נחל עמוד תחתון

  • נחל עמוד תחתון
  • נחל עמוד תחתון
4.666665
ממוצע: 4.7 (3 דרוגים)

נעבור מימין לשער במעבר צר, נלך לאורך הגדר עד למצוק, ונצפה על נחל עמוד שבאזור זה הוא מאוד קניוני. מולנו סיפון ואדי עמוד, הקטע שבו מוביל המים הארצי חוצה את ואדי עמוד.

משם נמשיך כ 700 מטר צפונה ונגיע לנקודת תצפית נפלאה על הנשרים המקננים במצוקי הנחל. ניתן לראות מכאן את גוש הר מירון שגובהו 1,208 מ', שממנו מתחילים יובליו של נחל עמוד אשר נשפכים לכינרת בגובה 210 מ' מתחת לפני הים. בחורף נראה פריחה מרהיבה של רקפות ונרקיסים. מנקודת התצפית נמשיך צפונה בשביל ולאחר כ 100 מטר נרד לערוץ הנחל. בירידה נראה אלה אטלנטית, עוזרר קוצני, קידה שעירה, עירית גדולה ועוד ועוד...

כשנגיע לנחל נראה מעין ותחנת רוח ישנה ומעלינו מצוק קינון הנשרים. נפנה ימינה ונלך במורד הנחל בשביל המסומן בשחור וב"שביל ישראל" כתום, לבן, כחול. באפיק הנחל נפגוש צמחיית נחלים כגון: שיח אברהם, קנה מצוי והרדוף הנחלים. נעבור ליד מדרגות בטון מעל צינור ענק שהוא קטע ממפעל המוביל הארצי. בהמשך נגיע למצוק שבו הקניון הופך להיות צר.

בחורף הקניון מלא מים והמעבר קשה, לכן יש לעקוף אותו משמאל בשביל המסומן. בהמשך מימיננו ניתן לראות מערה ובה כוכים קטנים - זוהי מערת שובך שבה נתגלו שרידי כלים של האדם הקדמון. הלאה במורד הנחל נפגוש את העמוד הזקוף והמתנשא, סלע טבעי שעל שמו נקרא הנחל "נחל עמוד". שטח זה משמש ל"התחרדנות" שפני הסלע בשעות הקרירות של הבוקר. אם יתמזל מזלנו נוכל לראות אותם.

למרגלות העמוד נובע מעין אכזב, עין העמוד, או בשמו הערבי עין כחל, ששפיעתו בחורף כ - 14 ליטרים לשנייה. מעל העמוד מערה נוספת - מערת עמוד שבה נמצא שלד של אדם קדמון. נמשיך עד שניפגש בכביש הכניסה לחוקוק, שם נסיים את הטיול .

מסלול הטיול באדיבות עמותת התיירות עמק וכנרת – חופשת טבע מושלמת לחופי אגם.
לפרטים על פעילויות נוספות באזור ניתן לבקר באתר העמותה: www.ekinneret.co.il

B0-lNSEhao0

דרוגי-גולשים

התמונה של Olga Pulisman

5
היינו במסלול עם 2 ילדים בני 4.5 ו-3 שצלחו את המסלול בגבורה, הנחל יפיפה, ואפשר גם לטבול בבריכות. היתרון של המקום הוא שרב המסלול נמצא בצל, והודות לנחל לא כל כל חם כאן. קחו בחשבון שלמרות שאורך המסלול הוא כ-3 ק"מ זה לוקח כחצי יום!

4
היינו בנחל והתחלנו את הטיול מכביש עכו צפת. יש נקודת עצירה שבה יכולות לעמוד כמה מכוניות. ירדנו מהכביש לכיוון הכינרת (שזה הכיון ההפוך לעמוד של נחל עמוד שנמצא בקטע גבוה יותר של הנחל). כמעט לא היו מטיילים אחרים. היה בנחל זרם מים לא גדול . מדובר במים שאינם טובים לשתיה או רחצה אך הפכפוך של המים לאורך מסלול הטיול נעים מאוד. ברגע מסויים, במרחק של כשלושה או ארבע מטר זנקו מתוך הסבך שני צביים וקפצו ועברו את הנחל. חוויה מדהימה. ולסיום אותו טיול הופיע חזיר בר והלך לו נינוח על גדת המדרון השני של הנחל במרחק של כשלושים מטרים. יופי של יום טיול :-)

התמונה של shelley10

5
היינו לא פעם. טיול משפחות, קצת קשה הירידה ואף יותר העליה. אבל שווה כל רגע! טיול נעים בצל, גם בימים הקיץ החמים. אפשרות להשתכשך במים הקרירים. אם באים בעונה אפשר להינות מפתל ומתאנים בדרך. לשים לב, אנחנו כבר נתקלנו שם במשפחת חזירי בר. לדעתי מדהים!