נחל יצפור

  • ברקן
  • רכס הגלבוע
3
ממוצע: 3 (דרוג 1)

תצפיות מרהיבות על שדות העמקים, שדומה כי שורטטו ביד אמן ונצבעו בכל גוני הירוק, הליכה בקניון חוויתי ושלל פריחות - מזומנות לנו בהר גלבוע.

הגלבוע - כללי
רכס הרי הגלבוע הוא שלוחה של הרי שומרון. הרכס מתנשא כ-500 מ' מעל עמק יזרעאל ועמק חרוד, וכ-700 מ' בואכה בקעת בית-שאן והירדן. שמו של הגלבוע נובע מהשורש "גבע", ואולי מקורו בצירוף המילים "גל" (במשמעות של תל, הר) ו"בוע" (מבוע, מעיין) - למרות שבהר עצמו שלושה מעיינות בלבד, ורוב המעיינות נובעים דווקא למרגלותיו. משערים שהכפר ג`לבון בדרום ההר משמר את השם הקדום "גלבוע".
כמות המשקעים על ההר קטנה, וחיזוק לכך נמצא גם בתנ"ך, בפסוק הפותח את קינת דוד: "הרי בגלבוע אל-טל ואל-מטר עליכם ושדי תמורות" (שמואל ב`, א' 21). כל זאת, מדי שנה בשנה שב ההר ונצבע בשלל צבעים ונמלא פרחים, ובראשם נסיך הכתר - אירוס הגלבוע. פינות החמד בהר רבות, ואנו בחרנו לבקר בשתיים מהן: הר ברקן ונחל יצפור.

נחל יצפור - המסלול
מהר ברקן 1 נמשיך בנסיעה לכיוון מעלה-גלבוע ונפנה שמאלה בפיתול חד בכביש 6. את הרכב נשאיר במפרץ חנייה מימין, לפני הפנייה. (רכב שני נשאיר בנקודת הסיום 7. לשם-כך, נמשיך בנסיעה לכיוון עמק חרוד, ובדרך העפר הראשונה שנפגוש נפנה ימינה עד בריכות בטון עגולות). נחצה את הכביש בזהירות וניכנס אל הנחל דרך שער ברזל. השביל - המסומן באדום - עובר בצל אורנים, שניטעו על ידי הקרן-הקיימת- לישראל בשנות ה-60 כדי לייער את ההר הקירח. לאחר זמן הוחלט שכדי לשמור על הצומח הטבעי בהר יש לעצור את הנטיעות, ושלושה אזורים הוכרזו כשמורות טבע: הר שאול, הר לפידים והר ברקן.

נמשיך במורד הנחל ונרד במפלים יבשים. ניעזר בידינו ובשאר איברי גופנו כדי לרדת בזהירות - רק במקומות המסומנים! ננוח בצילם של עצי חרוב, שפריים כחרב והם גדלים באזורים חרבים, ומכאן שמם. אגדות רבות מספרות על ג`ינים היושבים בין ענפי העצים, והערבים, כדאי לדעת, לעולם לא ינוחו בצילם. ראו, הוזהרתם!
המסלול מסתיים, כתחילתו, בשער ברזל.
המסלול באדיבות אתר: http://www.tiberias-hotels.co.il/

Asm23SPFO0c

דרוגי-גולשים

התמונה של Itzhak Moreno

3
הנוף עצמו מדהים, ובימי החורף והאביב שלל צמחיה ופריחות מרהיבות. המסלול אינו מאתגר במיוחד ויספיקו 3 שעות להליכה רגועה ומלאת הפסקות. לא מתאים לילדים קטנים מדי אבל גם זה תלוי. ילדים בגיל 7 ומעלה יסתדרו לבדם גם בחלקים היותר מורכבים של המסלול. חבל מאד שבגלל הפופולאריות של מסלול זה בבתי הספר הוא מלוכלך מאד ומלא בפסלות מסוגים שונים שהשאירו שם מטיילים אחרים.