מערת הנטיפים, מערת אבשלום, מערת שורק

4
ממוצע: 4 (7 דרוגים)
דרג את המקום
כתובת מערת שורק בית שמש ישראל טלפון 9911117 - 02, 9994730 - 02
שעות פתיחה
בימים א'-ה' ושבת 8:00-17:00. בימי שישי וערבי חג 8:00-16:00
דמי כניסה
10-25 שח
התקשר מפה וייז
מערת הנטיפים
מערת הנטיפים
מערת הנטיפים

מערת הנטיפים, הנקראת גם מערת אבשלום על שם שמו של אבשלום שוהם שהיה חובב סיור מושבע ושנפצע במלחמת ההתשה ונפטר מספר שנים מאוחר יותר.

המערה התגלתה במקרה בשנת 1968 כאשר בוצע פיצוץ סלעים מבוקר במחצבת הר טוב הסמוכה על מנת לכרות סלעים שישמשו את בניית שובר הגלים בנמל אשדוד החדש שהלך ונבנה בימים ההם. להפתעת החוצבים אחד הפיצוצים "לא לקח" בלשון החוצבים ולמעשה לגלי ההדף של הפיצוץ נתקלו במשהו אחר ולא בסלעי הגיר שבהר. בדיקה מדוקדקת יותר של מר אלכס שנברג מנהל המחצבה גילתה חור בקיר בקוטר של כ 60 ס"מ, אלכס השתחל באמצעות חבל לפתח שבסלע והמחזה הבראשיתי שנגלה לעברו היה מדהים ומעבר לכל דימיון, מערת נטיפים מגוונת ומרהיבה שעין אדם מעולם לא שזפה עדיין.

הגישה אל המערה למבקר הרגיל כוללת ירידה בנוף מדהים של הרי יהודה הצופים לבקעת שורק, השלטים יספרו לכם על 154 מדרגות אולם למעשה עד המבואה למערה יש לא פחות מ 172 מדרגות מסותתות ומשולבות בסלע הגיר שיובילו אתכם היישר למבואה הראשונה למערה. המבואה ממוזגת היטב ונעימה, ובה ממתינים עד ליציאה לסיור המודרך.

מערת הנטיפים איננה מערה גדולה במיוחד והיא מציגה מסלול מרהיב של כ- 45 דקות הליכה בינות הנטיפים השונים. את המסלול תוכלו לעשות בליווי מדריך במשך ימי השבוע, הדרכות ניתנות כל השבוע כולל שישי . צילום מותר רק כאשר המדריך מאשר ובכל מקרה אסור להשתמש במבזק בתוך המערה, לא מובטחת הדרכה בשפה מלבד השפה העברית אך המדריכים מנסים לסייע ככל הניתן .

הסיור המודרך מתחיל בסרטון של כמה דקות על ההיסטוריה של המערה וגילוייה, ונמשך במעבר על כל אחת מהתופעות וסוגי הנטיפים במערה. מחירו של הסיור כלול במחיר הכרטיס, והמדריכים ערוכים לספק הדרכה בעברית (ולעיתים גם באנגלית), כך שהמקום מתאים מאוד לתיירים.

ניתן לבקר במערה בכל עונות השנה, אולם בחורף תזכו לחווייה "רטובה", הממחישה את פעילות המערה. חשוב להדגיש כי קיימות מספר רב של מדרגות עד לכניסה למנהרה ואולם נכים ובעלי עגלות יכולים להיכנס ולפרוק מהרכב את הנוסעים בסמוך מאד לכניסה למנהרה, ולדלג על הירידה המתישה אך המהנה במיוחד.

המסלול מתאים מאוד לילדים, אולם ילדים קטנים מאוד עלולים לפחד בשל החושך השורר במערה. מומלץ לבקר בשעות המוקדמות של היום שכן האתר אז פנוי למדי מקבוצות מטיילים גדולות. הנחת קבוצות ממחיר מבוגר בודד או ילד בודד ניתנות לקבוצות המונות 30 איש ויותר .

