מבצר יחיעם

3.5
ממוצע: 3.5 (2 דרוגים)
דרג את המקום
כתובת גן לאומי מבצר יחיעם יחיעם ישראל טלפון 04-9856004
שעות פתיחה
אפריל-ספטמבר: 8:00 -17:00 אוקטובר-מרץ: 8:00 -16:00 בימי שישי וערבי חג: 8:00 - 15:00 ניתן להיכנס לאתר עד שעה לפני שעות הסגירה המופיעות מעלה
דמי כניסה
10-25 שח
התקשר מפה וייז

מבצר יחיעם נמצא בתוך קיבוץ יחיעם, וחורבותיו שימשו לראשוני המתיישבים בקיבוץ (בשנת 1946) לבית.

בזמן מלחמת העצמאות, שימש המבצר לאותם מתיישבים וללוחמים נוספים שהגיעו למקום כמגן, והלחימה על שטחי יחיעם התמקדה בחורבות המבצר.
במקום הוקמו שוחות ועמדות הקמה - עמדות אשר קיימות עד היום, וניתן לסייר בהן וביניהן כחלק מהסיור במבצר יחיעם.

שמו העברי של המבצר בא לו מקיבוץ יחיעם שעלה לקרקע באזור זה ב-27 בנובמבר 1946, ארבעה חודשים לאחר פעולת ליל הגשרים של הפלמ"ח. באותה פעולה נהרג יחיעם וייץ בניסיון לפוצץ את הגשרים שעל נחל כזיב. חברי הגרעין של השומר הצעיר החליטו להקים את הקיבוץ בנקודה מבודדת זו ולקרוא לו על שמו. המבצר שימש מקום מושבם של בני הקיבוץ החדש ובזמן מלחמת העצמאות, עת היה הקיבוץ מבודד ונצור בלב אוכלוסייה עוינת, הוא שימש להגנה מפני התקיפות החוזרות ונשנות.

באתר שרידים של מצודה צלבנית מהמאה השתים עשרה שנהרסה בכיבוש המוסלמי. במקום נמצאו גם כלי צור ושרידים מהתקופה ההלניסטית. המצודה הייתה חלק מהביצורים ההקפיים ששמרו על עכו אשר הייתה בירת הצלבנים אחרי נפילת ירושלים. ממרום המצודה נשקף נוף של האזור כולו. המבצר הועבר לידי המסדר הטבטוני הגרמני בשנת 1208 אולם כעבור כ-100 שנים נהרס בידי הסולטאן הממלוכי בייברס וכיום נותרו מן המבצר שרידים בלבד. המבצר עבר שיפוץ מקיף על ידי השליט הבדואי של הגליל במאה ה-18 דאהר אל עומר ונוספו לו בניינים בחלק העליון. הערבים קראו למקום ג'דין לפי מקור נוצרי צלבני מן המאה השלוש עשרה.

לא ידוע באיזו תקופה הוקם המבצר, אולם במאה ה-13 הוא נהרס על ידי הסולטן הממלוכי בייברס.

רוב המבנים הקיימים במקום כיום (כולל החומות, המגדלים והחפיר) נבנו על ידי שייח בדואי בשם ד'אהר אל-עמר אשר חי בשנות הששים של המאה ה-18.

במהלך הסיור במבצר ניתן להתרשם מאופי הקרבות שעברו במקום בתקופת מלחמת העצמאות, ולראות את הגליל המערבי במלוא יופיו ממצפה הקיים בראש המבצר, מצפה אשר הנון אחד מהמצפים הגבוהים והמרשימים ביותר באזור.

מאחר ובמבצר חדרים, עמדות שמירה, שוחות וחללים גדולים אחרים, המקום מאוד מאתגר ומסקרן ילדים קטנים כגדולים.

מפעם לפעם נערכים במבצר מופעים אמנותיים, ביניהם פסטיבל רנסאנס הנערך בחופשת סוכות.

6b-cNy1HhGI

שתף/שמור

דרוגי-גולשים

4
ממוצע: 4 (דרוג 1)
אפשר לעשות מסלול קצר של שעה שעתיים. ביחיעם יש חנות מפעל של נקניקי יחיעם - ניתן לקנות עודפי ייצור במחירים זולים מאוד.

3
ממוצע: 3 (דרוג 1)
המקום היה מלוכלך. העתיקות לא מרשימות תחושה של מקום מסחרי. לא כל כך נהננו