הר חבקוק

0
עדיין אין דרוגים
דרג את המקום
כתובת קיבוץ חוקוק ישראל
שעות פתיחה
רצוי בשעות היום
דמי כניסה
חינם
התקשר מפה וייז
חבקוק

נצא לטיול מהמצודה, נעבור בשכונה הקהילתית ונלך משם לכוון צפון בדרך המובילה למצפה צ'רה.

מצפה צ'רה ממוקם בקצה המערבי של סיפון נחל עמוד וממנו תצפית יפה. יש לתאם הביקור בו מראש בטלפון מס. 04-6714770. מעט לפני המצפה, נפנה צפונה, נעבור שער בקר, ונלך לכוון מכלאת הבקר. מהמכלאה הדרך ממשיכה לכיוון בריכת המים מבטון, שהיא חלק ממערכת מי השתיה של חוקוק. מהבריכה נטפס בשביל הולכי רגל המקיף אותה מצפון, ונתמיד לכוון פסגת הר חבקוק. לאחר מכן נפגוש את שביל המרעה המטפס לראש הגבעה, ואם נביט היטב נראה מדרום לדרך המרעה מערה ששימשה מקלט לצאן ובקר. ניתן להכנס ולהתרשם.

נעפיל לראש הגבעה הגבוהה היא הר חבקוק, הנמצאת 200 מ' מעל לפני הים ונמצא מסמר פלדה גדול (רואים רק את ראשו) ששימש כנקודת מדידה ("נקודת טריג") במיפוי הבריטי של ארץ ישראל. במבט לצפון נראה את צפת, הר מצפה הימים ונחל עמוד בו עובר שביל ישראל, ומהם, עם כיוון השעון נוכל לראות את שמורת סלע עכברה על מצוקיו המרשימים, אזור עמיעד וכורזים. ככל שנפנה מזרחה נראה את רמת הגולן, בקעת גנוסר, עמק הירדן והכנרת. לכוון דרום נוכל לראות את מצוק הארבל וטבריה וכן את הר השולחן של קרני חיטים.

לכוון מערב נוכל להבחין ברכס הרי יודפת, בישוב דיר-חנא, בתעלת המוביל הארצי והכפר מע'אר. בהמשך נראה את הרי חזון וליבנים והישוב הקרוב קדרים. חותמים את הפנורמה, הישובים שפר אמירים ופרוד וכן חמדת ימים, כולם שוכנים למרגלות הר הלל ורכס הרי מירון.

הערה: סמוך למצפה צ'רה, לאחר שעברנו את שער הבקר נראה לימינינו בגדר מעבר צר, ברוחב אדם, המאפשר גישה ותצפית לכוון קניון נחל עמוד. הר חבקוק – הגבעה הגבוהה הר המצוי כ-2 ק"מ צפונית לחוקוק מתנשא לרום של 194.6 מ' מעל פני הים. שמו על שום קברו של הנביא חבקוק המצוי למרגלותיו מצד מערב. המקום מצטיין בשליטה על הסביבה ובנוף מרהיב ביופיו. על ההר פזורים מתקנים חקלאיים, ושרידי ביצור מהתקופה הרומית.

המוביל הארצי והסיפון המוביל הארצי הנו מפעל המים הגדול והחשוב ביותר שהוקם בישראל. פרויקט הקמתו התנהל בסוף שנות ה50 ובתחילת שנות ה60. עם הפעלתו ביוני 1964 הפכה מערכת המים של ישראל לרשת ארצית שאליה מחוברים מרבית מפעלי המים האזוריים. המוביל הארצי הוא עורק המים הראשי של מדינת ישראל ראשיתו באתר ספיר והמשכו עד למעיינות הירקון שבראש העין, מרחק של 135 ק"מ. בראש העין מתקשר המוביל הארצי לקו ירקון נגב. כך שמימיו מגיעים לצפון הנגב. עם הקמתו יועדו מימיו ברובם לצורכי השקיה וחקלאות במרכז הארץ ובצפון הנגב. כיום רוב מי המוביל הארצי משמשים כמי שתייה לתושבי הערים הגדולות. עם הפעלתו בשנת 1964 20% ממי המוביל הארצי שמשו כמי שתייה , בשנות ה90 שמשו 50% ממימיו כמי שתייה וכיום רוב מי המוביל הארצי משמשים כמי שתייה לאוכלוסייה המתרחבת של ישראל.

