כיכר רבין - לשעבר כיכר מלכי ישראל בתל אביב

3.42857
ממוצע: 3.4 (7 דרוגים)
דרג את המקום
כתובת אבן גבירול תל אביב - יפו ישראל
שעות פתיחה
ללא הגבלה
דמי כניסה
חינם
התקשר מפה וייז
כיכר רבין - לשעבר כיכר מלכי ישראל בתל אביב

כיכר רבין בתל אביב, או בשמה הקודם: כיכר מלכי ישראל היא כיכר העיריה המפורסמת ביותר בארץ ולא בכדי.

כמה מן הרגעים המרגשים ביותר של הציבוריות הישראלית ארעו בה. היא חרוטה בזכרונם של כולנו בעיקר בשל מה שהוא אולי האירוע הישראלי המלכד והמפלג ביותר בו בעת: רצח רבין. אין לנו בארץ את ההייד פארק, יש לנו את כיכר רבין. כמו בכל דמוקרטיה טובה, היא הפכה עם השנים בכוונה או שלא בכוונה, לכיכר המשמעותית ביותר לדרך בה החברה הישראלית חווה את הדמוקרטיה שלה. הפגנות בכל נושא שהוא נערכו שם, ממשלות קמו ונפלו וכאבים גדולים לצד קפיצות אל תוך המזרקות שפעלו בה פעם, בעת נצחון מכבי תל אביב בכדור סל בשנות השבעים.

מלחמת כריות [כן, זה באמת קרה] מצגים של חברות מסחריות ושבוע הספר המיתולוגי כולם ארעו בה. כל אלו מוציאים לרחוב את הישראלים שאינם ממהרים לעשות זאת וזה קורה בכיכר רבין. נדמה שחלק כל כך גדול מהזכרון הקולקטיבי שלנו נמצא בכיכר הזו עד שלכל אזרח במדינה יש דעה לגביה, אוהבים אותה, שונאים אותה אבל מכירים בחשיבותה כסמל לאומי. הכיכר עצמה, אגב, מלבנית ולא עגולה כפי שמקובל לחשוב על כיכרות, היא כל כך מובנת מאליה שמעטים שמים לב לסוד קסמה. פרנסי המקום ראו בחזונם כיכר שבה תוכל העיריה לקיים אירועים שונים לטובת ולרווחת תושביה.

נדמה שאיש לא תכנן את הפיכתה לסמל של הדמוקרטיה הישראלית, וודאי וודאי שלא עירית תל אביב ,ועוד יותר ממנה תושבי הרחובות הסמוכים הנאלצים להתמודד עם רחובות ראשיים סגורים חדשות לבקרים בשל הפגנות ענק שמקיימים שם, מעת לעת, גופים בעלי עניין. נדמה שאיש לא נותן את דעתו לחשיבה הארכיטקטונית של המקום, השייכת לתפיסה האדריכלית של גושי הבטון הפונקציונאלים של שנות השבעים. במרכז של "הכיכר" עומד בעצם בנין העיריה, והכיכר כולה באה לשדר את עוצמתו של גוש הבטון ושל גוף השלטון הבירוקרטי הבוקע ממנה. ממש כמו בנין ההסתדרות בתל אביב על המדשאות הנרחבות שלו. רבים לא אוהבים את בניין העיריה, אבל אוהבי אדריכלות, שגם אם הוא לא לטעמם האישי ,יכולים להצביע על סגנונו המובהק.

הכיכר, שקרה בה הכול, לא כמעט. באמת שקרה בה הכול. היא חלק מן התרבות הישראלית וגם מראה לניגודיות שלה. ביקור בכיכר בשעת הפגנה הוא ההפך הגמור מן המרחב האורבאני המרתק שהיא מציעה כשהיא ריקה. למרות שהכיכר היא אחד ממוקדי ההכנסות הגדולים של עירית תל אביב היום שגובה סכומי עתק מכל מארגני הפגנה, הרי שלדעתם של תושבים רבים היא עושה מעט מאד לשימורה. הנוי מוזנח, המרצפות שחוקת, הפסלים חלודים והמזרקות סגורות מזה שנים. חבל, כי כל פלא ארכיטקטוני בכל עיר אחרת היה מקבל תשומת לב יחודית כבר מזמן. כאן גם מדובר בסמל מוזנח, ואולי גם זה עניין המעלה תהיות ומשמעויות כמו כל דבר אחר במקום הטעון והפסטוראלי הזה בו בעת. ביקור ביום של שלווה מגלה את קסמה. אם אתם גרים ליד או מגיעים סתם מרחוק.