לאחרונה שודרגה המערה בהשקעה של מיליוני שקלים לטובת הנגשה ושדרוג חווית הביקור במקום. חבל מאד כי במסגרת השדרוג לא שודרגו והונגשו החניונים עצמם אולם אנו מסתפקים גם במה שבוצע. השדרוג כלל את החלפת התאורה במערה לתאורת לד מתקדמת המייצרת הרבה פחות חום מהתאורה הקודמת והגוונים במקום יפים יותר מאי פעם. עוד שודרגו מעקות השביל המרכזי והם כעת בטוחים ונוחים יותר.

הביקור במקום אורך כ שעתיים לכל היותר וזה כולל את העליה והירידה במדרגות הגישה הרבות. יש במקום מים קרים, שירותים, חנות רט"ג בגודל בינוני ולרוב עובדי המקום מנומסים ומסבירי פנים, למרות ההתנהלות המנומנמת הכללית של עובדי המקום.

יופי של אטרקציה לכל המשפחה, מומלץ בכל עונות השנה.

מחיר כניסה:

מבוגר: 29 ש"ח

ילד: 15 ש"ח

אזרח ותיק: 15 ש"ח

קבוצות 30+ משתתפים: מבוגר - 23 ש"ח, ילד - 14 ש"ח.

2T1dnPU0ZlM

שתף/שמור

דרוגי-גולשים

התמונה של Itzhak Moreno

4
ממוצע: 4 (דרוג 1)
ביקור של בוקר באוגוסט היה מהנה במיוחד. עובדי הרט"ג מנומנמים במקצת על הבוקר כהרגלם, אבל בסה"כ השרות היה טוב וההדרכה אדיבה וממצה. החלפת התאורה במקום לתאורת לדים ושיפוץ מעקות ההליכה על המסלול הופכים את המערה אף ליפה יותר. מומלץ לכל המשפחה, בחודשים יולי אוגוסט כל יום חמישי המערה פתוחה אף עד 20:00.

4
ממוצע: 4 (דרוג 1)
מערה מיוחדת המדהימה ביופיה. הנטיפים והזקיפים זה דבר שלא רואים בכל מקום ושווה פעם אחת לפחות להיות במקום ולהתרשם. המקום מתוחזק היטב ושבילי הליכה ברורים מסומנים. יש הרבה מדרגות מהחניה למערה, ובתוך המערה קיימת סכנת החלקה. מתאים למשפחות ולא מתאים לנכים.
התמונה של צפה ברוגע

4
ממוצע: 4 (דרוג 1)
מקום נחמד ביותר ששווה לעצור בו לביקור שאורך לא יותר משעה. המקום שמור היטב ויש הדרכה ברמה גבוהה הכוללת סרטון נחמד. מאוד מתאים לילדים.

4
ממוצע: 4 (דרוג 1)
לראות את התופעה, את עולם הנטיפים והזקיפים. פעם שנייה, אנשים, לפחות מבוגרים שהיו בעבר, מרגישים שמיצו. עובדה שהיינו באיזור ורוב רובנו לא רצה לסור למקום פעם שניה, גם אנשים שביקרו במערה לפני שנים.

4
ממוצע: 4 (דרוג 1)
מתאים מאד לטיול משפחתי בכל עונות השנה. המערה נקיה ומטופחת וההסברים של המדריכים קולעים ומעניינים. חשוב להדגיש שישנם לא מעט מדרגות עד לכניסה עצמה - לא מתאים לכולם.
התמונה של שוש חזן גרינברג

4
ממוצע: 4 (דרוג 1)
כבר שנים שטיולי בית ספר כוללים את מערת הנטיפים, ואין מדריך שלא עוצר ליד "רומאו ויוליה" - הזקיף והנטיף שלעולם לא יפגשו... מקום קריר ונעים בעיקר בקיץ, ותמיד מרשים ולא נופל ממקומות מקבילים בעולם.
התמונה של shelley10

4
ממוצע: 4 (דרוג 1)
סיור של כחצי שעה. נחמד מאוד עם ילדים. אבל לקטנטנים יותר זה פחות מעניין. פלא טבע מדהים. הדרכה מעניינת, אבל שוב אולי מעט ארוכה מידי לקטנטנים. דיי חם ומחניק שם למטה.