פרויקט המוביל הארצי נדרש לפתרונות הנדסיים וטכנולוגיים כדי להתגבר על מכשולים טבעיים לאורך התוואי בו הוא עובר. ראשיתו בתחנת שאיבה תת-ימית וחצובה בהר במוצאו מן הכנרת, המשכו בתעלה פתוחה , במערכת של מנהרות, אגמי תפעול, ושני גיחונים (סיפון) המאפשרים למים לחצות קניוני נחלים בכוח הכובד. אורכו כאמור 135 ק"מ.

מצודת חוקוק- "החומה" מצודת חוקוק נבנתה ע"י סולל בונה במהלך השנים 1943-5 , והייתה אחת משלוש מצודות בגליל לצד ביריה וקדש נפתלי. היא הייתה נדבך בטחוני- התיישבותי חשוב של הישוב היהודי באותה התקופה. המצודה אוכלסה באוקטובר 1945 ע"י הכשרת פלמ"ח מחפציבה. הקשר עם הסביבה היה באיתות מורס ובמכשיר קשר. מי שתייה הובאו על חמורים מעין עמוד, בחורף, ובקיץ מגנוסר. באוקטובר 1946 הצטרפו לנקודה הכשרת פלמ"ח "עטרת" מבית השיטה ו12 חיילים משוחררי הבריגאדה היהודית, והישוב הוגדר כקיבוץ.

שטח המצודה 1200 מ"ר והיא כוללת שני מגדלים ששימשו לתצפית שמירה וקשר, אחד מהם שימש כמגדל מים, חדר אוכל ומטבח, מאפיה, מחסן-בגדים, מקלחת, מחסן נשק ושבעה חדרי מגורים. למצודה הייתה מערכת לאיסוף מי גשמים מהגגות ובחצר הוצבו ארבעה אוהלים. מחוץ למצודה מצויה בריכה מקורה לאגירת מי הגשמים. בשנים אלה היה הקיבוץ מנותק מתחבורה יהודית. הקשר התקיים באוטובוס ערבי שנסע מיקוק לטבריה, על גבי סוס ועגלה או עם הטנדר. הדרך עברה באפיקו של נחל עמוד או מעליו, בהתאם למזג האוויר.

ב-1997 הוקמה העמותה שמטרתה לשקם ולשמר את המצודה ולהופכה למרכז תיירותי - חינוכי. המצודה שוקמה שומרה והותאמה לאירוח ולהפעלה של ציבור מבקרים. הביקור במקום בתיאום מראש: 050-9-798846 מצפה צ'רה ומוביל המים הארצי מצפור צרה מצוי מעל גיחון עמוד (סיפון עמוד) ונקרא על שמו של צבי צור (צרה) ז"ל שהיה מנכ"ל מקורות בשנים 1967-1964, השנים בהן הושלם פרויקט הקמת המוביל הארצי ע"י חברת מקורות. צבי צור היה הרמטכ"ל השישי של צה"ל וחבר בכנסת השישית.

המצפור נחנך בשנת 2005 והוא משקיף על אחד המבצעים ההנדסיים הגדולים שבוצעו ע"י חברת מקורות בשנותיה הראשונות של המדינה. המצפור ממוקם על הגדה המערבית של קניון נחל עמוד ומשקיף על גיחון עמוד ועל הקניון שעומקו מגיע לכ150 מ'. כדי לעבור מכשול זה היה צורך להעביר את המים מתעלה פתוחה לצינורות פלדה, ועל פי חוק הכלים השלובים המים יורדים מצד אחד לתחתית הקניון ועולים לצידו השני (הסבר מפורט על תהליך העבודה מצוי באתר על גבי לוחות). האתר נעול ויש לתאם ביקור במקום במרכז המבקרים של מקורות באתר ספיר טל' 04-6714770.

שתף/שמור