שתף/שמור

דרוגי-גולשים

התמונה של אביבה

4
ממוצע: 4 (דרוג 1)
בכיכר הזו עם ישראל בא לשמוח, למחות ולבכות ביחד. מעבר לכך מדובר בכיכר על ציר מרכזי מאד, ביום אין בה כלום פרט לכמה מבוגרים שמאכילים את היונים , אין בה צל והיא שוממת, בערב לפעמים יש בה ארועים שונים. מסביבה יש המון מקומות אוכל כגון הבראסרי, מסעדה מעולה, אוטו בר נחמד שווארמה דבוש המפורסמת ועוד.

3
ממוצע: 3 (דרוג 1)
משמשת בעיקר ככיכר העיר במושגים של פעם וכביטוי. בה מתכנסים להפגנות, עצרות כאלה ואחרות ושאר ארועים ומופעים. למרגלות עירית תל אביב בבניינה הישן, לצד מזרקה שלא תמיד פועלת וראתה ימים יפים יותר, יש רחבה עצומה ונוחה לארועים המוניים. סביב הכיכר יש בעיקר מגוון גדול של מסעדות ובתי קפה.
התמונה של dm1170

4
ממוצע: 4 (דרוג 1)
את כיכר רבין כולם מכירים הרבה זמן. בהחלט ניתן לעבור באיזור ולשבת ליד המזרקה או במתחם החדש שבנו עם הדגים והצמחים היפים. אני אישית מגיע למקום יותר באירועים כגון הפגנות, יום העצמאות, מסיבות וכד'.

3
ממוצע: 3 (דרוג 1)
ה-כיכר המרכזית של תל אביב. כאן נערכים אין ספור כנסים והתקהלויות למטרות שונות. הכיכר נמצאת בסמוך לבניין עיריית תל אביב (המתפורר משהו), ויש בה כמובן את המזרקה המפורסמת שלה. אין כמעט חניה באיזור, כך שמומלץ להגיע לשם ברגל ולעשות סיבוב גם ברחוב אבן גבירול לאחר מכן.

3
ממוצע: 3 (דרוג 1)
באמצע אבן גבירול, שזה עתה כתבתי עליו מספר שורות כרחוב תל אביבי טיפוסי ושוקק חיים. כיכר ההפגנות. כיכר של אנשים, צעירים, זקנים ויונים...כיכר שמשפצים ומשפצים. הכי יפה בעיני המזרקה המחודשת עם הצמחייה ודגי הזהב הססגוניים. אי של "טבע" בלב העיר. ליד הכיכר בניין העירייה שאפשר להגיד עליו שלא מחמיא לארכיטקטורה של העיר. גם בשיפוץ אבני המרצפת יכלו, לעניות דעתי, לשנות למשהו יפה יותר. הכיכר יכולה להיות מעצבנת עם השתלטות אירועים ופרסומות, מתופפים ומשוגעי העיר. אם אתה במקרה גר באיזור, אפשר לנקוט בשיטה שאם אתה לא יכול להלחם בהם, תתחבר אליהם:)
התמונה של שוש חזן גרינברג

3
ממוצע: 3 (דרוג 1)
האמת, בדרך כלל אין מה לעשות שם יותר מדי - ילדים יכולים להתרוצץ, ניתן לשבת עם הכלב ולראות את לב תל אביב. האקשן הוא באירועים - מימי עצמאות (ואיזה כיף שתמיד שמים שם כסאות ואפשר לשבת ולא לעמוד כל הערב בצפיפות!) ועד הפגנות ואירועים מיוחדים, שאז האווירה מיוחדת - יש זמרים, יש אקשן, יש תקשורת.
התמונה של shelley10

4
ממוצע: 4 (דרוג 1)
באמצע תל אבי, מסביב המקום שוקק במסעדות, בכיכר עצמה אין הרבה מה לעשות מלבד ירידים שיש בה מידי פעם, חובה לבקש באנדרטת הזיכרון של יצחק רבין. מרגש. קניון לב העיר ממש צמוד