריכת האיגום הרדודה שבקצה הנקבה. לא ניתן להדליק מנגלים או מדורות בסביבת המעיין. נא לשמור על ניקיון המקום!

"עין צובה" בהרי ירושלים הקסומים

דרוגי-גולשים

התמונה של Itzhak Moreno

4
מקום נאה ומטופח. התאורה בנקבה עצמה מאד עוזרת לילדים קטנים וסביבת המעיין עצמו נקיה ומסודרת. מתאים מאד למשפחות עם ילדים קטנים.